SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Polska” i Sakiewicz przegrali z Kramkiem w SN. Będą przeprosiny za okładkę z żołnierzami Wehrmachtu

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną skierowaną przez wydawcę „Gazety Polskiej” i jej redaktora naczelnego Tomasza Sakiewicza. Tym samym uprawomocniło się orzeczenie nakazujące przeprosiny za okładkę, na której twarz aktywisty Bartosz Kramka przedstawiono w mundurze Wehrmachtu.

- Kolejna porażka niepoprawnego, partyjnego kłamcy @TomaszSakiewicz w sporze z nami/@bartek_kramek. Powoli tracimy już rachubę, ale dopiero się rozkręcamy - skomentowano na twitterowym profilu Fundacji Otwarty Dialog, w której Bartosz Kramek jest przewodniczącym rady.

Kramek pozwał wydającą „Gazetę Polską” spółkę Niezależne Wydawnictwo Polskie i naczelnego Tomasza Sakiewicza za okładkę z sierpnia 2017 roku. Przedstawiono na niej zdjęcie z żołnierzami Wehrmachtu przekraczającymi we wrześniu 1939 roku przejście graniczne z Polską. Dodano napis „Nowa kampania wrześniowa. Znamy plany jesiennego puczu”, a jednemu z żołnierzy wklejono twarz Bartosza Kramka.

Aktywista domagał się w pozwie przeprosin na pierwszej stronie, 30 tys. zł zadośćuczynienia i nakazu zapłaty 20 tys. zł na rzecz Centrum Praw Kobiet. Roszczenia uwzględniono w obu instancjach sądowych, przy czym w mniejszym wymiarze: Sąd Apelacyjny latem ub.r. postanowił, że przeprosiny ukażą się na drugiej stronie, a wydawca „Gazety Polskiej” i Sakiewicz zapłacą 15 tys. zł zadośćuczynienia i 10 tys. zł dla Centrum Praw Kobiet.

Oburzone taką decyzją sądu było Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. - Orzeczona dla dziennikarza upokarzająca kara przepraszania kogoś za opublikowaną krytykę jego poglądów, z którymi się nie zgadza oraz w konsekwencji dotkliwa kara finansowa powoduje tzw. efekt mrożący - oceniła organizacja w obszernym komunikacie.

Według danych Polskich Badań Czytelnictwa w trzecim kwartale ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Polskiej” wynosiła 19 161 egz., z czego 17 723 w wersji drukowanej i 1 438 w cyfrowej.

W 2021 roku Niezależne Wydawnictwo Polskie przy wzroście przychodów o 2,4 proc. do 16,82 mln zł ograniczyło koszty operacyjne o 6 proc., dzięki czemu jego wynik netto poszedł w górę z 373 tys. zł straty do 424 tys. zł zysku. Spółka wypłaciła 98,4 tys. zł dywidendy.

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Polska” i Sakiewicz przegrali z Kramkiem w SN. Będą przeprosiny za okładkę z żołnierzami Wehrmachtu

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja im
To Centrum Monitoringu Wolności Prasy to jest jakaś PiS-owska przybudówka? Co czytam ich opinie, to mam uczucie rosnącej żenady. Jeśli tak, to po jakiego grzyba Wirtualne ich cytują?
odpowiedź
User
rg
Konkurs, ile błędów jest w tym zdaniu ?
"Tym samym osadnicze uprawomocniło się orzeczenia nakazujące im przeprosiny za okładkę, na której twarz aktywisty Bartosz Kramka przedstawiono w mundurze Wehrmachtu."

odpowiedź
User
Mordo Siuris
CMWP CHWDP
odpowiedź