SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na multipleksach może zabraknąć miejsc dla TVP. „Decyzje we właściwym czasie”

Telewizja Polska może mieć problem z miejscem dla kanałów TVP 4K, TVP Nauka i TVP Muzyka w naziemnej telewizji cyfrowej. Choć prezes Jacek Kurski sugerował, że TVP może przejść na DVB-T2/HEVC przy okazji mundialu, to klamka wciąż nie zapadła.  - TVP podejmie decyzje we właściwym czasie - informuje Wirtualnemedia.pl nadawca publiczny.

Jacek Kurski, były prezes TVPArticle

Od końca marca do końca czerwca w Polsce trwał proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Objął MUX-1, MUX-2 i MUX-4. TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, Polo TV, Eska TV, Fokus TV, Stopklatka, TV Trwam, TV Puls, Puls 2, Wydarzenia24, TVP ABC są już nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC. W starym DVB-T jest prowadzona emisja MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) oraz MUX-8 (Nowa TV, TVP Kobieta, TVP Kultura, Zoom TV, WP, Metro i kopia TVP ABC).

Pierwotnie zmiana miała obejmować też MUX-3, ale kilka dni przed rozpoczęciem zmiany standardu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zwrócił się z wnioskiem do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przedłużenie terminu. Szef UKE zdecydował, że MUX-3 musi zmienić standard do końca 2023 roku. Motywowano to wojną na Ukrainie, ponieważ multipleksowi temu towarzyszy Regionalny System Ostrzegania.

Przeciwko nierównemu traktowaniu TVP protestują nadawcy komercyjni. Zamierzają domagać się rekompensat od Skarbu Państwa. Z wyliczeń właściciela domu mediowego OMD Jakuba Bierzyńskiego wynika, że może chodzić nawet o 0,5 mld zł. Odbiorcy naziemni ze starszymi tunerami i telewizorami są bowiem pozbawieni większości stacji komercyjnych. Przekłada się to na spadek widowni i przychodów reklamowych. Z najnowszych danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że niekompatybilne z DVB-T2/HEVC urządzenia posiada 1,11 mln gospodarstw domowych. Pod koniec marca br., kiedy proces ruszał, było to 1,7 mln.

TVP może mieć problem z pomieszczeniem kanałów naziemnych

Choć Telewizja Polska ma najwięcej miejsc na naziemnych multipleksach, to jesienią może ich zabraknąć, jeśli MUX-3 nie przejdzie na DVB-T2/HEVC. - Bardzo ważne, żeby Państwo jak najszybciej przeszli na nowy standard poprzez zakup nowych telewizorów albo nowych dekoderów. Myślimy, że już na mundial, czyli pod koniec listopada, będziemy mogli Państwa zaprosić do nowego formatu DVB-T2, który daje nowe możliwości. Na przykład w 4K w telewizji naziemnej będą Państwo mogli oglądać mundial w Katarze. Serdecznie zapraszam. To absolutna konieczność, żeby przeformatować się na nowy sygnał - stwierdził pod koniec czerwca prezes TVP Jacek Kurski w programie „Gość Wiadomości”.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej ruszają 21 listopada. Tego dnia najprawdopodobniej zostanie reaktywowany kanał TVP 4K. Przed rokiem, przy okazji Euro 2020, stacja już nadawała w ramach multipleksu eksperymentalnego TVP. W ostatnich miesiącach UKE przedłużył zgody na jego funkcjonowanie do późnej wiosny 2023 roku. Pojemność multipleksów nie jest z gumy, a kanały 4K potrzebują znacznie więcej pasma niż stacje w SD (standardowej rozdzielczości) czy HD (wysokiej rozdzielczości). Standard DVB-T2/HEVC pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych lub ich nadawanie w lepszej jakości. Jeśli MUX-3 nie zmieni standardu, to nie pomieści TVP 4K. Stacja będzie musiała trafić - tak jak przed rokiem - na MUX eksperymentalny. Dociera do 90 proc. powierzchni Polski. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji chce, żeby w przyszłym roku na stałe trafił on do nadawcy publicznego.

