SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co drugi polski internauta uważa się za zwolennika zdrowego trybu życia (infografika)

Blisko połowa internautów (49% wszystkich odpowiedzi) uważa się za zwolenników zdrowego trybu życia, ale co trzeci (32,6% wskazań) nie potrafi określić, jaki tryb życia prowadzi - wynika z badania SW Research.

fot. Shutterstock.com Article

Najczęściej stosowaną czynnością, dzięki której internauci chcą poprawić swoje zdrowie, jest nienadużywanie alkoholu (62,1% odpowiedzi, częściej kobiety niż mężczyźni - 66,6%). Nieco rzadziej badani deklarują, że odżywiają się zdrowo (60,5% wszystkich odpowiedzi w tej grupie), przy czym częściej twierdzą tak kobiety (70,4%) niż mężczyźni (50%).

Ponad połowa badanych nie pali papierosów (54%, więcej wskazań od kobiet - 61,2%) oraz stara się utrzymywać dobre relacje z ludźmi (w sumie 57% osób, częściej kobiety - 63,7%). Niemal co drugi badany uważa, że na co dzień wysypia się (49,9% odpowiedzi w tej kategorii) i uprawia sport (49,6%).

Respondenci deklarują, że żyją w zgodzie ze sobą (48,9%) i starają się nie denerwować (48,8%). Za optymistów uważa się prawie połowa badanych (44,1% wskazań): według deklaracji co druga kobieta i co trzeci mężczyzna starają się myśleć pozytywnie. Rzadziej wskazywanymi przez respondentów czynnościami związanymi z prowadzeniem zdrowego trybu życia jest poświęcanie wolnego czasu na przyjemności (42,7% osób badanych, częściej kobiety - 53,5%) i rozwijanie swoich pasji (42,5% odpowiedzi w tej kategorii).

Według deklaracji badanych, ze zdrowego planu odżywania najczęściej wykluczane są fast foody (46,2%), sól (38,3%) oraz cukier (32,5%). Co trzeci badany na co dzień nie pije alkoholu (32,6%) oraz napojów gazowanych i dosładzanych (35,8%) - w obu przypadkach zdecydowanie częściej są to kobiety niż mężczyźni. Niemal co druga badana osoba włącza do swojej diety dużo produktów nabiałowych (18,6% wszystkich odpowiedzi) oraz je pięć porcji warzyw lub owoców w ciągu dnia (15,2% badanych). 27,9% respondentów je posiłki w regularnych odstępach czasowych, a 11% deklaruje, że w ich posiłkach większość stanowią produkty białkowe. Rzadziej badani unikają produktów mącznych (10,5%), nie jedzą mięsa (5% badanych) oraz produktów pochodzenia zwierzęcego (2,6%). Co siódma poddana badaniu osoba nie stosuje żadnych zasad żywieniowych przy przygotowywaniu posiłków.

Styl i sposób odżywiania w przeważającej części organizowane są przez internautów samodzielnie, bez niczyjej pomocy (3/4 odpowiedzi wszystkich osób biorących udział w badaniu), a co czwartemu badanemu (21,9%) pomagają członkowie rodziny. Czasami w stylu żywienia dobrą radą służą nam przyjaciele (6,2%). Z pomocy specjalistów korzystamy bez przekonania (4,1%).

Ponad połowa ankietowanych jest aktywna fizycznie (50,3%). Najczęściej ćwiczą samodzielnie (74,5% wszystkich odpowiedzi). Z przyjaciółmi ćwiczy co trzeci badany (35,2%). Rzadziej decydujemy się na aktywność fizyczną z członkami rodziny (23,7%) czy z grupą ludzi poznaną w czasie uprawiania dyscypliny sportowej (np. w siłowni czy podczas wspólnego biegania - 5,7%).

Najczęściej uprawianą aktywnością sportową jest jazda na rowerze (45,3% wszystkich badanych, więcej wskazań wśród mężczyzn – 51,7%) lub ćwiczenia wykonywane samodzielnie we własnym domu (41,3% odpowiedzi, częściej kobiety - 51,8%). Co trzeci badany biega (35,3% wszystkich badanych osób), pływa (26,2%, częściej mężczyźni – 31,6%) lub ćwiczy na siłowni (17,6%). Najmniejszą popularnością sportową cieszą się nordic walking i jazda na nartach lub desce snowboardowej (odpowiednio 8,4% oraz 7,8%). Sztuki walki są najrzadziej wybieraną formą aktywności sportowej - decyduje się na nie jedynie 6,5% osób. Niemal co siódma badana osoba zadeklarowała, że regularnie angażuje się w inne aktywności sportowe niż te wymienione w badaniu.

Jaką miesięczną kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na zdrowe posiłki oraz aktywność fizyczną? Zdecydowana większość badanych (36,6%) wydaje na prowadzenie zdrowego stylu życia ponad 50 zł w miesiącu, a nieco więcej niż co czwarta osoba (24,7%) jest w stanie przeznaczyć na to od 11 do 30 zł. Podobny odsetek respondentów (20,5%) może przekazać na ten cel jedynie do 10 zł. Najmniej osób jest w stanie przeznaczyć sumę od 31 do 50 zł (18,2%) w miesiącu na czynności dedykowane jedynie zdrowemu stylowi życia. Powyżej 50 zł na praktykowanie zdrowego trybu życia przeznaczają głównie ludzie w wieku 25-34 lata oraz powyżej 45 lat, zamieszkujące duże i bardzo duże miasta.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w styczniu 2015 r. Analizą objęto grupę 800 Polaków w wieku 16-64 lata. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej, tak aby odpowiadała strukturze Polaków w wieku 16-64 lata pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co drugi polski internauta uważa się za zwolennika zdrowego trybu życia (infografika)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nick
W części "zdrowy tryb życia" ta para z serduszkiem - chodzi o uprawianie seksu czy jak?
8 9
odpowiedź