SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Instytucja małżeństwa w Polsce i na świecie

Malżeństwo jest jednym z celów życiowych dla 61 procent populacji, a 7 na 10 osób twierdzi, że ślub bierze się na całe życie.

Wynika z internetowego badania AC Nielsen. Mimo wzrostu liczby rozwodów, rosnącej popularności związków nieformalnych, większość z nas nadal pozostaje tradycjonalistami.

69% użytkowników Internetu nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że koncepcja małżeństwa nie jest już w dzisiejszych czasach aktualna – wynika z Internetowego Badania Opinii Konsumentów przeprowadzonego przez ACNielsen w czerwcu 2006 na próbie 22 781 respondentów z 42 krajów.

Największymi tradycjonalistami są mieszkańcy regionu Azji i Pacyfiku, wśród których aż 77% uznaje koncepcję małżeństwa za nadal aktualną. W Europie natomiast odsetek ten jest najniższy i wynosi 56%. Kraje europejskie nie są jednak jednorodne pod względem opinii na temat małżeństwa - w Portugalii, Włoszech i Hiszpanii aż około 70% społeczeństwa uważa małżeństwo za przeżytek, w Irlandii i Norwegii proporcje są dokładnie odwrotne, a w Danii i Turcji małżeństwo jest instytucją wciąż na czasie dla ok. 80% respondentów. Opinie Polaków na temat małżeństwa plasują nas pomiędzy skrajnymi tradycjonalistami a liberałami – 61% z nas uważa, że koncepcja małżeństwa jest nadal aktualna.

Relatywnie duży liberalizm Europejczyków w stosunku do instytucji małżeństwa potwierdziły również odpowiedzi na pytanie „Czy ślub bierze się na całe życie?”. Z tym stwierdzeniem zgodziło się 61% respondentów z krajów Europejskich, podczas gdy średnia światowa wyniosła 70%, a odsetek odpowiedzi twierdzących wśród mieszkańców Ameryki Północnej wyniósł nawet 78%. W Polsce prawie siedmiu na dziesięciu respondentów (68%) traktuje małżeństwo jako związek na całe życie.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi, rodzina jest dla Polaków ważna. Dla 60% z nas ślub jest jednym z celów życiowych, podczas gdy w Europie jest to cel dla mniej niż połowy społeczeństwa (47%), co jest najniższym wynikiem spośród wszystkich regionów - średnia światowa wynosi 61%.

Pomimo tego, że sześciu na dziesięciu Polaków traktuje ślub jako jeden ze swoich celów, aż 68% z nas uważa, że stały związek nieformalny może być tak samo dobry jak małżeństwo. Jest to wynik bardzo zbliżony do średniej światowej, która wynosi 67% i jest o 10 punktów procentowych niższa od średniej europejskiej – a więc ponownie Europejczycy okazali się największymi liberałami.

Najmniejsze różnice pomiędzy respondentami z różnych część świata widoczne są w podejściu do wieku, który jest najodpowiedniejszy do założenia rodziny. 77% respondentów zgodziło się z opinią, że założenie rodziny i ustatkowanie się powinno nastąpić w wieku trzydziestu kilku lat. W Europie z opinią tą zgodziło się 73% przebadanych osób, a w Polsce 78%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Instytucja małżeństwa w Polsce i na świecie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl