SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tusk po pytaniu Kłeczka z TVP Info o zdradę: czuję się jak podczas przesłuchania przez SB

Na piątkowej konferencji prasowej szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska doszło do kolejnego spięcia z dziennikarzem TVP Info Miłoszem Kłeczkiem. Spytany, czy zna pojęcie zdrady, Tusk stwierdził: „jak słyszę tego typu pytania, to czuję się mniej więcej tak samo, jak wtedy kiedy przesłuchiwał mnie funkcjonariusz SB”.

Donald TuskDonald Tusk

Podczas konferencji w piątek Donald Tusk krytykował władze za wzrost cen i zaproponował, żeby przynajmniej na rok obniżyć stawkę podatku VAT. Kiedy w trakcie serii pytań do głosu doszedł Miłosz Kłeczek z TVP Info, przypomniał liderowi PO, że gdy rezygnował z funkcji premiera w 2014 roku, minimalna pensja wynosiła 1,6 tys. zł, a od stycznia 2022 roku przekroczy 3 tys. zł, ponadto w czasie rządów PO-PSL podwyższono stawki VAT.

Kłeczek pytał też o niedawną wypowiedź Donalda Tuska po szczycie Europejskiej Partii Ludowej (Tusk jest szefem tej partii), że nikt w Europie nie chce, by Polsce nie wypłacono środków z Krajowego Planu Odbudowy. Lider PO podkreślił, że wbrew twierdzeniom reportera TVP Info nie zapewnił, że uzyskał taką gwarancję.

- Jeśli pan słyszy swoje pytanie, to już się pan wstydzi - stwierdził. - Nie wstydzę się, proszę mi nic nie sugerować, tylko proszę mi powiedzieć, z kim pan rozmawiał… - ripostował Kłeczek.

 - Muszę wyeliminować tezę zawartą w pańskim pytaniu. Nie dziwi mnie to, znamy pańską misję, ale nie znaczy to, że będę ulegał tego typu manipulacji. Nie mówiłem nic o żadnych gwarancjach - powiedział Donald Tusk, po czym wyliczył zagranicznych przywódców obecnych na szczycie EPP, zapewniając, że wszyscy chcą, żeby polski rząd podjął działania, które doprowadzą do odblokowania pieniędzy dla naszego kraju z KPO.

Donald Tusk: pytania od TVP Info jak przesłuchanie przez SB

- Jeżeli pan mówi, że ja znam doskonale pojęcie szczucia, no to spytam, czy pan zna doskonale pojęcie zdrady? - spytał Miłosz Kłeczek.

- A jeżeli pan zna pojęcie zdrady, to czy rekomendował pan europosłom Platformy Obywatelskiej to, żeby głosowali za rezolucją, która nakłania Komisję Europejską do powstrzymania wypłaty Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy? Czy pan jest dumny z tego, że europosłowie Platformy tak zagłosowali i czy na pana prośbę? - dodał reporter TVP Info.

- Jak byłem w pana wieku mniej więcej, byłem przesłuchiwany przez SB. Pamiętam, to był rok ’82 czy ’83. Byłem wtedy aresztowany i wiedziałem, miałem już pewną praktykę i doświadczenie, że jedyną metodą jest odmawiać odpowiedzi na zadawane pytania. Wie pan co, tak szczerze powiedziawszy, jak słyszę TVP Info i tego typu pytania, mam déjà vu czuję się mniej więcej tak samo, jak wtedy kiedy przesłuchiwał mnie funkcjonariusz SB. Pan chyba też coś o tym wie - odpowiedział Donald Tusk

W zeszłym tygodniu Tomasz Piątek na Twitterze napisał, że ojciec Miłosza Kłeczka „w PRL był konfidentem SB”, a „w 1989 r. zadeklarował gotowość szpiegowania baz NATO”. Do wpisu dołączył fotografię dokumentu o pozyskaniu Krzysztofa Kłeczka do takiej współpracy w listopadzie 1989 roku.

 

W minionym tygodniu Miłosz Kłeczek na konferencji prasowej spytał Donalda Tuska, dlaczego PO „zohydza Polakom Unię Europejską” i chce wyprowadzić nasz kraj z UE. - Wiele się po panu spodziewałem, ale tak sformułowana teza wykracza poza moją nawet wyobraźnię - odpowiedział Tusk, a o Kłeczku dodał: „Ani TVP, ani redaktor”.

Donald Tusk kontra reporterzy TVP Info

Od powrotu w połowie br. do krajowej polityki Donald Tusk parokrotnie dostawał od dziennikarzy TVP Info pytania z atakującymi go tezami. - "Dlaczego odcina się pan od Sławomira Nowaka? Mówił pan, że to więzień polityczny, że jakieś insynuacje wokół niego krążą, że jest w areszcie wydobywczym. A dziś pan mówi: to sprawa między prokuraturą, sądem a Sławomirem Nowakiem… - pytał go Miłosz Kłeczek na początku lipca na korytarzu sejmowym. - Coś się zmieniło, jeśli chodzi o wyobrażenie Polaków na temat tego, jaką funkcję pełni wasza telewizja - odpowiedział szef PO.

- Gdybyście państwo, zwracam się do TVP Info, połowę tego czasu, który od kilku tygodni poświęcacie na lekcje niemieckiego z moim udziałem przeznaczyli na promocję szczepień - zasugerował Donald Tusk na konferencji pod koniec lipca. - Odnoszę wrażenie, że Donald Tusk nie wie, co mówi - skomentował Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Z kolei prezes TVP Jacek Kurski na łamach „Sieci” ocenił, że Miłosz Kłeczek to „najodważniejszy dziennikarz w Telewizji Polskiej”. - Będziemy go wspierać i zawsze może na nas liczyć - zapewnił.

Według danych Press-Service Monitoring Mediów od 3 lipca do 2 sierpnia br. w „Wiadomościach” TVP pojawiło się 78 materiałów dotyczących Donalda Tuska, z czego tylko trzy miały wydźwięk neutralny, a zero - pozytywny.

Miłosz Kłeczek w TVP Info od pięciu lat

Z Telewizją Polską Kłeczek jest związany od połowy 2016 roku. Jest przede wszystkim reporterem sejmowym, w październiku 2019 roku zaczął prowadzić niektóre pasma informacyjne, a w pierwszej połowie ub.r. był gospodarzem programu „Kasta” w TVP Info.

Wcześniej przez kilka lat był dziennikarzem Superstacji. Ponadto pracował m.in. dla TVN24, TTV, TVN Meteo i radiowej Jedynki.

Dołącz do dyskusji: Tusk po pytaniu Kłeczka z TVP Info o zdradę: czuję się jak podczas przesłuchania przez SB

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PięknyBrzeg
Tusk wykonał niesamowitą pracę nad sobą i naprawdę jest niezły... Spróbujcie Mu zarzucić, że nie ma racji... ;-)
odpowiedź
User
ida
Tusk jest niezły, ale w kłamaniu!
odpowiedź
User
Salamander
Donald Tusk kłamał, kłamie i będzie kłamał. Dla siebie profity, zaszczyty, a dla własnego kraju próba obalenia legalnie wybranej władzy.
odpowiedź