SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat przejmie Polkomtel, ale musi wypłacić dywidendę

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu zdecydowało o emisji warrantów subskrypcyjnych przeznaczonych dla wspólników spółki Metelem, właściciela Polkomtela. Jednak ich zaoferowanie zależeć będzie od wypłaty przez spółkę dywidendy za 2013 rok.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

Emisja warrantów związana jest z transakcją przejęcia Polkomtela, operatora sieci Plus, przez Cyfrowy Polsat. Jak podała spółka w komunikacie, 47 260 690 warrantów serii I zostanie zaoferowanych do objęcia Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju (właściciel 17 proc. akcji Polkomtela), a 243 932 490 warrantów serii J pozostałym wspólnikom Metelem (ma 83 proc. akcji Polkomtela): Argumenol Investment Company Limited, Karswell Limited oraz Sensor Overseas Limited.

Każdy warrant upoważnia do objęcia jednej akcji o wartości nominalnej 0,04 zł, emitowanej przez spółkę w terminie do 30 czerwca 2015 roku. Cena emisyjna akcji wynosi 21,12 zł.

Jak już pisaliśmy, przeciw emisji warrantów podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w czwartek 16 stycznia br. zaprotestowały fundusze Aviva OFE, Nordea OFE i PZU OFE (więcej na ten temat). Uważają one, że Metelem powinien być wyceniony na 5,3-5,4 mld zł, a nie na 6,15 mld zł, które zgodził się zapłacić w akcjach Cyfrowy Polsat. Dlatego w miniony piątek Zygmunt Solorz-Żak zaproponował, że warranty zostaną zaoferowane, ale pod warunkiem wypłaty przez Cyfrowy Polsat dywidendy za rok 2013 bądź zaliczki na poczet dywidendy za rok 2014. Jej wysokość ma być nie mniejsza niż 100 mln zł.

Dywidenda zostanie wypłacona jedynie posiadaczom dotychczas wyemitowanych akcji Cyfrowego Polsatu oraz Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju. Akcje, które obejmą spółki Zygmunta Solorza-Żaka oraz jego bliskiego współpracownika Heronima Ruty w zamian za wniesienie do Cyfrowego Polsatu udziałów w Polkomtelu, nie będą brać udziału w tej wypłacie. Zarząd spółki podał w komunikacie, że wypłata dywidendy lub zaliczki na jej poczet w wysokości 100 mln zł “nie będzie stanowić istotnego zagrożenia sytuacji finansowej spółki bądź jej obecnych planów”.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie zdecydowało też o pozbawieniu prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy spółki w odniesieniu do wszystkich akcji nowej emisji emitowanych w ramach warunkowego podwyższenia kapitału.

Cyfrowy Polsat na razie nie podał, czy któryś z podmiotów zażądał również zaprotokołowania sprzeciwu do uchwał, co otwiera formalną drogę do zaskarżenia postanowień nadzwyczajnego walnego zgromadzenia.

Umowę przejęcia spółki Metelem Holding Company Limited, w całości kontrolującej Polkomtel, Cyfrowy Polsat zawarł w połowie listopada ub.r. Spółka chce sfinalizować transakcję do końca maja br. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat przejmie Polkomtel, ale musi wypłacić dywidendę

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kochaj język polski
...o emisji ... czego??? A może wanatów???
9 9
odpowiedź
User
dsd
Wikipedia - Solorz Zak Podgorski Krok słup SB uwłaszczony na majątku skarbu państwa reszta to bla bla bla dla motłchu
9 9
odpowiedź
User
ja
Nic nie rozumiem
8 8
odpowiedź