Problem może być też z multipleksem eksperymentalnym, który do niedawna obejmował: TVP3 Warszawa HD, TVP Kobieta HD, TVP Rozrywka HD i TVP Dokument HD. Kilka tygodni temu dołączyły do nich duble TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD. W wielu częściach kraju po przejściu na DVB-T2/HEVC pojawiły się bowiem problemy z odbiorem MUX-3, który mimo nadawania w starym standardzie, nieco zmienił siatkę nadajników. Jeśli Telewizja Polska w listopadzie dołączy do testowego MUX-6 kanał TVP 4K, to będzie musiała znacząco obniżyć jakość pozostałych stacji dostępnych na tym multipleksie lub czasowo je usunąć. Jakby tego było mało, 3 października ruszy kanał TVP Nauka, który zajmie kolejne miejsce na multipleksie. W projekcie Karty Powinności TVP, 20 mln zł przypisano w tym roku na projekt TVP Muzyka. Nadawca publiczny milczy na tematy daty startu tej stacji. Najprawdopodobniej z powodu braku miejsca w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nadal bez decyzji w sprawie DVB-T2/HEVC

Kiedy TVP zmieni standard MUX-3? W jaki sposób będzie oferowany kanał TVP 4K? - W związku z uwarunkowaniami zewnętrznymi, o których mowa we wniosku MSWiA do UKE: https://www.uke.gov.pl/akt/mux-3-bedzie-mogl-nadawac-w-standardzie-dvb-t-do-konca-2023-r-,419.html wszelkie decyzje dotyczące zmiany standardu nadawania Telewizja Polska podejmie we właściwym czasie, adekwatnie do okoliczności - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Czasu na przygotowanie siatki nadajników MUX-3 pracujących w nowym standardzie i kampanii informującej widzów TVP o zmianie standardu zostało coraz mniej. Postawę TVP bacznie obserwują nadawcy komercyjni, którzy chcą domagać rekompensat. - Cały czas zbieramy wszystkie dane i na bieżąco monitorujemy nasze straty, które wciąż się kumulują. Kluczowe dla nas jest to, czy zgodnie ze wstępną zapowiedzią TVP przełączy się na nowy standard nadawania na sezon jesienny przed Mistrzostwami Świata i czy Ministerstwo Cyfryzacji, zgodnie z deklaracją, rozpocznie skuteczną, ogólnopolską kampanię informacyjną. Dopiero jak to nastąpi i zakończy się finalnie proces przełączania, uwzględniający TVP, będziemy mogli wyliczyć nasze całkowite straty – mówił przed tygodniem w rozmowie Wirtualnemedia.pl Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.

Z danych Nielsena wynika, że większość widzów z regionów, które w pierwszej kolejności zostały objęte zmianą standardu (województwa dolnośląskie i lubuskie) wymieniła już sprzęty. MUX-1 po 19 tygodniach miał o 4 proc. mniejszy zasięg niż przed zmianą standardu, a MUX-2 poprawił go o 3 proc. To może zachęcać TVP do zmiany standardu. Ewentualne usunięcie dubli TVP1 i TVP Info z multipleksu eksperymentalnego na rzecz TVP 4K doprowadzi do pogorszenia ich zasięgu, a z pewnością nie na tym zależało nadawcy publicznemu.

Dołącz do dyskusji: Na multipleksach może zabraknąć miejsc dla TVP. „Decyzje we właściwym czasie”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
MUX-3 przejdzie na DVB-T2 jak TVP będzie miała swój dekoder. No chyba że go nie będzie wtedy nie wiadomo kiedy zmienią standard nadawania.
odpowiedź
User
D
Od dawna Polska ma dyspozycji 7 multipleksów a oficjalnie używa tylko 4 do nadawania kanałów niekodowanych. O co tak naprawdę chodzi, że nie używa się wszystkich? Że nie wystarczy pieniędzy z reklam kanałom niekodowanym czy chodzi o opór kablówek i platform satelitarnych?
A może jednak jest inny powód? Chętnie poznałbym odpowiedzi na te pytania..
odpowiedź
User
Gość
Należy pozostawić tvp s starym standardzie na zasadzie -czas na przechodzenie się skończył i wyłączyć wszelakie "testy" oraz odebrać miejsca na mux8 i mux1 - przeznaczyć je dla komercji.
odpowiedź