SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CES 2019: Wyścig sztucznych inteligencji, rozwijane telewizory i składane smartfony

Od 8 do 11 stycznia 2019 roku w Las Vegas odbędą się doroczne targi Consumer Electronics Show. Według przewidywań na imprezie mogą pojawić się kolejne rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji, nowe urządzenia gospodarstwa domowego, telewizory z giętkimi ekranami, inteligentne roboty oraz smartfony ze składanymi wyświetlaczami.

Article

Tegoroczne targi Consumer Electronics Show (CES) zostały zapowiedziane w Las Vegas w terminie od 8 do 11 stycznia. Impreza tradycyjnie uchodzi w branży elektroniki za wydarzenie wyznaczające najważniejsze trendy na nadchodzące miesiące, podczas którego producenci prezentują swoje najnowsze rozwiązania, technologie i urządzenia. W 2019 r. znaczenie CES jest tym większe, że na rynku targów branżowych zniknęło inne konkurencyjne wydarzenie – komputerowe targi CeBit w Hanowerze.

Wyścig na sztuczną inteligencję

Przed rozpoczęciem CES w mediach pojawiają się prognozy ekspertów dotyczące tego jakie trendy staną się dominujące na rynku w nadchodzących miesiącach. Zgodnie z przewidywaniami jednym z nich będzie dalszy rozwój urządzeń wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Według przewidywań CES stanie się okazją do prezentacji nowych rozwiązań przez producentów inteligentnych asystentów oraz opartych na nich domowych głośników wielofunkcyjnych.

Zgodnie z prognozami sztandarowe produkty w segmencie, takie jak Alexa Amazona czy Google Assistant zostaną wyposażone w kolejne przydatne funkcje. Wśród nich ma być np. pomoc w odnalezieniu przedmiotów zagubionych w domu, a także kontrolowanie czujników lub zautomatyzowanych urządzeń w rodzaju kosiarek do trawy czy odkurzacza.

Nową wersję głośnika Galaxy Home wykorzystującego możliwości inteligentnego asystenta Bixby zapowiedział koncern Samsung, zaś niemiecka firma Autolabs ma zaprezentować Chrisa – wirtualnego asystenta przeznaczonego dla zmotoryzowanych użytkowników. Z kolei np. Volareo pozwoli za pośrednictwem inteligentnego głośnika kupować wirtualne waluty czy prezentować w telewizorze programy telewizyjne.

Sprzęt AGD

Na CES spodziewane są też nowe rozwiązania z segmentu urządzeń gospodarstwa domowego. Firma Lecker Labs ma przedstawić sprzęt o nazwie Yomee, które pozwoli na stworzenie w domowych warunkach jogurtu z surowego mleka, z kolei Mitte zaprezentuje aparat umożliwiający uzyskanie wody mineralnej z wykorzystaniem specjalnych wkładów.

W innej kategorii mają się znaleźć urządzenia, które na podstawie analizy oddechu użytkownika określą jego bieżące potrzeby. Firma Lumen chce przedstawić gadżet który pozwoli na określenie ile szkodliwych substancji oraz tłuszczy metabolizuje organizm użytkownika, a urządzenie o nazwie Aire pomoże po analizie oddechu w unikaniu szkodliwych rodzajów pożywienia.

Plastyczne telewizory

Eksperci przewidują też, że w trakcie CES 2019 kolejne rozwiązania pokażą producenci telewizorów. Oczekuje się, że koncern LG zaprezentuje m.in. komercyjną wersję odbiornika TV, którego ekran będzie plastyczny i rozwijany na ścianie na życzenie użytkownika. Podobną koncepcję ma także zaprezentować koncern Samsung.

Oczekuje się, że producenci telewizorów pokażą na tegorocznym CES telewizory oferujące rozdzielczość 8K, a także systemy precyzyjnych głośników pozwalających użytkownikowi na sterowanie odbiornikiem za pomocą komend głosowych z dużej odległości.

Roboty

Podczas targów CES spodziewana jest prezentacja szerokiej gamy robotów przeznaczonych do rozrywki i wykonywania konkretnych zadań.

Wśród nowości ma się pojawić m.in. skonstruowany przez firmę Kaname Hayashi maszyna o nazwie Lovot przeznaczona dla dzieci. Według zapowiedzi robot będzie wchodził w głęboką interakcję z młodym użytkownikiem reagując nie tylko na jego głos, ale także na dotyk i pieszczoty dzięki zamontowanym specjalnym czujnikom.

Inne roboty mają pomagać dzieciom w okazywaniu przez nie emocji i motywować młodych użytkowników do działania, jednym z takich urządzeń będzie robot o nazwie Kiki.

Wśród propozycji z segmentu robotów mają się pojawić też maszyny zdolne do pomocy w codziennych czynnościach. Chodzi m.in. o Cowarobot który jest rodzajem samobieżnej walizki podążającej za użytkownikiem.

Składane smartfony

Wśród urządzeń mobilnych podczas CES 2018 najbardziej oczekiwane są smartfony wyposażone w elastyczne ekrany, które będzie można składać.

Na rynku pojawił się już taki telefon o nazwie FlexPai w cenie 1,3 tys. dol., wprowadzenie elastycznego smartfona zapowiedział także Samsung, własne rozwiązania w tym zakresie przygotowuje również koncern Huawei. Zgodnie z przewidywaniami obaj producenci mogą pokazać podczas CES przynajmniej zaawansowane prototypy składanych smartfonów.

Nad podobnymi własnym konstrukcjami w obszarze smartfonów pracują również Xiaomi oraz LG, z kolei producenci laptopów mogą zaprezentować komputery wyposażone w dodatkowy rozkładany ekran przenośnego komputera. Jednym z nich może być koncern Intel.

Dołącz do dyskusji: CES 2019: Wyścig sztucznych inteligencji, rozwijane telewizory i składane smartfony

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl