SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleks nadaje niezgodnie z decyzją UKE. „Przyjrzymy się sprawie”

MUX-L7 prowadzi emisję w standardzie DVB-T. Kanał TV Regionalna.pl jest nadawany w kodeku MPEG-2, natomiast pozostałe stacje w HEVC. To sprzeczne z decyzją rezerwacyjną Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - Przyjrzymy się sprawie – zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.
 

MUX-L7 jest dostępny w Lubinie, Głogowie i okolicach. W jego skład wchodzi lokalna TV Regionalna.pl z Lubina, a także Polsat HD, Nowa TV HD, EWTN HD i TV Okazje HD. Twórca serwisu dvbt2wpolsce.pl na kilku urządzeniach potwierdził, że emisja DVB-T w przypadku TV Regionalnej.pl prowadzona jest w MPEG-2, a pozostałych stacji w HEVC.

- Wszystkie parametry emisji są opisane w decyzji rezerwacyjnej dostępnej na BIP UKE. Nadawca jest zobowiązany do ich dotrzymywania. Warunki emisji określa załącznik numer 1. W punkcie 1.3 jako system emisji jest wymieniony DVB-T lub DVB-T2, zaś w punkcie 1.4 jako standard kodowania sygnału wizji wymieniony jest H.264/AVC dla DVB-T i H.265/HEVC dla DVB-T2. Z kolei w punkcie 1.5 jako standard kodowania fonii wymieniono MPEG-2 dla fonii podstawowej i E-AC-3 (Dolby Digital+) dla fonii przestrzennej - tłumaczy Tomaszewski z UKE. W przypadku MUX-L7 wykorzystano kodek MPEG-2 wideo.

Jeden z ostatnich multipleksów w DVB-T

UKE może wezwać multipleks lokalny do przestrzegania decyzji rezerwacyjnej. TV Regionalna.pl nie odpowiedziała w poniedziałek na nasze pytania w tej sprawie. W nadawaniu multipleksu pomaga jej spółka BCAST, związana z Cyfrowym Polsatem. Spółka nadaje stację z Lubina także za pośrednictwem multipleksu eksperymentalnego w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Planowana jest migracja MUX-L7 na DVB-T2/HEVC, ale nadawca nie zdradza dokładnej daty.

Multipleksy lokalne jeszcze do niedawna utrzymywały emisje w starym standardzie DVB-T, aby zarabiać na dublach kanałów z ogólnopolskich multipleksów (Polsat, Nowa TV, TV Puls, Puls 2, TVN, TVN7). W ten sposób stacje komercyjne docierały do widzów ze starszymi dekoderami i telewizorami, które nie są kompatybilne z DVB-T2/HEVC. Po grudniowej zmianie standardu MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Historia, TVP Sport, TVP ABC, TVP Kultura) większość odbiorców naziemnych prawdopodobnie wymieniła już sprzęt. Duble nie mają więc sensu.

Spośród multipleksów lokalnych od 2022 roku w DVB-T2 musiał być nadawany tylko MUX-L1 z Jeleniej Góry (Echo 24, TV Dami/TV Bolesławiec, TVT Zgorzelec, TVC, Xtreme TV, Filmax, Nuta Gold, Home TV, Stars.TV, TV Okazje, TV Republika, wPolsce.pl). W ostatnich miesiącach standard na DVB-T2 zmieniły: MUX-L2 z Rybnika i Ornontowic (TVT Rybnik, Stars.TV, TV Okazje, TVN, TVN7, TV Republika) i MUX-L3 z Częstochowy i Tomaszowa Mazowieckiego (TVC, Filmax, Home TV, Power TV, Stars.TV, Xtreme TV, TV Republika, wPolsce.pl). W starym standardzie DVB-T poza MUX-L7 pozostaje tylko MUX-L4 z Wrocławia i Świdnicy (Echo 24, TVC, Filmax, Power TV, Home TV, Xtreme TV, Stars.TV, TV Republika, wPolsce.pl, Polsat). 

Na razie czwarty multipleks lokalny nie zamierza przechodzić na DVB-T2. - Nie ma obecnie planów przełączenia MUX-L4 do DVB-T2. Ma on bardzo bogatą ofertę programową. Intencją naszych klientów jest utrzymanie nadawania w starym standardzie DVB-T(1), który zapewnia największy zasięg, a nadajemy w nim wiele programów w jakości HD. Oglądalność tego multipleksu może wzrosnąć jeszcze bardziej po przełączeniu MUX-3 do T2/HEVC. Widzowie utracą dostęp do TVP, ale dalej będą mogli oglądać flagowe kanały komercyjne z MUX L4 i MUX8 w starym standardzie. Czynimy starania, aby zwiększyć moc nadawania MUX-L4 we Wrocławiu - mówił Wirtualnemedia.pl w listopadzie Michał Winnicki, właściciel operatora multipleksu.

W DVB-T2/HEVC są nadawane także ogólnopolskie multipleksy: MUX-1 (Antena HD, TTV, TV Trwam, Stopklatka, Eska TV, Polo TV, Fokus TV, Wydarzenia 24), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2), MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Historia, TVP Sport, TVP ABC, TVP Kultura, MUX-4 (Polsat News Polityka i płatny pakiet Polsat Box) i MUX-6 (TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Rozrywka, Alfa TVP, Belsat). W DVB-T pozostaje MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP i już niebawem CTV9), ale trwa postępowanie UKE, które pozwoli na przejście tego multipleksu na DVB-T2/HEVC. 

Dołącz do dyskusji: Multipleks nadaje niezgodnie z decyzją UKE. „Przyjrzymy się sprawie”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
h
Mux L2 wciąż nadaje duble TVN i TVN7. Nowa tv jest przynajmniej w wersji HD. Aż się prosi o zamianę któregoś TVN na Metro HD.
odpowiedź
User
@h
I co z tego, że nadaje? Jeśli płaci to nadaje. Z zasięgiem muxów w Rybnickim Okręgu Przemysłowym poza MUX3 bywa różnie.
odpowiedź
User
h
Jeśli chodzi o odbiór radiowy i telewizyjny w Rybnickim Okręgu Przemysłowym to rzeczywiście są problemy. Gdyby leżał on gdziekolwiek w Polsce poza pobliskim GOP-em to nadawcom by bardzo zależało aby mieć tam dobry sygnał.
odpowiedź