SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google ogłasza projekt Nova, chce być wirtualnym operatorem komórkowym

Koncern Google zapowiada, że będzie udostępniał połączenia z internetem jako operator komórkowy MVNO. - Nie chcemy konkurować z firmami telekomunikacyjnymi, ale dać ludziom więcej szans na dostęp do globalnej sieci - zapowiada Sundar Pichai, wiceprezes Google.

Article

Szczegóły dotyczące projektu Nova Pichai zdradził podczas swojego wystąpienia na kongresie MWC w Barcelonie. Według planów internetowy gigant ma się stać wirtualnym operatorem komórkowym i oferować dostęp do internetu w ramach określonych planów taryfowych tak, jak robią to obecnie inni gracze na rynku telekomunikacyjnym.

W założeniach projektu Nova subskrybenci usług Google’a będą mieli możliwość dowolnego przełączania się pomiędzy sygnałem komórkowym a siecią W-Fi w zależności od tego, która z tych platform w danej chwili zapewni najlepszy dostęp do internetu i połączeń głosowych. Podczas swojego wystąpienia Pichai zapewnił, że użytkownicy w żaden sposób nie odczują momentu, w którym połączenie będzie przekierowywane pomiędzy sieciami.

Wiceprezes Google podkreślił, że koncern z Mountain View nie ma w planach inwestycji w budowanie własnej infrastruktury komórkowej. Zamierza dzierżawić łącza od działających już na rynku operatorów komórkowych w podobny sposób, jak obecnie robią tak zwani operatorzy wirtualni (MVNO). Na razie rozwiązanie to ma być zastosowane w Stanach Zjednoczonych, gdzie według nieoficjalnych informacji Google podpisał umowy z firmami Sprint i T-Mobile na dostęp do ich nadajników i korzystanie z technologii transmisji danych.

Oferując połączenia w sieciach komórkowych i sieci Wi-Fi Google zamierza dostarczać internet na wszystkich terenach, gdzie dostęp do sieci jest utrudniony. - Nie chcemy konkurować z dużymi operatorami telekomunikacyjnymi, ale dać ludziom więcej szans na dostęp do globalnej sieci - podkreślił Pichai. - Zamierzamy zbudować technologiczny szkielet, na którym będzie można oprzeć nowe możliwości telekomunikacyjne - dodał.

Wiceprezes Google podczas swojego wystąpienia potwierdził także, że koncern nadal realizuje swój plan zapewnienia dostępu do internetu czterem miliardom ludzi, którzy mają utrudniony dostęp do sieci lub są go w ogóle pozbawieni. Pichai przypomniał o projekcie Link przewidującym dostarczanie internetu za pomocą szybkich łączy światłowodowych, projekcie Loon zakładającym uruchomienie sieci balonów służących za stacje dostarczające sygnał internetowy, a także projekcie Tytan, w ramach którego dostęp do sieci ma być możliwy dzięki unoszącym się ponad ziemią pojazdom zasilanym energią słoneczną.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google ogłasza projekt Nova, chce być wirtualnym operatorem komórkowym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl