SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Stacja Bąkiewicza ruszy bez decyzji KRRiT. „Koncesja nie jest dobrem rzadkim”

W Święto Niepodległości rozpocznie nadawanie kanał Media Narodowe. Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie wpłynął wciąż wniosek o koncesję dla tej stacji. Odpowiedzialny za dystrybucję MN Piotr Barełkowski tłumaczy, że dokumenty już wysłano, a emisja będzie testem technicznym.

Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości (fot. YouTube.pl/Media Narodowe) Article

Przygotowania do rozpoczęcia nadawania nowego kanału trwają od kilku miesięcy. W październiku stacja została zaprezentowana podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, zrzeszającej operatorów kablowych. Za Mediami Narodowymi stoi Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, którego prezesem jest Robert Bąkiewicz. Było ono dotowane z państwowego Funduszu Patriotycznego. Na czele redakcji, która ma zatrudniać docelowo 25 osób stoi Tomasz Kalinowski. MN to działający od 2017 roku profil na YouTube, który obserwuje ponad 250 tys. osób.

W ramówce nowej stacji znajdą się przede wszystkim programy publicystyczne, dokumentalne, ale także transmisje na żywo. O godz. 9 ma być emitowany „Flesz informacyjny”. Później kilka razy w ciągu dnia na antenie pojawi się program „Dzień na żywo”. W ofercie stacji znajdą się także „Rozmowy niepoprawne politycznie”, „Młot na Marksizm” czy „Konfrontacje”. W pierwszym roku działalności kanał MN ma kosztować 1 mln zł.

Wniosek o koncesję w drodze do KRRiT

W dniu startu poza YouTube, stację Media Narodowe ma zaoferować kilkunastu operatorów – jak mówi Barełkowski – sieci przewodowych. Kanał będzie dostępny we Wrocławiu (Fiber), Szczecinie i Pyrzycach (Aura), Białymstoku (HomeNet), Zgorzelcu (Tomków), Harbutowicach (HyperNet), Czechowicach-Dziedzicach (Orion) i Sośniu (Ascor). Do KRRiT wniosek koncesyjny jeszcze nie dotarł. Nie ma więc szans, żeby Rada rozpatrzyła go podczas środowego posiedzenia.

Zgodnie z artykułem 33 ustawy o radiofonii i telewizji, rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych, z wyjątkiem programów publicznej radiofonii i telewizji, wymaga uzyskania koncesji. Nie wymaga uzyskania koncesji rozpowszechnianie programów telewizyjnych wyłącznie w systemach teleinformatycznych, chyba że program taki ma być rozprowadzany naziemnie, satelitarnie lub w sieciach kablowych.

Właśnie ten ostatni zapis może być „furtką” dla rozpoczęcia nadawania kanału narodowców w dniu Marszu Niepodległości. Coraz więcej operatorów zamiast oferować tradycyjną usługę telewizji kablowej, udostępnia kanały technologią IPTV.  - Wniosek wysłaliśmy i prawdopodobnie nie został dotąd zarejestrowany. Przypominam Panu, że koncesja nie jest dobrem rzadkim i Rada przyznaje ją każdemu legalnemu wnioskodawcy. Nie ma tu problemu - wyjaśnia Piotr Barełkowski, odpowiedzialny za dystrybucję Mediów Narodowych. Emisja MN bez koncesji ma nie trwać długo, ponieważ stacja powinna szybko otrzymać koncesję. - To test techniczny, każda stacja go prowadzi w oczekiwaniu na koncesję - tłumaczy Barełkowski.

Na przykład 1 maja do platformy WP Pilot dołączyła stacja Nuta Gold. Uchwałę KRRiT o przyznaniu jej koncesji przegłosowano dopiero miesiąc później. Wówczas mogła dołączyć do sieci kablowych i rozpocząć emisję satelitarną. Takową Media Narodowe planują dopiero na 2023 rok. Były przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wiele razy proponował, żeby zrezygnować z przyznawania koncesji stacjom satelitarnym i kablowym. Miałby ich zastąpić system rejestracji. W przekazie naziemnym liczba wolnych częstotliwości jest ograniczona, a w kablu czy IPTV już nie.

Dołącz do dyskusji: Stacja Bąkiewicza ruszy bez decyzji KRRiT. „Koncesja nie jest dobrem rzadkim”

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
To nie jest test techniczny . Test techniczny wykonuje się wyłącznie w celu sprawdzenia czy sygnał dochodzi i zmierzeniu jego parametrów. Ale dobrze, mamy listę operatorów, którzy będą dystrybuować program nie posiadający żadnej koncesji i potem będzie można ich pociągać po sądach. Na tej zasadzie każdy powinien móc rozpocząć dystrybucję dowolnego kanału w tym np. rossija 24.
42 6
odpowiedź
User
Hubal
Ach, ta pełna katolickiej miłości twarz.
54 10
odpowiedź
User
jajakobyły
coś co powinno być marginesem marginesu staje się mainstreamem, nie ma już ratunku
48 8
odpowiedź