SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Była managerka obciąża Facebooka. Własny interes ważniejszy od bezpieczeństwa użytkowników

Osoba, który udostępniła dokumenty Facebooka, w których zarzuca firmie że jego produkty podsycają nienawiść i szkodzą zdrowiu psychicznemu dzieci, ujawniła swoją tożsamość w telewizyjnym wywiadzie. Frances Haugen oskarżyła ten największy serwis społecznościowy na świecie o wybór „zysku nad bezpieczeństwem”.

Frances HaugenArticle

Frances Haugen, 37-letnia analityczka danych z Iowa, pracowała dla dużych firm, w tym Google i Pinterest, ale jak powiedziała w wywiadzie dla programu informacyjnego CBS „60 Minutes”, Facebook był „znacznie gorszy” niż wszystko, co widziała wcześniej. Kobieta zaapelowała o uregulowanie działań giganta mediów społecznościowych.

- Facebook raz po raz pokazuje, że przedkłada zysk nad bezpieczeństwo. Dotuje, płaci za swoje zyski naszym bezpieczeństwem” – powiedziała Haugen. - Wersja Facebooka, która istnieje dzisiaj, dzieli nasze społeczeństwa i powoduje przemoc etniczną na całym świecie - stwierdziła.

Śledztwo "Wall Street Journal"

Facebook mierzy się z oskarżeniami, że szkodzi wizerunkowi nastolatek i podsyca pogłębiającą się polaryzację polityczną w Ameryce. Największa na świecie platforma mediów społecznościowych została uwikłana w burzę wywołaną przez Haugen, która jako anonimowa demaskatorka udostępniła dokumenty amerykańskim prawodawcom i gazecie "The Wall Street Journal", które szczegółowo opisują, w jaki sposób Facebook wiedział o tym, że jego produkty, w tym Instagram, szkodzą młodym osobom.

W wywiadzie dla „60 Minutes” specjalistka IT wyjaśniła, w jaki sposób algorytm, który wybiera, co ma być wyświetlane w kanale informacyjnym użytkownika, jest zoptymalizowany pod kątem treści, które wywołują reakcję. Jak twierdzi, własne badania firmy pokazują, że „łatwiej jest zainspirować ludzi do gniewu niż do innych emocji”.

- Facebook zdał sobie sprawę, że jeśli zmieni algorytm na bezpieczniejszy, to ludzie spędzą mniej czasu w witrynie, będą klikać mniej reklam i zarobią mniej pieniędzy - podsumowała Haugen.

Facebook spotkał się też z krytyką, że serwis napędza problemy społeczne i ataki polityczne, takie jak atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku w Waszyngtonie.

Informatorka mediów powiedziała, że podczas wyborów prezydenckich w USA w 2020 roku firma zdała sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie stwarzają takie treści i włączyła systemy bezpieczeństwa, aby je zmniejszyć. Ale „jak tylko wybory się skończą, wyłączają je z powrotem lub zmieniają ustawienia z powrotem na takie, jakie były wcześniej, aby postawić na rozwój przed bezpieczeństwem, a to naprawdę wydaje mi się zdradą demokracji” - stwierdziła Haugen.

- Facebook zarabia więcej, gdy konsumujesz więcej treści. A im więcej gniewu, na który są narażeni, im więcej wchodzą w interakcje, tym więcej konsumują - podkreśliła.

Facebook odpiera zarzuty

Wiceprezes ds. polityki i spraw globalnych, Nick Clegg, stanowczo odrzucił twierdzenie, że należące do firmy platformy są „toksyczne” dla nastolatków, kilka dni po rozprawie w Kongresie, podczas której amerykańscy ustawodawcy krytykowali firmę za jej wpływ na zdrowie psychiczne młodych użytkowników.

Przyznał jednak, że osoby z wcześniej istniejącymi problemami mogą „nie czerpać korzyści z korzystania z mediów społecznościowych”.

W drugim kwartale br. Facebook osiągnął wzrost przychodów o 56 proc. do 29,08 mld dolarów i zysku netto z 5,18 do 10,39 mld dolarów. Koncern zaznaczył, że w drugim półroczu tempo wzrostu jego wyników może znacząco spaść.

Z należących do koncernu platform Facebook, Instagram i WhatsApp w zeszłym kwartale przynajmniej raz w miesiącu skorzystało 3,51 mld użytkowników, wobec 3,14 mld rok wcześniej. Liczba internautów korzystających z samego Facebooka zwiększyła się z 2,7 do 2,89 mld.

 

Dołącz do dyskusji: Była managerka obciąża Facebooka. Własny interes ważniejszy od bezpieczeństwa użytkowników

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ewa Żarska
Beka z Fejsa.
odpowiedź
User
Bohdan Pol
Zdelegalizowac
odpowiedź
User
Pp
Konto z prawdziwym imieniem i nazwiskiem zdezaktywowalem jakoś około 2009. Usunąć się nie dało, no ale nie loguje się na nie od tamtego czasu więc nic nie wypisuję. Do tego czasu miałem tryliard fejkow, by poczytać i trochę potrollowac. Nigdy nie jest tak, że systemu również trochę podymac nie można. Tak samo też tworzę wszelkie inne profile/konta e-mailowe. Płeć? Inna. Wykształcenie? Podstawowe . Zawod? Kadra zarządzająca przedsiębiorstwem 300 + Itd. Zachęcam do naśladownictwo.
odpowiedź