SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do MUX-8 trafią trzy całodobowe kanały tematyczne. Konkurs ruszył

Ruszył konkurs dotyczący trzech miejsc w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Z ogłoszenia przewodniczącego KRRiT wynika, że do multipleksu dołączą trzy kanały tematyczne, które będą nadawane przez 24 godziny na dobę - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

Od momentu publikacji ogłoszenia w Monitorze Polskim, (stało się tak w środę) zainteresowane nadawaniem podmioty mają 45 dni na złożenie wniosków koncesyjnych. Termin ten upłynie 1 lipca.  

- Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o udzielenie koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie MUX-8 programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym, tj. w którym nie mniej niż 70 proc. czasu nadawania programu w ciągu miesiąca, w godzinach 6.00–23.00, stanowić będą audycje i inne przekazy realizujące przyjętą specjalizację programu. Liczba przewidzianych w ogłoszeniu koncesji do udzielenia wynosi: 3. Programy będą rozpowszechniane codziennie przez 24 godziny na dobę i oznaczone nazwą określoną w koncesji - napisał przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski.

Dalej szef KRRiT informuje, że ósmy multipleks będzie tworzyć nie więcej niż 7 programów telewizyjnych. Nowe stacje dołączą do Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP, które już teraz wchodzą w skład MUX-8. Wszystkie kanały mają być niekodowane i udostępniane odbiorcom bezpłatnie.

Do ich emisji będzie wykorzystywany standard DVB-T (MUX-1, MUX-2, MUX-4, MUX-6 nadają w DVB-T2/HEVC, a MUX-3 musi nadawać w tym standardzie do końca 2023 roku).

Kanały będą nadawane w standardowej jakości obrazu w kodeku H.264 (AVC) oraz z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus). Lista podmiotów zainteresowanych nadawaniem ma zostać niezwłocznie opublikowana na stronie KRRiT i wywieszona w jej siedzibie. Nastąpi to prawdopodobnie na początku lipca.

Duże zainteresowanie konkursem

Konkurs wystartował, bo na początku roku TVP Kultura HD i TVP Kobieta opuściły MUX-8. Drogą naziemną są teraz oferowane w ramach MUX-6. Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej już jesienią wystąpił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoli na uzupełnienie oferty MUX-8 o nowe stacje. W kwietniu UKE przychylił się do tego wniosku. Wcześniej KRRiT uzgodniła treść ogłoszenia.

Przewodniczący Świrski już na początku lutego wezwał podmioty zainteresowane nadawaniem w ramach MUX-8 do określenia profilów stacji, które chcieliby umieścić na multipleksie. Zgłoszono 14 propozycji kanałów telewizyjnych.

Aż trzy zgłoszenia dotyczą kanałów filmowo-serialowych. Pierwsza z takich stacji miałaby mieć charakter „filmowo-rozrywkowy, skierowany do grupy wiekowej 12-59”. Inny projekt ma być „serialowo - filmowy”. W jego ofercie mają znaleźć się „filmy fabularne polskie i zagraniczne, seriale zagraniczne, edukacja o sztuce filmowej”. Wpłynęła też propozycja na „kanał filmowo-serialowy, skierowany do grupy wiekowej 45-65+”.

Zaproponowano także kanały: „uniwersalny - rozrywkowy pop kulturowy - z możliwością modyfikacji nadawanego programu”, „wyspecjalizowany – poświęcony wartościom chrześcijańskim, rodzinnym, wspierający przywiązanie do tradycji i historii”, „rozrywkowy, z uwzględnieniem tematyki regionów i oczekiwań generacji 50+”, „lifestylowy – poświęcony zdrowemu trybowi życia”, „dla dzieci 3-6 lat – prezentujący mądre i bezpieczne seriale i edukacja”, „muzyczny – prezentujący tzw. złote przeboje i muzykę klasyczną”, „ogólnorozrywkowy – „historie prawdziwych ludzi”, skierowany do grupy wiekowej 45-65+” i „pop-up – rozrywkowy – kanał o tematyce „sezonowej”, skierowany do grupy wiekowej 4+”.

Kto ma szanse na koncesję?

Grupa MWE zaproponowała 3 kanały tematyczne, a nadawca Red Carpet TV i Red Top TV jeden istniejący kanał i jedną nową stację filmowo-serialową. Pozostali uczestnicy konsultacji nie ujawniają się. Nadawaniem w MUX-8 są zainteresowane jednak TV MN oraz informacyjno-publicystyczna TV Republika. W konkursie raczej nie wezmą udziału: Stars.TV, wPolsce.pl i Telewizja Puls.

Jeśli któryś z nadawców nie zdobędzie teraz miejsca w MUX-8, to może ponownie starać się o koncesję naziemną jesienią. Wówczas wystartuje konkurs dotyczący slotu, który we wrześniu zwolni kanał TVP ABC (zostanie przeniesiony na MUX-6 lub MUX-3). Pierwszy multipleks jest nadawany w standardzie DVB-T2/HEVC, więc nowa stacja będzie emitować programy w wysokiej rozdzielczości (HD). Postępowanie dotyczące MUX-8 dotyczy emisji w standardowej rozdzielczości (SD).

Ostatni konkurs dotyczący miejsca na multipleksie KRRiT przeprowadziła w lutym 2021 roku. Wówczas regulator kilka tygodni analizował wnioski zainteresowanych podmiotów. Wnioski złożyły wówczas: Telewizja Polsat (dla kanału Polsat Edu), Wirtualna Polska (H! TV), Red Carpet Media Group (Red Carpet TV), Green Content (Dmax), Gaming Tech Esports Media (CD Action TV) i Michał Winnicki - na trzy różne kanały: Silver TV, TVC Nostalgia lub Tele Rozrywka. Ostatecznie wybrano kanał Silver TV (obecnie Antena HD). Stacja rozpoczęła nadawanie dopiero 1 maja 2021 roku.

Dołącz do dyskusji: Do MUX-8 trafią trzy całodobowe kanały tematyczne. Konkurs ruszył

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
HD
Porażką jest trwanie tego MUXu w SD, gdy cała konkurencja jest już od dawna w HD. Tak jakby komuś celowo zależało, aby nadawcy z MUX8 nie byli w stanie naruszyć interesów/zagrozić nadawcom z MUX1 czy MUX2.
odpowiedź
User
Tina
Nie rozumiem dla czego tylko w 3 miejscowościach są nowe kanały a dla czego nie w innych miastach tyko Śląsk Warszawa itp żenujące!
odpowiedź
User
Zapol
Mam nadzieję, że konkurs będzie rzetelny. Nie wygra nikt powiązany z TVN, czy Polsatem. A to co zaczną nadawać nowe stacje nie wpędzi widowni w ból głowy. Jeśli wygra kanał filmowy to w dzisiejszych czasach o dobre filmy w miarę na czasie nie będzie łatwo. Streaming kumuluje większość treści i nie chce się dzielić z TV.
odpowiedź