SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

E-recepty obowiązkowe. Jak je realizować?

Przepisując leki pacjentom lekarze, zamiast papierowych recept, wystawiają już tylko e-recepty. Aby móc je zrealizować, należy pobrać aplikację mObywatel.

Article

Co zrobić, aby w swoim telefonie najpierw znaleźć elektroniczną receptę, a później ją zrealizować? Po pierwsze, należy ściągnąć na swój telefon i zainstalować bezpłatną aplikację mObywatel. W zależności od posiadanego urządzenia, można ją znaleźć w sklepie Google Play lub Apple App Store.

E-recepta w aplikacji mObywatel jest dostępna na smartfonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż. Pod koniec tego miesiąca ma być dostępna także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.

Mając już ściągniętą i zainstalowaną aplikację mObywatel, należy w niej wybrać kartę eRecepta. Będąc w aptece, należy wybrać e-receptę do realizacji i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcemy pokazywać ekranu telefonu, możemy podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.

- mObywatel to w ostatnich dniach jedna z najczęściej instalowanych przez Polaków aplikacji. Korzysta z niej już niemal milion osób - powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Potrzebny profil zaufany

Aby uruchomić aplikację mObywatel, należy posiadać profil zaufany (PZ). Do wyboru są dwa sposoby jego założenia. Pierwszy to skorzystanie z bankowości elektronicznej, co jest dostępne dla osób mających konto w bankach PKO Bank Polski, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub na platformie Envelo. W systemie bankowości elektronicznej należy wypełnić formularz o założenie profilu zaufanego, a następnie potwierdzić operację bankowym kodem autoryzacyjnym. Potwierdzenie założenia PZ jest przesyłane na adres e-mail.

Drugi sposób to wejście na stronę www.pz.gov.pl i wybranie możliwości założenia profilu zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym. Takich punktów jest w Polsce ponad 1500, a ich listę można znaleźć na tej stronie. Po założeniu PZ w internecie, należy udać się do punktu potwierdzającego w ciągu 14 dni od złożenia wniosku.

mObywatel to nie tylko e-recepta

Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że e-recepta to niejedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien zainstalować sobie aplikację mObywatel. Znajduje się tam także mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.

"Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego, w tym także w przychodniach lekarskich." - stwierdził szef resortu cyfryzacji.

Z kolei profil zaufany jest jednocześnie jedynym sposobem, aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) - aplikacji Ministerstwa Zdrowia, w której można znaleźć swoją dokumentację medyczną (np. e-recepty i e-skierowania, wkrótce także wyniki badań, wypis ze szpitala), informacje o wysokości refundacji (kupionych leków i innych produktów medycznych oraz świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ, np. przebytego zabiegu lub badania), informacje o zaleconej dawce leków, czy też informacje o zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ (np. wizyta u lekarza specjalisty, planowany termin rehabilitacji).

Jak wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji, swój profil zaufany ma obecnie niemal 4,7 miliona Polaków.

Dołącz do dyskusji: E-recepty obowiązkowe. Jak je realizować?

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rok 1984
Jako obywatel żądam przywrócenia papierowych recept. Nie podoba mi się cyfryzacja wszystkiego na siłę żeby zarabiały na tym firmy informatyczne. Cyfryzacja ma swoje granice które sa teraz przekraczane.
odpowiedź
User
ew
A Co jeśli nie mam klasyczny telefon, gdzie nie ma możliwości instalowania aplikacji?
odpowiedź
User
G34
A ja mam lepszy pomysł mozna też wykozystac w aptece nowy dowód z czipem i tam tez mozna by recepty w aptece wykupić bez telefonu i duże ułatwienie dla starszych wystarczy tylko dowód włożyć do czytnika w aptece i już mozna zobaczyć e recepte
odpowiedź