SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Najwyższa Rada Starożytności: Kleopatra była biała. Netflix zdziwiony

Egipt oskarża platformę Netflix o przeinaczenie historii o królowej Kleopatrze. W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez rząd stwierdzono, że legendarna władczyni nie miała tak ciemnego koloru skóry, jak to przedstawiono w nieopublikowanym jeszcze dokumencie Netfliksa. Egipcjanie są oburzeni obsadzeniem czarnoskórej aktorki Adele James w roli Kleopatry.

Sytuacja wokół nowej serii dokumentalnej Netfliksa "Królowa Kleopatra" o największych władczyniach w historii robi się coraz gorętsza. A to z powodu reakcji części Egipcjan, oburzonych tym, że do roli Kleopatry zaangażowano czarnoskórą aktorkę Adele James. W ocenie większości historyków, słynna królowa miała macedońsko-greckie korzenie i prezentowała śródziemnomorski typ urody, z oliwkową skórą i ciemnymi włosami.

Rząd Egiptu oburzony "Królową Kleopatrą"

Teraz głos w sprawie produkcji zabrał egipski rząd. W specjalnym oświadczeniu oskarżono Netflix o "rażący fałsz historyczny" w pokazywaniu królowej Kleopatry jako czarnoskórej kobiety. W kraju oświadczenie pociągnęło za sobą żądania anulowania premiery serialu.

Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności argumentuje, że dokumentalny charakter fabuły "wymaga od osób odpowiedzialnych za jej produkcję zbadania dokładności i oparcia się na faktach historycznych i naukowych".

Historycy zajmujący się starożytnością podkreślają, że stan współczesnych badań wskazuje, iż Kleopatra mogła być w jednej czwartej Egipcjanką.

- Egipcjanie nie mieli cech Afrykańczyków subsaharyjskich - powiedziała dr Samia Al-Mirghani, była dyrektor generalna Centrum Badań i Konserwacji Zabytków, powołując się na dowody z badań antropologicznych i testów DNA.

Najwyższa Rada Starożytności: Kleopatra była biała

Najwyższa Rada Starożytności to istniejąca od 160 lat organizacja, która odpowiada za dziedzictwo kulturowe Egiptu. W czwartek wydała oświadczenie, w którym potwierdziła, że królowa Kleopatra miała jasną skórę i helleńskie korzenie.

Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności nie ma wątpliwości, że "Królowa Kleopatra" to przykład zakłamywania historii. - Wygląd bohaterki zakłamuje historię Egiptu i jest rażącym błędem historycznym, tym bardziej, że film klasyfikowany jest jako dokument, a nie utwór dramatyczny. Wymaga to od osób odpowiedzialnych za jego produkcję rzetelnych badań i oparcia się na historycznych i naukowych faktach - napisał.

Waziri zwrócił uwagę, że pochodzące z czasów Kleopatry wizerunki władczyni, tj. rzeźby czy monety, potwierdzają, że miała ona typowo helleńską urodę: jasną skórę, długi nos i wąskie usta. Jednocześnie zaprzeczył, by protesty, jakie "Królowa Kleopatra" wywołała w Egipcie wynikały z rasistowskich postaw.

Producentką Jada Pinkett-Smith

Producentką ośmioodcinkowego dokumentu jest Jada Pinkett-Smith.

Kilka dni temu został złożony pierwszy pozew w związku z czekającym jeszcze na premierę dokumentem "Królowa Kleopatra". Prawnik Mahmoud al-Semary oskarżył Netflix o to, że nie tylko nadaje treści "sprzeczne z wartościami muzułmańskimi, zwłaszcza egipskimi", ale promuje "Afrocentryzm, który zagraża istnieniu egipskiej tożsamości".

W pozwie al Semary domaga się, by prokuratura generalna wszczęła kroki, w celu "zachowania egipskiej narodowej i kulturalnej tożsamości i skonsolidowania ducha przynależności do ojczyzny" - informuje portal Al Monitor. Przypomina, że nie jest to pierwszy przypadek dowodzący, że zdaniem egipskiej opinii publicznej, promowanie "czarnej historii" i sugerowanie, że starożytni Egipcjanie mieli czarną skórę, zagraża ich tożsamości.

Netflix zaskoczony

Netflix jest zaskoczony reakcją Egipcjan na "Królową Kleopatrę".

- Współpracując z czołowymi historykami i ekspertami, w tym Shelley Haley (profesorka filologii klasycznej i studiów afrykańskich z Hamilton College) i dr Sally-Ann Ashton (badaczka ds. dziejów Kleopatry), badamy historię Kleopatry jako królowej, strateżki, władczyni o potężnym intelekcie, a także kobiety, której dziedzictwo jest przedmiotem wielkiej debaty. "Królowa Kleopatra" nie skupia się na pochodzeniu etnicznym bohaterki. Świadomie zdecydowaliśmy się przedstawić ją jako osobę o mieszanym pochodzeniu etnicznym. Naszym celem było odzwierciedlenie teorii dotyczących możliwego egipskiego pochodzenia Kleopatry i wielokulturowej natury starożytnego Egiptu - podano w wydanym oświadczeniu.

Netflix ma globalnie 230 mln subskrybentów

Netflix nie podaje, ilu użytkowników ma w Polsce. Z danych Mediapanel wynika, że platforma, jako strona www oraz aplikacja na urządzenia mobilne i smart tv, przyciągnęła 12,92 mln polskich internautów, z których każdy spędził tam średnio 7 godzin, 10 minut i 47 sekund. Zasięg platformy wyniósł 43,55 proc.

W czwartym kwartale 2022 r. liczba subskrybentów Netfliksa urosła o 7,66 mln do 230,75 mln. Natomiast wzrost przychodów wyhamował do 1,9 proc., a zysk netto skurczył się z 607 do 55 mln dolarów.

Premiera „Królowej Kleopatry” odbędzie się 10 maja na Netfliksie.

Dołącz do dyskusji: Najwyższa Rada Starożytności: Kleopatra była biała. Netflix zdziwiony

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fgh
Czarny A*D*O*L*F tylko na Netfliksie.
0 0
odpowiedź
User
multi kulti
W każdym filmie i w każdym serialu Netflixa wszyscy aktorzy powinni być czarnoskórzy o odmiennej orientacji....ot tak dla poprawności
48 5
odpowiedź
User
Diagnosta
Gdy protestują kraje bliskiego wschodu przeciw poprawności politycznej to lewactwo siedzi cichutko w norze jak mysz pod miotłą ale gdyby tak zaprotestowały kraje chrześcijańskie takie jak Polska Węgry Słowacja to zaraz by lewactwo darło mordy o tolerancji
63 15
odpowiedź