SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

The Dust negocjuje z Jackiem Piekarą produkcję gier na podstawie jego powieści fantasy o Mordimerze Madderdinie

Produkująca gry wideo firma The Dust zaczęła rozmowy z pisarzem fantasy Jackiem Piekarą na temat stworzenia gier w oparciu o jego powieść. Chodzi o 11 książek z Cyklu Inkwizytorskiego opowiadającego o Mordimerze Madderdinie.

Article

Negocjacje The Dust z Jacka Piekary dotyczą następujących powieści: dwutomowy „Płomień i krzyż”, „Ja, inkwizytor. Wieże do nieba”, „Ja, inkwizytor. Dotyk zła”, „Ja, inkwizytor. Bicz Boży”, „Ja, inkwizytor. Głód i pragnienie”, „Ja, inkwizytor. Kościany galeon”, „Ja, inkwizytor. Sługa Boży”, „Ja, inkwizytor. Młot na czarownice”, „Miecz aniołów” oraz „Łowcy dusz”.

The Dust chce pozyskać prawa autorskie do tych powieści, żeby na ich podstawie przygotowywać gry wideo. Firma i pisarz podpisali list intencyjny zakładający prowadzenie przez trzy miesiące rozmów o szczegółowych warunkach współpracy.

W komunikacie giełdowym The Dust stwierdził, że Jacek Piekara to jeden z najpopularniejszych pisarzy literatury fantastycznej w Polsce. - Poza bogatym dorobkiem literackim Pan Jacek Piekara był członkiem redakcji wydawanego miesięcznika o grach komputerowych „Gambler” oraz pisał do prasy o tematyce gier komputerowych: „Świat Gier Komputerowych”, „Click!”, „GameRanking”. Doświadczenie to może być istotne w procesie produkcji gier, o których mowa w niniejszym raporcie - zaznaczyła spółka.

The Dust chce pójść ścieżką sukcesu CD Projekt?

Zdecydowanie największym sukcesem na polskim rynku gier wideo jest seria gier „Wiedźmin” wyprodukowana przez CD Projekt na kanwie książek Andrzeja Sapkowskiego o wiedźminie Geralcie. Pierwsza gra pojawiła się w 2007 roku, druga w 2010 roku, a trzecia w 2011 roku.

Ta ostatnia okazała się wielkim hitem na skalę światową i przyniosła CD Projektowi rekordowe wyniki finansowe. W 2015 roku firma miała 798 mln zł wpływów sprzedażowych i 342,4 mln zł zysku netto, w 2016 roku - 583,9 mln zł wpływów i 250,5 mln zł zysku, a w ub.r. - 463,2 mln zł wpływów i 200,3 mln zł zysku. CD Projekt wydał też kilka samodzielnych dodatków i osobnych gier związanych z „Wiedźminem”.

Dwa miesiące temu kancelaria prawna reprezentująca Andrzeja Sapkowskiego zwróciła się do CD Projekt o zapłatę 60 mln zł z tytułu praw autorskich. Uzasadniła, że na mocy umowy podpisanej z pisarzem przed produkcją pierwszej gry „Wiedźmin” „jeśli w ogóle nabyto jakieś prawa autorskie, to co najwyżej do pierwszej z serii gier, więc rozpowszechnienie wszystkich kolejnych, w tym rozszerzeń, dodatków, etc., jest po prostu bezprawne”.

CD Projekt uważa, że roszczenia Sapkowskiego są „są bezpodstawne zarówno co do zasady, jak i wysokości”.

The Dust od wiosny na warszawskiej giełdzie

Firma The Dust specjalizuje się w produkcji gier na urządzenia mobilne. Jej ostatnią produkcją jest „Frankenstein: Beyond the Time” - gra w technologii VR dostępna na platformach Steam, VivePort (HTC) i Oculus.

Ponadto The Dust przygotowuje gry promujące różne marki (ma w dorobku realizacje dla marek Kubuś i Tymbark należących do Grupy Maspex.

Od kwietnia br. spółka jest notowana na rynku NewConnect warszawskiej giełdy. Jej głównym akcjonariuszem jest agencja marketingowa Me & My Friends (ma akcje stanowiące 40,54 proc. kapitału i dające 57,69 proc. głosów na WZA).

W pierwszych trzech kwartałach br. The Dust zanotował 655,7 tys. zł przychodów sprzedażowych (wobec 1,08 mln zł rok wcześniej) i 465,8 tys. zł starty netto (rok wcześniej firma miała 362,5 tys. zł zysku netto).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej