SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Polskim Radiu Kielce otwarto Centrum Edukacji Medialnej

Centrum Edukacji Medialnej (CEM) otwarto w piątek w Polskim Radiu Kielce. Zadaniem CEM ma być nauka krytycznego spojrzenia na informacje oraz odróżniania komunikatów prawdziwych od fake newsów. Instytucja ma się również zajmować prezentacją metod obrony przed dezinformacją.

fot. Radio Kielce/ YouTubefot. Radio Kielce/ YouTube

"Nikogo nie trzeba przekonywać, jak potrzebna jest edukacja medialna szczególnie dzisiaj w czasach wojny na Ukrainie i pandemii" – powiedział w piątek podczas uroczystości otwarcia CEM przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

"Działania z zakresu edukacji medialnej są wpisane w ustawę o radiofonii i telewizji, a media publiczne mają obowiązek uświadamiać społeczeństwo, uczyć krytycznego podejścia do mediów. Centrum Edukacji Medialnej, które powstało przy Radiu Kielce, to pierwsza taka instytucja w Polsce i mam nadzieję, że nie ostania" – zaznaczył.

Jakie ma zadania Centrum Edukacji Medialnej

Zadaniem Centrum Edukacji Medialnej jest nauka krytycznego spojrzenia na informacje oraz odróżniania informacji prawdziwej od fałszywej. Część wystawy stanowi strefa fake newsów, w której będzie można się dowiedzieć, jak tworzone są dezinformujące komunikaty.

"Centrum Edukacji Medialnej to instytucja, która ma ambicje stawić czoła jednemu z największych zagrożeń współczesności – dezinformacji. Kiedyś Rzymianie ostrzegali przed potęgą Kartaginy słynnym +Hannibal ante portas+, ale wtedy zagrożenia miało jasno zdefiniowany kształt. Dzisiejszy Hannibal nie ma twarzy wojownika, ma ciągle zmieniającą się twarz podstępnej, fałszywej informacji" – mówił prezes Radia Kielce Janusz Knap.

Dodał, że kiedy nauczymy się walczyć z jedną postacią dezinformacji, powstają nowe, "a u bram czai się już deepfake, najbardziej zaawansowana forma kłamstwa, która oprócz treści i formy przekazu, zmienia też wizerunek jej autora".

"Pomocą w rozpoznaniu dezinformacji i walki z nią poświęcona będzie praca załogi Centrum Edukacji Medialnej" – zaznaczył prezes Radia Kielce.

Odwiedzający poznają historię mediów

Odwiedzający Centrum poznają historię mediów. Szczególna uwaga będzie poświęcona radiu. W CEM będzie można zobaczyć, jak zmieniła się technika radiowa na przestrzeni ostatnich dekad. Specjaliści pokażą, jak przygotowywano materiały radiowe na taśmach. Dla kontrastu będzie też można zobaczyć ten proces przy użyciu najnowocześniejszej technologii cyfrowej.

W wydzielonej salce, gdzie znajduje się studio dźwiękowe, zwiedzający „dotkną” dźwięku w technologii Dolby Atmos, którą wykorzystują światowi filmowcy, twórcy gier czy producenci telewizyjni.

Z kolei w specjalnym studiu, odwiedzający będą mogli sprawdzić się jako spikerzy wiadomości lub prezenterzy pogody. Zaprojektowano również kilka stanowisk, na których zostaną zaprezentowane możliwości nowoczesnych technologii wizualnych, np. wyświetlanie interaktywnych obrazów na ekranie z pary wodnej czy rozszerzoną rzeczywistość.

W Centrum będą realizowane warsztaty dla grup zorganizowanych. Uczestnicy zajęć będą mogli zwiedzić również Radio Kielce: wejdą do newsroomu, studia emisyjnego, a także nagrają przygotowany przez siebie serwis informacyjny. Obecnie opracowywane są tematyczne edukacyjne ścieżki zwiedzania oraz scenariusze lekcji dla szkolnych grup uczniów z różnych poziomów nauczania.

Otwarcie Centrum Edukacji Medialnej towarzyszyło jubileuszowi 70-lecia Polskiego Radia Kielce.

Dołącz do dyskusji: W Polskim Radiu Kielce otwarto Centrum Edukacji Medialnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl