SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grupa Bazodanowa SMB wprowadza nowe standardy

Uzgodnienie nowego standardu zapisu danych oraz mierzenia jakości danych to efekt spotkania z dnia 21 kwietnia odbytego w siedzibie Acxiom Polska, która przewodniczy pracom Grupy Bazodanowej działającej w ramach struktury SMB.

 Z poziomu deklaracji związanych z rozwojem rynku baz danych, przenieśliśmy się już na poziom akcji. Uczestnicy Grupy Bazodanowej SMB prace nad poprawą sytuacji w branży rozpoczęli od porządków na swoim podwórku. Dostawcy baz danych podjęli decyzje co do wprowadzenia wspólnego, jednolitego dla wszystkich podmiotów standardu zapisu danych w bazach przekazywanych klientom oraz przyjęcia konkretnych miar jakości danych - podano w komunikacie.

Firmy zatwierdziły dwa podstawowe poziomy jakości danych – „poziom 0”  oraz „poziom 1”. „Poziom 0” oznacza podstawową zgodność zapisanych danych ze słownikami (ulica zgodna ze słownikiem ulic, miasto zgodne ze słownikiem miast, kod z kodami, imię zgodne ze słownikiem imion), ale nie odpowiada czy dany adres jest „dostarczalny”.  Na „poziomie 1” zaś, dodatkowo sprawdzana jest korelacja pomiędzy miastem, ulicą a kodem pocztowym (kod pocztowy zgodny z miastem, ulica istnieje w danym mieście).
Uczestnicy spotkania podjęli także wstępne decyzje co do wyboru słowników na potrzeby stworzenia jednolitego standardu zapisu i pomiaru poziomów jakości.

Powyższe działania mają ułatwić klientom korzystanie z baz różnych dostawców (wymianę i  deduplikację danych) oraz wpłynąć na podniesienie jakości oferowanych zasobów informacji. Docelowo członkowie myślą o wprowadzeniu mechanizmów certyfikujących zarówno dla dostawców, jak i odbiorców, które zapewniłyby użytkownikom baz określone gwarancje jakości i zachęcały firmy do mierzenia jakości ich wewnętrznych baz danych.

Na kolejnym spotkaniu Grupy Bazodanowej, zaplanowanym na 23 maja b.r. firmy członkowskie ustalą szczegółowy harmonogram prac nad wdrożeniem podjętych ustaleń.
 
Aktywna współpraca i zaangażowanie wszystkich członków w prace nad tym projektem wskazują, iż ten rok może okazać się niezwykle owocny dla całej branży baz danych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa Bazodanowa SMB wprowadza nowe standardy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl