SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dworak: opłata audiowizualna już w tym roku

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak stwierdził, że opłata audiowizualna może zostać wprowadzona jeszcze w bieżącym roku. Uzasadnił, że to nowoczesne rozwiązanie, na które stawiają inne kraje, np. Niemcy.

- Media publiczne w Polsce wymagają nowego sposobu finansowania. Obecny jest niewystarczający do tego, by media publiczne pełniły swoją rolę. Jest też niesprawiedliwy wobec osób, które płacą - powiedział w poniedziałek na antenie radiowej Jedynki Jan Dworak. Przypomniał, że minister administracji i cyfryzacji Michał Boni już na początku marca ub.r. zapowiadał, że nowa ustawa o mediach publicznych powstanie w ciągu kilku miesięcy, ale dotychczas nic z tego nie wynikło.

Zdaniem Dworaka lepszym systemem finansowania mediów publicznych jest opłata audiowizualna - zdecydowanie niższa od abonamentu radiowo-telewizyjnego, ale pobierana od wszystkich osób, a nie tylko tych, które zarejestrują swoje odbiorniki. Przypomnijmy, że w br. abonament RTV wynosi 5,65 zł miesięcznie za radio oraz 18,65 zł miesięcznie  za radio i telewizor. Za ub.r. Telewizja Polska otrzymała z abonamentu 236,5 mln zł, Polskie Radio - 148,8 mln zł, a jego regionalne rozgłośnie - 144,8 mln zł (zobacz więcej). Jednocześnie zaległości Polaków z tytułu tej opłaty na koniec ub.r. wynosiły 2,265 mld zł, a dłużej niż miesiąc zalegało z nią ponad 2,9 mln osób (więcej na ten temat).

Według Jana Dworaka opłata audiowizualna jest o wiele bardziej sprawiedliwa i współczesna od abonamentu. Szef KRRiT zwrócił uwagę, że obecnie wielu młodych ludzi nie ma odbiorników radiowych, ale słucha radia w telefonach i internecie.

Dworak przypomniał, że opłatę audiowizualną z początkiem br. wprowadzono, mimo pewnych oporów społecznych, w Niemczech. - Polski nie stać na to, by odstawać od innych krajów europejskich, które stawiają na kulturę tworzoną w mediach publicznych - ocenił. I dodał, że taka opłata powinna zostać wprowadzona u nas jeszcze w br. Zaznaczył jednak, że zależy to od działań parlamentu.

Pod koniec ub.r. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski stwierdził, że opłata audiowizualna może wynosić 11-12 zł miesięcznie, powinna obowiązywać wszystkie gospodarstwa domowe i zostanie wprowadzona najwcześniej z początkiem 2014 roku (więcej o tym).

Dołącz do dyskusji: Dworak: opłata audiowizualna już w tym roku

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WAW
Jeżeli nikt nie ogląda, to dlaczego do głupiego meczu siada 16 milionów? olimpiada 8 mln, Teatr 2 mln, serial 3 mln. narty 5 mln... ale nikt nie ogląda. Jak raz nie dali meczu, to afera była pod niebo. Ale obłuda. Zwykłe cwaniactwo a nie szlachetne oburzenie.
odpowiedź
User
Adam - Opole
Zgadzam się. Ja płacę abonament bo korzystam z tego. Zarówno przez net jak i naziemną antenę. Ponadto słucham radia!!! Polskiego Radia Jedynki, Trójki i Radia Opole. Abonament to nie tylko TV! To też moje ukochane radio. Zastanówmy się.
odpowiedź
User
zmeczony komuchami
Przeklęci komuniści, wasze marionetki uciekają sprzed telewizora i teraz chcecie zmuszać ludzi do opłat za swoje stołki. Dziennikarze w TV regionalnych pracują na umowie zlecenie, ale klakiernia z Woronicza: umowy na czas nieokreślony, 30 tys. miesięcznie, i wiele z tych osób nawet nie pojawia się w pracy, same stołk- dyrektorki. Nie dla psa kiełbasa! Jak ktoś chce mnie zmusić do płacenia za telewizje której nie posiadam, i radia polskiego którego nie słucham (radio jest w internecie), to ja już wolę Stalionowców bo ci przynajmniej strzelali w łeb.
odpowiedź