SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canal+ będzie nadawał filmy 6 miesięcy po premierze kinowej

Canal+ porozumiał się z przemysłem filmowym we Francji i tamtejszym ministerstwem kultury. Kodowany kanał premium dzięki nowej umowie będzie mógł pokazywać filmy pół roku po premierze kinowej. Do tej pory było to blisko 8 miesięcy. W polskim Canal+ niektóre filmy są emitowane już 4 miesiące po premierze.

Na francuskim rynku obowiązuje porozumienie, które określa kolejność emisji filmów w poszczególnych mediach. Do tej pory po sprzedaniu 100 tys. biletów w kinach lub upływie czterech tygodni od premiery, kodowani nadawcy musieli odczekać osiem miesięcy, aby móc pokazać film. Bezpłatne kanały telewizyjne mogły wyemitować ten sam film po upływie 22 miesięcy. Na początku pandemii koronawirusa Canal+ odkodował wszystkim swoim abonentom stacje Canal+. Wywołało to niezadowolenie naziemnych stacji komercyjnych. France Télévisions i TF1 domagają się od nadawcy 51,3 mln euro odszkodowania z tytułu m.in. utraconych wpływów reklamowych.

Szybsze premiery we francuskim Canal+

Teraz Canal+ zawarł nowe porozumienie. Skraca ono czas oczekiwania na premierę na antenie tej stacji z 8 do 6 miesięcy. Przewiduje również przedłużenie do czasu, w którym filmy będą dostępne wyłącznie dla abonentów Canal+, a nie także odbiorców naziemnych telewizji. Canal+ będzie mógł przez 16 miesięcy oferować produkcje na wyłączność, niezależnie od tego, czy są to filmy francuskie, europejskie czy międzynarodowe. Umowa docenia wkład Canal+ w finansowanie filmów we Francji. Tylko w 2021 roku nadawca wyemitował 400 premier, a w ofercie swoich stacji tematycznych i bibliotek wideo na żądanie ma tysiące innych pozycji.

Polskie premiery w Canal+ Premium kilka miesięcy po emisji w kinach

W lutym 2022 roku w ramówce polskiego Canal+ przewidziano premiery m.in. komedii kryminalnych „Cwaniaki z Hollywood” (światowa premiera 12 listopada 2020), „Bodyguard i żona zwiadowca” (10 czerwca 2021), animowanej produkcji „Skąd się biorą sny” (6 lutego 2020), polskiego filmu akcji „Furioza” (18 października 2021), komediodramatu „Śniegu już nigdy nie będzie” (19 sierpnia 2021), kryminału „Miasto” (24 czerwca 2021), dramatów „Świnia” (16 lipca 2021), „Nocny konwój” (23 lutego 2020), filmu akcji „Uwikłana” (16 kwietnia 2021) i  komedii „Lekcje języka” (1 marca 2021). Tym samym premiery pojawiają się od 4 miesięcy do 2 lat od początku emisji w kinach. Polskie produkcje trafiają na antenę Canal+ Premium najszybciej.

W polskim HBO najszybciej można obejrzeć filmy Warner Bros

W konkurencyjnym HBO w nadchodzącym miesiącu zobaczymy m.in. horror „Wcielenie” (1 września 2021), western „Cry macho” (16 września 2021), dramat „Wszyscy świeci New Jersey” (30 września 2021), romans „Kolory lutego” (5 lutego 2021), thriller „Ci, którzy życzą mi śmierci” (5 maja 2021), dramat „Wszyscy za jednego” (14 lutego 2020), melodramat „Miłość po sąsiedzku” (11 grudnia 2020), film biograficzny „King Richard: Zwycięska rodzina” (3 grudnia 2021).  Najszybciej w kanałach HBO są emitowane filmy wytwórni Warner Bros. Zdarza się, że w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy od premiery kinowej. W ramówce stacji nie brakuje jednak produkcji, które w kinach były wyświetlane 2 lata temu. W serwisie HBO Max filmy Warner Bros mają pojawiać się 45 dni po premierze w kinie.

Rosną przychody Canal+

Pod koniec I półrocza 2021 roku Canal+ miał 22,1 mln abonentów, w tym 8,9 mln w samej Francji. W analogicznym okresie ub.r. abonentów było 20,4 mln. Przychody z działalności telewizyjnej we Francji wzrosły o 1,7 proc. Z kolei na zagranicznych rynkach, gdzie Canal+ jest dostępny o 4,4 proc. Przyczynił się do tego wzrost liczby abonentów. W ciągu całego roku przybyło ich 1,4 mln. Zyski Canal+ poprawiły się w porównaniu z I półroczem 2020 roku EBITDA wzrosła z 300 do 330 mln euro.

Ostatnie wyniki dotyczące Canal+ Polska pochodzą sprzed roku. Wówczas operator miał 2,37 mln zł klientów bezpośrednich (0,3 proc. więcej niż rok wcześniej), czyli korzystających z Platformy Canal+, oferty telekomunikacyjnej, serwisów VoD i jej pakietów na platformie Player należącej do TVN Grupy Discovery. Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że Canal+ Polska odkupił od spółki z grupy Real Management biurowiec zlokalizowany przy Alei Generała Władysława Sikorskiego 9 w Warszawie, w którym od maja 2008 roku znajduje się główna siedziba firmy oraz centrum produkcyjno-nadawcze.

Dołącz do dyskusji: Canal+ będzie nadawał filmy 6 miesięcy po premierze kinowej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bart
Ostatnio stracili niektóre (ważne i istotne) prawa filmowe i sportowe. Dlatego znowu zawijają w cukierek. :P
odpowiedź
User
Efekt
Niby fajnie tylko jak przychodzi weekend to buforuje lub nie da się oglądać bo za dużo użytkowników
odpowiedź
User
SAM
Niestety ale polski C+ tylko traci prawa filmowe,a nie zyskuje.Z francuskim C+ dzieli go przepaść jeśli chodzi o ofertę
odpowiedź