SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat ponagla Huawei ws. nowego systemu IT, podwyżki wprowadzi przed jego startem

Według nieoficjalnych informacji grupa Cyfrowy Polsat zaczęła procedurę wypowiedzenia wartej ok. 600 mln zł umowy z Huawei dotyczącej przygotowania zintegrowanego systemu informatycznego. Przyczynami są opóźnienia we wdrożeniu platformy i duży wzrost jej kosztów.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

Polski oddział Huawei od 2016 roku pracuje nad zintegrowanym systemem IT dla grupy Cyfrowy Polsat. Platforma ma obsługiwać m.in. działania sprzedażowe oraz obsługę klientów, w tym płatności za usługi i produkty.

Huawei odpowiada za przygotowanie i wdrożenie systemu, a potem ma wspierać Cyfrowy Polsat w jego bieżącej obsłudze. Początkowo realizacja projektu miała potrwać dwa lata i kosztować, według nieoficjalnych informacji, ponad 300 mln zł. Platforma jak dotąd nie została wdrożona. Według nieoficjalnych informacji jej koszt w ramach kolejnych aneksów do umowy został podwyższony o ponad 100 proc.

Pisma od Cyfrowego Polsatu do Huawei

We wtorek „Puls Biznesu”, powołując się na dwa niezależne źródła, podał, że Huawei otrzymał w tym tygodniu od Cyfrowego Polsatu pisma dotyczące wypowiedzenia kontraktu. Jeden z informatorów dziennika twierdzi, że umowa została już zerwana.

Biuro prasowe Huawei Polska temu zaprzeczyło, zapewniając, że umowa obowiązuje i nie naliczono żadnych kar. Dodało, że prace nad nową platformą informatyczną są bardzo zaawansowane. Natomiast Cyfrowy Polsat nie chciał komentować tych doniesień.

Pisma skierowane przez operatora mają być formą nacisku na Huawei, żeby przyspieszył prace nad platformą i zgodził się na zmianę niektórych zapisów w kontrakcie. Przy tak zaawansowanej i długotrwałej realizacji projektu całkowite wycofanie się z niego raczej nie wchodzi w rachubę, bo byłoby niekorzystne dla Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat nie czeka już z podwyżkami na nowy system

Wiosną i latem władze Cyfrowego Polsatu zapowiadały, że nowy system IT może zostać uruchomiony jesienią br. Uzależniały od tego termin podwyżek cen, które Zygmunt Solorz zapowiedział w czerwcu (mówił wtedy, że wyższe stawki zostaną wprowadzone jesienią).

- Cyfrowy Polsat nadal jest w trakcie planowania zmian w ofercie dla klientów. Testujemy teraz nową platformę rozliczeniową, to będzie kluczowe dla nas narzędzie. Decyzja sprawie zmiany oferty dla klientów zapadnie w kolejnych tygodniach i będzie związana właśnie z uruchomieniem nowego systemu informatycznego - stwierdził wiceprezes firmy Maciej Stec na konferencji prasowej pod koniec sierpnia.

Natomiast w zeszłym tygodniu członkowie zarządu Cyfrowego Polsatu zapowiedzieli, że podwyżki pojawią się jeszcze w br., bez względu na start nowego systemu IT. Prezes firmy Mirosław Błaszczyk powiedział, że końcowe prace nad platformą są bardzo intensywne. - Jest to bardzo skomplikowany projekt na skalę nie tylko europejską. Jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie, a jak w każdym projekcie zbliżamy się do samej końcówki i wtedy pojawia się sporo pytań. Nie możemy sobie pozwolić na to, że oddamy ten system, a będzie nieprzetestowany w 100 procentach - tłumaczył.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W pierwszych trzech kwartałach br. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła 8,61 mld zł przychodów sprzedażowych i 802,7 mln zł zysku netto. Na koniec września br. grupa Cyfrowy Polsat miała sprzedanych 17,27 mln jednostkowych usług (RGU), co wobec 16,85 mln rok wcześniej daje wzrost o 2,5 proc. W segmencie abonamentowym sprzedaż zwiększyła się o 3,8 proc. do 14,59 mln RGU, a w pionie prepaidowym zmalała o 4,1 proc. do 2,68 mln.

Do grupy należą przede wszystkim Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, Polkomtel oraz przejęte w ostatnich latach Netia i Eleven Sports.

Pod koniec października firma poinformowała, ze zamierza do marca przyszłego roku pozyskać do 1 mld zł w formie kolejnej transzy kredytu lub emisji obligacji. Na razie szacuje możliwe warunki tego finansowania.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, ma walory stanowiące 57,34 kapitału i dające 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat ponagla Huawei ws. nowego systemu IT, podwyżki wprowadzi przed jego startem

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Twoję imię/nick
Typowe dla Chińczyków: zdobyć klienta oferując zaniżoną cenę, a później podnosić koszty. Pamiętacie przypadek budowania autostrady A-2 przez firmę Covec?
13 1
odpowiedź
User
Piotr
Pokaż mi polską firmę, która udźwignie taki projekt...
5 5
odpowiedź
User
...
I tak nie będzie przetestowany w 100%. Organizacja testów na tym projekcie to porażka
0 0
odpowiedź