SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe parametry multipleksu testowego BCAST we Wrocławiu

Multipleks eksperymentalny DABCAST we Wrocławiu jest już nadawany na kanale 12B. Do tej pory należąca do Polsatu spółka BCAST prowadziła emisję próbną w DAB+ na kanale 10A. Zmiana nastąpiła po wejściu w życie nowego pozwolenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej na testy.

W skład MUX-u DABCAST wchodzi m.in. Radio Bezpieczna PodróżArticle

Kilka dni temu informowaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłużył pozwolenia na emisję multipleksów eksperymentalnych DABCAST, prowadzonych przez firmę BCAST. MUX-y mogą działać do 1 lipca 2023 roku. UKE zdecydował jednak, że multipleksy muszą zmienić kanały. W Warszawie z 10A na 11B, we Wrocławiu z 10A na 12B, natomiast w Gdańsku z 5D na 5C. Do zmian w stołecznym eterze doszło już w czwartek. W najbliższym czasie powinny nastąpić także w Trójmieście.  

W stolicy Polski w skład MUX-u wchodzą: Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Muzo.FM. Wrocławski multipleks obejmuje: Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo.FM i Radio RAM, a dostępny w Trójmieście: Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo.FM i Radio Norda FM.

KRRiT chce zwiększenia liczby multipleksów cyfrowych

Zmiana kanałów może być związana z planami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odnośnie zagospodarowania częstotliwości w ramach DAB+. Wynika z nich, że kanał 10A w Warszawie i powiatach położonych na wschód od stolicy ma przypaść multipleksowi regionalnemu MUX-R1. Podobny multipleks miałby zostać uruchomiony w województwie dolnośląskim na kanale 10A i w pomorskim na kanale 5D. Choć KRRiT już w 2018 roku przewidywała duży rozwój radiofonii cyfrowej, to niewielu nadawców rozważa inwestycję w DAB+. Stacje komercyjne twierdzą, że to przestarzała i nieopłacalna technologia, a cyfryzacja powinna być oparta na internecie.

Z danych TePanelu wynika, że cyfrowe radio posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Mimo tego na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają także w Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. W ostatnim czasie UKE zgodził się też na przedłużenie o rok emisji testowych MUX-ów DABCOM w Andrychowie, Bielsku-Białej i Gliwicach. Firma na początku lipca uruchomiła emisję próbną w Krakowie. W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż oraz Muzo.fm. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio. Do 67 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks DAB+ Polskiego Radia. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

KRRiT, która wciąż nie zakończyła konkursu dotyczącego miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+ jesienią chce przeprowadzić konkursy odnośnie kolejnych multipleksów lokalnych. W konkursie ogólnopolskim wpłynęły wnioski dotyczące emisji RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media, emitująca Radio Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE). Dodatkowe miejsca ma otrzymać również Polskie Radio. Dostępnych miejsc w ramach ogólnopolskiego MUX-u jest więcej niż chętnych stacji.

Dołącz do dyskusji: Nowe parametry multipleksu testowego BCAST we Wrocławiu

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
"Multipleks eksperymentalny" - czytać już nie można, no ile lat jeszcze będą te testowe eksperymentalne emisje? po 9 latach DAB+ stałej emisji Polskiego Radia.
odpowiedź
User
LoL
"Multipleks eksperymentalny" - czytać już nie można, no ile lat jeszcze będą te testowe eksperymentalne emisje? po 9 latach DAB+ stałej emisji Polskiego Radia.

nic dziwnego, że komercyjne nie chcą w to wchodzić - jak to jest w fazie testów
odpowiedź
User
TxT
Komercyjne rozgłośnie nie chcą w to wchodzić z uwagi na zasięgi/małą ilość odbiorników DAB+ na rynku, spore koszta oraz przestarzałość tej technologii (to miało może sens/rację bytu 15 lat temu, gdy standard powstawał).
Także pod względem jakości dźwięku (z uwagi na pazerność nadawców/operatorów muxów) jest to krok wstecz w rozwoju radiofonii (bo jaki tu postęp w przypadku stacji Polskiego Radia nadających z bitrate w przedziale 64-112 kbps... w MUXie krajowym przewidziano całe 96 kbps... normalnie szał :-/ .... o niektórych stacjach nadających w mono już w ogóle nie warto mówić... realia mają się nijak do buńczucznych zapowiedzi niektórych urzędników/polityków o tym jaka to cudowna technologia, która może nawet zapewnić dźwięk surround... oczywiście teoretycznie może... w praktyce w większości krajów DAB/DAB+ spowodowało znaczne pogorszenie jakości dźwięku w stosunku do dotychczasowego FM... "Zielona Księga" KRRiT mówiła o wartościach 160-192kbps, aby jakość nie była gorsza od FM... w Wielkiej Brytanii zespół parlamentarny wprost stwierdził w swoim opracowaniu, iż "98% of stereo stations on DAB in the UK are broadcast at lower audio quality than on FM").
odpowiedź