SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Sobala zawieszony w czynnościach prezesa Polskiego Radia

W nocy z poniedziałku na wtorek rada nadzorcza Polskiego Radia zawiesiła w czynnościach prezesa Jacka Sobalę. Czasowo tę funkcję objął Andrzej Rogoyski, przewodniczący RN.

Jacek Sobala, fot. Polskie Radio Article

Według informacji portalu Wirtualnemedia.pl, rada nadzorcza Polskiego Radia spotkała się w poniedziałek na zaplanowanym wcześniej posiedzeniu. Trwało ono kilkanaście godzin, a w części obrad uczestniczył zarząd. Decyzję o zawieszeniu Jacka Sobali w czynnościach prezesa podjęto późnym wieczorem. Na razie spółka nie podaje powodu zawieszenia.

Jednocześnie rada nadzorcza delegowała przewodniczącego RN Andrzeja Rogoyskiego do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu. - Dalsze decyzje dotyczące władz Polskiego Radia leżą w kompetencjach Rady Mediów Narodowych - poinformowało Polskie Radio w oświadczeniu przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl.

Co to oznacza w praktyce? Jacek Sobala nadal pozostaje prezesem Polskiego Radia, ale bez prawa do wykonywania obowiązków prezesa. Zgodnie z ustawą o Radzie Mediów Narodowych tylko ten organ jest w mocy odwołać Sobalę ze stanowiska (co wiąże się z rozpisaniem konkursu na następcę) lub przywrócić go do pełnienia obowiązków.

Członkiem zarządu Polskiego Radia jest nadal Mariusz Staniszewski. O tym, czy pozostanie on w zarządzie spółki także decyduje Rada Mediów Narodowych.

Andrzej Rogoyski p.o. prezesa Polskiego Radia

W skład RN wchodzą: Andrzej Rogoyski (przewodniczący), Grzegorz Kłoczko (wiceprzewodniczący) i Maciej Rodowicz (członek).

Rogoyski jest adwokatem, posiada praktykę doradczą w zarządzaniu spółkami kapitałowymi oraz doświadczenie w zarządzaniu administracją publiczną.

Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Stypendysta National Forum Foundation (Washington, D.C.) w zakresie prawa, gospodarki i mediów.

Jacek Sobala został powołany na prezesa Polskiego Radia w marcu 2017 roku, po tym jak poprzednia prezes Barbara Stanisławczyk-Żyła złożyła rezygnację po wygranym konkursie. Poprzednio Sobala kierował warszawskim oddziałem TVP. W przeszłości był szefem radiowej Trójki. Pracował też m.in. w radiach: Eska, TOK FM, PiN. Od maja 2007 r. do listopada 2008 r. był szefem Programu I PR. Wcześniej był dyrektorem Radia Bis.

Z danych Radio Track wynika, że w II kwartale br. udział Jedynki w rynku radiowym wyniósł 6,8 proc. (po spadku o 1,1 p.proc.), Trójki - 5,7 proc. (po spadku o 1 p.proc.), a Polskie Radio 24 zanotowało udział na poziomie 0,5 proc. (wzrost o 0,1 p.proc.).

W 2017 roku Polskie Radio zanotowało 297,92 mln złotych przychodów oraz zysk netto przekraczający 2,79 mln.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Sobala zawieszony w czynnościach prezesa Polskiego Radia

57 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olek
Powinni wyrzucic panow Staniszewskiego i Checinskiego bo to ludzie sympatyzujacy z PO, a pana Jacka przywrocic. RMN patrzysz i nie grzmisz.
odpowiedź
User
walter
ale jaja ;)
44 9
odpowiedź
User
Dorota
A miało być tak świetnie. Młodzi adepci z Radia Maryja nie dają rady.
Niestety, wybory idą, słuchaczy mediów publicznych coraz mniej, reklamy głównie państwowe...
82 78
odpowiedź