SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Polska” i Sakiewicz przegrali z Kramkiem w SN. Będą przeprosiny za okładkę z żołnierzami Wehrmachtu

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną skierowaną przez wydawcę „Gazety Polskiej” i jej redaktora naczelnego Tomasza Sakiewicza. Tym samym uprawomocniło się orzeczenie nakazujące przeprosiny za okładkę, na której twarz aktywisty Bartosz Kramka przedstawiono w mundurze Wehrmachtu.

Tomasz Sakiewicz, prezes Telewizji Republika, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie"Article

- Kolejna porażka niepoprawnego, partyjnego kłamcy @TomaszSakiewicz w sporze z nami/@bartek_kramek. Powoli tracimy już rachubę, ale dopiero się rozkręcamy - skomentowano na twitterowym profilu Fundacji Otwarty Dialog, w której Bartosz Kramek jest przewodniczącym rady.

Kramek pozwał wydającą „Gazetę Polską” spółkę Niezależne Wydawnictwo Polskie i naczelnego Tomasza Sakiewicza za okładkę z sierpnia 2017 roku. Przedstawiono na niej zdjęcie z żołnierzami Wehrmachtu przekraczającymi we wrześniu 1939 roku przejście graniczne z Polską. Dodano napis „Nowa kampania wrześniowa. Znamy plany jesiennego puczu”, a jednemu z żołnierzy wklejono twarz Bartosza Kramka.

Aktywista domagał się w pozwie przeprosin na pierwszej stronie, 30 tys. zł zadośćuczynienia i nakazu zapłaty 20 tys. zł na rzecz Centrum Praw Kobiet. Roszczenia uwzględniono w obu instancjach sądowych, przy czym w mniejszym wymiarze: Sąd Apelacyjny latem ub.r. postanowił, że przeprosiny ukażą się na drugiej stronie, a wydawca „Gazety Polskiej” i Sakiewicz zapłacą 15 tys. zł zadośćuczynienia i 10 tys. zł dla Centrum Praw Kobiet.

Oburzone taką decyzją sądu było Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. - Orzeczona dla dziennikarza upokarzająca kara przepraszania kogoś za opublikowaną krytykę jego poglądów, z którymi się nie zgadza oraz w konsekwencji dotkliwa kara finansowa powoduje tzw. efekt mrożący - oceniła organizacja w obszernym komunikacie.

Według danych Polskich Badań Czytelnictwa w trzecim kwartale ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Polskiej” wynosiła 19 161 egz., z czego 17 723 w wersji drukowanej i 1 438 w cyfrowej.

W 2021 roku Niezależne Wydawnictwo Polskie przy wzroście przychodów o 2,4 proc. do 16,82 mln zł ograniczyło koszty operacyjne o 6 proc., dzięki czemu jego wynik netto poszedł w górę z 373 tys. zł straty do 424 tys. zł zysku. Spółka wypłaciła 98,4 tys. zł dywidendy.

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Polska” i Sakiewicz przegrali z Kramkiem w SN. Będą przeprosiny za okładkę z żołnierzami Wehrmachtu

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja im
To Centrum Monitoringu Wolności Prasy to jest jakaś PiS-owska przybudówka? Co czytam ich opinie, to mam uczucie rosnącej żenady. Jeśli tak, to po jakiego grzyba Wirtualne ich cytują?
odpowiedź
User
Mordo Siuris
CMWP CHWDP
odpowiedź
User
Zenon Filc
Chamski okładkowy paszkwil to forma krytyki czyichś poglądów?
odpowiedź