SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Informacji lokalnych internauci najchętniej szukają online

Internauci informacji na temat swojego regionu najchętniej szukają w internecie. W przeciągu dwóch lat znacznie poszerzył się zakres informacji na ten temat. Wzrósł także odsetek osób dzielących się nimi za pośrednictwem sieci - wynika z badania PBI.

93 proc. internautów w wieku 18-54 lat wiedzę na temat swojej miejscowości (regionu) czerpie z internetu. Jest to najchętniej wybierane źródło informacji na ten temat.

W następnej kolejności, w poszukiwaniu informacji regionalnych, internauci sięgają po lokalne gazety (72 proc.) i oglądają lokalną telewizję (41 proc.).

W stosunku do danych z 2009 roku można zauważyć, że internauci częściej jako źródło informacji podają lokalne gazety i rozgłośnie radiowe, rzadziej zaś lokalne stacje telewizyjne oraz lokalne wiadomości w ogólnopolskiej telewizji.



W ciągu dwóch lat znacznie poszerzył się zakres poszukiwanych informacji regionalnych. Internauci chętniej niż dwa lata temu sięgają do internetu szukając wiadomości z każdej z wymienionych na wykresie kategorii.

Obecnie 78 proc. badanych czerpie wiedzę o planowanych imprezach i wydarzeniach kulturalnych z internetu, a dla 75 proc. sieć stanowi źródło informacji na temat komunikacji miejskiej.



Internauci szukając informacji o swoim regionie najchętniej sięgają do wyszukiwarek (78 proc.) w drugiej kolejności zaś korzystają bezpośrednio ze stron w całości poświęconych ich miastu (77 proc.). Tymczasem Dwa lata temu respondenci deklarowali zaglądanie przede wszystkim na strony poświęcone miastu (71 proc.), w drugiej kolejności zaś korzystanie z wyszukiwarek (63 proc.).

Respondenci częściej niż dwa lata temu w poszukiwaniu wiadomości regionalnych zaglądają na fora, grupy dyskusyjne (31 proc.) oraz serwisy społecznościowe (29. proc.), rzadziej zaś deklarują zaglądanie na strony ogólnopolskich portali (30 proc.).



Wyraźnie wzrósł też odsetek osób dzielących się w internecie informacjami o swoim regionie. W 2009 roku jedynie 48 proc. zapytanych udostępniało takie wiadomości online. Obecnie robi to 71 proc. respondentów.

Internauci najczęściej przesyłają linki do ciekawych stron i wydarzeń (54 proc.) oraz komentują opublikowane już informacje, wydarzenia czy recenzje (33 proc.). Dużą popularnością cieszy się również udostępnianie linków w serwisach społecznościowych (29 proc.  zapytanych). 



Także według badania Megapanel, systematycznie rośnie liczba użytkowników i zasięg serwisów z informacjami lokalnymi i regionalnymi – na początku 2006 roku serwisy te miały 5 milionów użytkowników, zaś we wrześniu 2011 roku liczba użytkowników zbliżyła się do 12 milionów. Znacząco zwiększył się również zasięg tych serwisów wśród internautów - z 41 proc. do 62 proc. (w okresie jak powyżej). Na witryny lokalne/regionalne zagląda obecnie prawie dwie trzecie internautów. 



Sondaż PBI "Wiadomości lokalne" został zrealizowany przez PBI w listopadzie 2011 roku (na próbie 510 internautów w wieku 18-54 lata), a także w listopadzie 2009 roku (na próbie 507 internautów w wieku 18-54 lata). Pytania zadano w ramach Omnibus Online (IMAS International).

Dołącz do dyskusji: Informacji lokalnych internauci najchętniej szukają online

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomik
A ja mam zainstalowaną polską aplikację "RSS Bandit", która mi archiwizuje wiadomości subskrybowanych ulubionych kanałów i z wiadomościami nie tylko lokalnymi jestem na bieżąco. Można czytać na podglądzie strony. Polecam ten programik!
odpowiedź