SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CD Projekt w ramach ugody wypłaci 1,85 mln dolarów pozywającym ws. „Cyberpunk 2077”

CD Projekt podpisał term sheet dotyczący ugody w związku z pozwami zbiorowymi skierowanymi przeciw spółce w USA. Dotyczą one informacji przekazywanych przed premierą gry „Cyberpunk 2077”. Firma i jej ubezpieczyciel zgodzili się wypłacić pozywającym 1,85 mln dolarów.

Siedziba CD Projekt, fot. materiały prasoweSiedziba CD Projekt, fot. materiały prasowe

W ramach porozumienia pozywający całkowicie wycofają się z jakichkolwiek roszczeń wobec CD Projekt i członków zarządu spółki. Otrzymają za to 1,85 mln dolarów od firmy i jej ubezpieczyciela Colonnade Insurance.

Ustalono, że 13 stycznia 2022 roku powodowie złożą do sądu wniosek o zatwierdzenie ugody, tzw. "motion for preliminary approval of the settlement".

CD Projekt zaznaczył w komunikacie, że zawarcie umowy w sprawie ugody „nie oznacza przyznania się do jakiejkolwiek winy spółki czy pozostałych osób pozwanych, co zostało również potwierdzone w treści porozumienia”.

Firma uzasadniła, że zdecydowała się na ugodę „mając na uwadze czas i koszt dalszego prowadzenia postępowania w USA, które mogłyby się pojawić niezależnie od postanowień sądu, akceptację głównych warunków ugody przez ubezpieczyciela spółki, rekomendację kancelarii amerykańskiej reprezentującej spółkę oraz pozostałych pozwanych, dotyczącą zawarcia ugody, powszechną praktykę rynkową funkcjonującą w Stanach Zjednoczonych w tego typu postępowaniach”.

Pozwy dotyczą zapowiedzi przed premierą „Cyberpunka 2077”

W grudniu 2020 roku i styczniu 2021 roku spółka informowała o wniesionych pozwach zbiorowych przez kancelarie działające w imieniu grupy posiadaczy amerykańskich papierów wartościowych notowanych pod symbolami "OTGLY" oraz "OTGLF" i opartych na akcjach CD Projekt.

Z kolei w maju sąd dokonał konsolidacji złożonych pozwów zbiorowych w USA przeciwko CD Projekt i wybrał wiodącego powoda. Po konsolidacji wszystkie cztery złożone pozwy rozpatrywane miały być w ramach jednego ewentualnego postępowania sądowego.

Kancelarie występujące przeciw CD Projekt zarzucały firmie składanie fałszywych oświadczeń oraz nieujawnienie faktu, że granie w nową produkcję firmy, "Cyberpunk 2077", było praktycznie niemożliwe na systemach Xbox i Playstation starszej generacji z powodu ogromnej liczby błędów. Przez złą jakość gry, Sony usunęło tymczasowo tytuł ze sklepu Playstation, a następnie zarówno japoński koncern, jak i Microsoft (producent Xboxa) oraz CD Projekt zostały zmuszone zaoferować graczom zwrot pieniędzy za grę.

Na PlayStation Store „Cyberpunk 2077” wrócił dopiero pod koniec czerwca, po tym jak udostępniono kilka pakietów poprawek do gry.

"Cyberpunk 2077" zadebiutował 10 grudnia 2020 roku na platformach PC, PlayStation i Xbox oraz w usługach streamingowych Stadia i GeForce Now. W grze były liczne błędy, zwłaszcza w wersjach na konsole.

Przez problemy po premierze tytułu kurs giełdowy CD Projekt zmalał z ponad 430 zł na przełomie listopada i grudnia ub.r. do ok. 230 zł w pierwszej połowie stycznia. Natomiast w dołku w maju br. za akcję spółki płacono poniżej 150 zł.

W trzecim kwartale br. CD Projekt zanotował wyniki finansowe dużo niższe od oczekiwań analityków. Przychody sprzedażowe firmy wzrosły rok do roku ze 104,5 do 144,5 mln zł, a zysk netto zmalał z 23,4 do 16,3 mln zł.

Dołącz do dyskusji: CD Projekt w ramach ugody wypłaci 1,85 mln dolarów pozywającym ws. „Cyberpunk 2077”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Im za klamstwo wyplaca, a konsumentow ma daleko gdzies.
odpowiedź
User
kolis
Im za klamstwo wyplaca, a konsumentow ma daleko gdzies.


Większość gier tak działa w dniu premiery. Taka smutna prawda
odpowiedź
User
Figa z makiem
CD PROJEKT NIC NIKOMU NIE JEST WINIEN AMERYKAŃSKIM JANKESOM KTÓRZY CHCĄ POŁOŻYĆ SWOJE BRUDNE ŁAPY NA FORSIE FIRMY KTÓRA ZBIŁA KAPITAŁ MOŻNA POWIEDZIEĆ JEDNO....PASZOŁ WON
odpowiedź