SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP jesienią przejdzie na DVB-T2/HEVC? Kurski mówi o „cukiereczku”

Telewizja Polska ma prawo do końca 2023 roku nadawać swoje główne kanały w starym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej. Prezes TVP Jacek Kurski zasugerował jednak, że mimo takiego pozwolenia UKE, nadawca publiczny może przejść na DVB-T2/HEVC już w listopadzie br. przy okazji mundialu w Katarze.

Article

Do 27 czerwca br. będzie w Polsce trwać zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Za kilka dni zostaną nią objęci mieszkańcy województw lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i centralnej części mazowieckiego. Na standard DVB-T2/HEVC przeszły już pozostałe regiony. Zmiana obejmuje  MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie są nadawane najważniejsze kanały komercyjne, takie jak TVN, Polsat, TV Puls i TV Trwam. Pierwotnie na DVB-T2/HEVC miał też przejść MUX-3, gdzie są dostępne m.in. TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport. Minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o pozwolenie na dalszą emisję TVP w starym standardzie do końca 2023 roku w związku z wojną na Ukrainie.

Szef UKE przystał na ten wniosek. TVP najpóźniej musi przejść na DVB-T2/HEVC 1 stycznia 2024 roku. Jeśli nadawca publiczny uzna, że zdecydowana większość widzów jest gotowa na nowy standard, to wcześniej może zakończyć emisję w DVB-T. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że 1,33 mln gospodarstw domowych posiada telewizory lub tunery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC (jesienią było to prawie 2,3 mln). Ich posiadacze są zagrożeni utratą sygnału. Prezes TV Puls Dariusz Dąbski ocenił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że jego stacje straciły dziesiątki milionów złotych. Zapowiedział też, że będzie domagał  się odszkodowania od Skarbu Państwa. Jego zdaniem TVP jest w uprzywilejowanej pozycji wobec nadawców prywatnych.

Mundial w 4K ma zachęcić Polaków do wymiany sprzętu

W rozmowie z prezesem TVP Jackiem Kurskim prowadząca program „Gość Wiadomości” stwierdziła, że Telewizja Polska jest „bombardowana” pytaniami o zmianę standardu naziemnej telewizji cyfrowej. - Są państwo bombardowani? Spotów jest sporo. HEVC, czyli High Efficiency Video Coding to zupełnie nowy format, narzucony. Państwa Unii porozumiały się, że zwalniamy częstotliwości dla telefonii i przechodzimy tak zwany refarming. Muszą Państwo wiedzieć, że już niedługo trzeba będzie mieć dekodery albo nowe telewizory, które odbierają DVB-T2/HEVC, żeby w ogóle odbierać sygnał. Nam udało się dzięki decyzji ministra spraw wewnętrznych i administracji, który zawnioskował do regulatora UKE, wydłużyć okres dojścia do nowego standardu. Bardzo ważne, żeby Państwo jak najszybciej przeszli na nowy standard poprzez zakup nowych telewizorów albo nowych dekoderów. Myślimy, że już na mundial, czyli pod koniec listopada, będziemy mogli Państwa zaprosić do nowego formatu DVB-T2, który daje nowe możliwości. Na przykład w 4K w telewizji naziemnej będą Państwo mogli oglądać mundial w Katarze. Serdecznie zapraszam. To absolutna konieczność, żeby przeformatować się na nowy sygnał – stwierdził Kurski.

Jesienią br. zamierza też uruchomić kanały TVP Nauka i być może TVP Muzyka. Nadawca publiczny przymierza się do reaktywacji kanału TVP 4K, który działał podczas mundialu w 2018 roku i Euro 2020. Tym razem ma skupić się na filmach, serialach, dokumentach i programach rozrywkowych, ale od 21 listopada do 18 grudnia ma transmitować rozgrywki Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze.

- Prosiłem Państwa, żeby do tego czasu spróbować przejść już na nowy format DVB-T2/HEVC, bo on pozwoli nam na pomieszczenie większej liczby kanałów Telewizji Polskiej w lepszej jakości, a przede wszystkim na format 4K, który jest pewnie przyszłością technologiczną i standardem jakościowym również w telewizji naziemnej. To jest taki cukiereczek, który do tej pory był poza możliwościami, a teraz będzie można go mieć w telewizji naziemnej. Gdyby Państwo uporali się do 21 listopada z przejściem na nowy format, to byłoby pięknie. Wszystkie informacje są w internecie. Można to zrobić przez zakup dekodera albo telewizora, wspomagane programem rządowym - przypomniał Kurski. Za pośrednictwem Poczty Polskiej lub rządowych stron internetowych można uzyskać bon w wysokości 100 zł (na dekoder) lub 250 zł (na telewizor).

Telewizja Polska nie zdradza jakie przesłanki muszą nastąpić, żeby MUX-3 zmienił standard nadawania. Mimo reaktywacji TVP 4K, multipleks ten może być dalej nadawany w DVB-T. W zeszłym roku podczas Euro 2020 emisja TVP 4K była prowadzona z eksperymentalnego MUX-5 Telewizji Polskiej, dostępnego w DVB-T2/HEVC. Obecnie UKE wydaje pozwolenia, które pozwolą TVP na emisje próbne w DVB-T2/HEVC do wiosny 2023 roku. Tym razem zgody nie dotyczą pasma przewidzianego dla MUX-5, tylko MUX-6, ale nadawca publiczny może je wykorzystać to nadawania TVP 4K. 

Dołącz do dyskusji: TVP jesienią przejdzie na DVB-T2/HEVC? Kurski mówi o „cukiereczku”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Ludzie sami mają się zaopatrzyć w nowe tv, dekodery? Ani słowa o dekoderze TVP? Projekt upadł? TVP wydała na to chyba sporo kasy.
odpowiedź
User
Rysio Misio
Ludzie sami mają się zaopatrzyć w nowe tv, dekodery? Ani słowa o dekoderze TVP? Projekt upadł? TVP wydała na to chyba sporo kasy.
TVP nic nie wydała na ten projekt. Bo gdyby cokolwiek wydała i zabrała się za ten projekt na poważnie to dekoder byłby już dawno w sprzedaży. Jak dobrze, że trafił się COVID - bo dzięki niemu można tłumaczyć się brakiem chipów na rynku.
odpowiedź
User
Tobek
Przestań kłamać wszystko zablokować TVP i koniec
odpowiedź