SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleks lokalny DAB+ w Katowicach już działa

Firma DABCOM uruchomiła kolejny multipleks cyfrowego radia. Tym razem w Katowicach z nowego lokalnego MUX można słuchać tylko jednej stacji - Radia Express, które jest też dostępne w analogowym eterze.

Latem ub.r. Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że operatorem pięciu lokalnych multipleksów DAB+ będzie firma DABCOM, a dwa pozostałe, których dotyczył ogłoszony w kwietniu konkurs, przypadną spółce PSN Infrastruktura. Firma DABCOM uruchomiła właśnie ostatnią emisję - w Katowicach, a wcześniej w Tarnowie, Częstochowie, Warszawie i Poznaniu. Z kolei PSN Infrastruktura uruchomiła multipleksy lokalne w Rzeszowie i Toruniu.

Katowicki multipleks ma składać się z dziewięciu rozgłośni. To Radio Express (które już słychać), a także Muzo.FM, Radio Profeto, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta, Radio Imperium, Radio Bezpieczna Podróż i Open FM. Lokalny MUX jest nadawany na kanale 12C z wyższego z wieżowców Stalexportu (przy ul. Mickiewicza w Katowicach).

Firma DABCOM informuje, że zakończył się testowy etap emisji w Tarnowie i tamtejszy multipleks nadawany jest z pełną mocą (300 W). Emisja prowadzona jest na kanale 9C z Góry Świętego Marcina. Trafiły na niego stacje: Radio Profeto.pl, RDN Małopolska, Radio Bezpieczna Podróż, Trendy Radio oraz Radio Kraków Kultura, ale oferta ma być wkrótce poszerzana.

Wkrótce ogólnopolski multipleks DAB+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła pod koniec grudnia uchwałę o przeznaczeniu zasobów ogólnopolskiego multipleksu DAB+. Znajdzie się na nim 12 stacji. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła o przeprowadzeniu postępowania w sprawie: rozszerzenia 3 ogólnopolskich koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym bądź wyspecjalizowanym. Te miejsca prawdopodobnie trafiłyby do RMF FM, Radia Zet i Radia Maryja, jeśli ci nadawcy będą zainteresowani emisją w DAB+.

Rada chce też udzielenia lub rozszerzenia sześciu koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym bądź wyspecjalizowanym. Tutaj o koncesję będą mogli zabiegać prawdopodobnie dotychczasowi nadawcy ponadregionalni lub inni chętni. Te miejsca mogą zająć na przykład Radio Eska, Eska Rock, RMF Maxxx, RMF Classic, Antyradio, Meloradio, Radio Muzo.FM, Radio SuperNova, Radio Vox FM, Radio Złote Przeboje, Tok FM, Radio Wnet.  KRRiT może też wybrać tutaj zupełnie nowych graczy.

Ponadto KRRiT chce przyznać w obrębie ogólnopolskiego MUX trzy miejsca na krajowe programy Polskiego Radia. Programy radiofonii publicznej będą nadawane na podstawie Karty Powinności, dlatego Polskie Radio nie musi występować o koncesję, tylko wskazać stacje do tego multipleksu. Już teraz w 41 lokalizacjach w Polsce dostępna jest stała emisja rozgłośni Polskiego Radia. Są to Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Zagranicy i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Rozszerzenie zasięgu Polskiego Radia w DAB+ opóźnia się.

Z badania TePanel wynika, że cyfrowy odbiornik radiowy posiada mniej niż 5 proc. gospodarstw domowych. Wynika to m.in. z mało zachęcającej do zakupu oferty programowej. Poza stacjami Polskiego Radia w wybranych lokalizacjach działają multipleksy testowe ze stacjami lokalnymi, niszowymi lub katolickimi.

Nadawcy komercyjni od lat krytykują cyfryzację radia w standardzie DAB+. Postulują, aby oprzeć ją na internecie. - Stanowisko Grupy RMF względem emisji DAB+ nie zmienia się od lat: jest to system stary, nieefektywny, niedający słuchaczowi dodatkowych korzyści i bardzo drogi. Przy 12 stacjach na jednym multipleksie jakość sygnału jest porównywalna z FM, a wielu ekspertów twierdzi jednak, że będzie zwyczajnie gorsza. W  DAB+ faktycznie brak jest szumów, ale tylko dlatego, że tam, gdzie sygnał na FM jest lekko zaszumiony i wciąż możliwy do odbioru, sygnału cyfrowego po prostu nie ma - mówił w październiku portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF.

Dołącz do dyskusji: Multipleks lokalny DAB+ w Katowicach już działa

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K.
No i niech w końcu ruszą te emisje DAB+ Zet, RMF bo już trochę za długo ciągną z tym anty - nie bo za drogo, nie bo nie, nie bo za mało ludzi ma odbiornik. Ruszą z nadawaniem to i ludzie zaczną kupować odbiorniki. Tok FM, Antyradio może będzie tam, gdzie nie ma tych stacji w analogu. To, że niektórzy będą mówić nie bo 90kbps za mało... niech sobie mówią, ale coś świeżego pojawi się.
odpowiedź
User
Dobrze
No i niech w końcu ruszą te emisje DAB+ Zet, RMF bo już trochę za długo ciągną z tym anty - nie bo za drogo, nie bo nie, nie bo za mało ludzi ma odbiornik. Ruszą z nadawaniem to i ludzie zaczną kupować odbiorniki. Tok FM, Antyradio może będzie tam, gdzie nie ma tych stacji w analogu. To, że niektórzy będą mówić nie bo 90kbps za mało... niech sobie mówią, ale coś świeżego pojawi się.
Nie lepiej byłoby zrobić reorganizację częstotliwości na UKFie?
odpowiedź
User
Gosc
Szkoda prądu na takie nadawanie, a i jeszcze jedno PR ma już DAB więc powinno zostać eksmitowane z FM i pozostawiona tylko jedynka, reszta częstotliwości powinna być komercyjnie spieniężona.
odpowiedź