SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Integracja serwisów streamingowych TVP. „Aplikacje w Android TV zaplanowane”

TVP wybrała Redge Media jako platformę do swoich usług streamingowych. Firma ma zintegrować serwisy nadawcy publicznego. Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że w tej chwili nacisk kładziony jest na usługi HbbTV.

Article

Spółka Redge Media została wyłoniona w drodze zakończonego właśnie przetargu. Nowa platforma zintegruje serwisy streamingowe Telewizji Polskiej w jednym środowisku.

Dostarczane przez Redge Technologies rozwiązanie składa się ze wszystkich modułów niezbędnych do świadczenia usług streamingowych, m.in. DAM (Digital Asset Manager), CMS (Content Management System) oraz zintegrowanych modułów serwera reklamowego, e-commerce, analityki i CRM. Jednym z kluczowych założeń projektu jest wsparcie wszystkich istotnych urządzeń końcowych - komputerów, tabletów i smartfonów oraz inteligentnych telewizorów – z zachowaniem spójnego i responsywnego interfejsu użytkownika.

Umowa na realizację tej usługi dla Telewizji Polskiej została zawarta na okres 48 miesięcy.

Różnice między TVP GO i TVP VOD

Na początku lutego Telewizja Polska zaczęła testy aplikacji TVP GO w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Dostęp do niej mają jedynie odbiorcy naziemni, których telewizory obsługują HbbTV (telewizję hybrydową) i są podłączone do internetu. TVP GO obejmuje filmy, seriale, bajki programy rozrywkowe, informacyjne, publicystyczne na żądanie, catch up TV (możliwość cofnięcia programów wyemitowanych na antenach naziemnych do tygodnia) i możliwość odtworzenia bieżącej audycji od początku.

19 lutego br. TVP GO zadebiutowała też na urządzeniach mobilnych (smartfony, tablety). W Smart TV, czyli m.in. w telewizorach lub przystawkach z systemem operacyjnym Android TV/Google TV nadal jest dostępna starsza wersja aplikacji - TVP VOD. Nie pozwala ona korzystać z funkcji catch up TV i nie umożliwia oglądania najważniejszych kanałów TVP, czyli na przykład TVP1, TVP2. Na przeglądarce internetowej komputerów też działa jedynie TVP VOD.

Kiedy nowa aplikacja TVP w Android TV?

Regde Media ma zintegrować serwisy streamingowe TVP. - Redge będzie realizował transformację i unifikację naszych środowisk technicznych, na których budowane są nasze usługi i serwisy online.TVP GO zostało zrealizowane bez współpracy z Redge, ale docelowo także będzie korzystało z backendu wytworzonego przez Redge. Co do aplikacji androidowych to są zaplanowane, ale strategicznie w tej chwili koncentrujemy się na oglądalności przez HbbTV i urządzenia mobilne - informuje portal Wirtualnemedia.pl Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP.

- Konsolidacja naszych platform streamingowych jest kluczowa i zgodna ze strategią dostarczania kompletnych, wysokiej jakości usług dostępnych dla wszystkich Polaków, dlatego powierzamy ten strategiczny projekt tak doświadczonej polskiej firmie technologicznej - dodaje Klepacki.

Zobacz także: Redge Technologies: chcemy być polskim Vimeo

Wcześniej z usług Redge Media korzystały m.in. TVN Grupa Discovery, WP, Play, Vectra, Canal+, KSW czy Ringier Axel Springer. - Stworzenie platformy telewizyjnej, integrującej wszystkie serwisy streamingowe należące do Telewizji Polskiej to wyzwanie, któremu sprostać może tylko podmiot rozwijający własną technologię w obszarze OTT. Jednym z obszarów, w którym dysponujemy silnymi kompetencjami jest wysoka skalowalność. Z naszych rozwiązań technologicznych każdego dnia korzystają miliony użytkowników końcowych. Wdrożenie na rzecz publicznego nadawcy potwierdzi naszą silną pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej - jest to jeden z największych w regionie projektów tego typu - skomentował Przemysław Frasunek, członek zarządu Redge Technologies.

TVP ze wzrostem wpływów i niższym zyskiem

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku przychody marketingowe TVP mocno wzrosły rok do roku: te z reklam - z 428,2 do 489,4 mln zł, a ze sponsoringu - z 79,9 do 86,7 mln zł. Przy czym nadawca spodziewał się więcej: 514,6 mln zł z reklam i 91,3 mln zł ze sponsoringu. W sprawozdaniu przekazanym Radzie Mediów Narodowych tłumaczy, że wynika to „z niepewnej sytuacji na rynku reklamy w związku z pandemią”.

Łączne przychody publicznego nadawcy zmalały rok do roku o 9,2 proc. do 2,36 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 24 proc. do 2,15 mld zł zysk netto zmniejszył się z 702,6 do 164,4 mln zł. Wyniki są lepsze od planu TVP.

W 2020 roku Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku). Spółka osiągnęła 198 mln zł zysku netto.

Na koniec 2020 roku w Telewizji Polskiej było 2 867 pracowników etatowych, o 42 więcej niż rok wcześniej. Każdy zarabiał średnio 9 832 zł brutto (bez nagród i odpraw), wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,17 mln zł. Łączne nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się o 6,2 proc. do 545,19 mln zł.

W planie finansowym na br. TVP zakłada wzrost przychodów o 5,4 proc. do 3,2 mld zł oraz spadek wyniku netto ze 198,3 mln zł zysku do 250 mln zł straty. Rentowność nadawcy obniżą m.in. koszty obsługi Euro 2020 i igrzysk oraz uruchomienia nowych stacji.

W 2021 roku Telewizja Polska otrzymała kolejne 1,71 mld zł w ramach rekompensaty abonamentowej. Ustawa budżetowa, w której zapisano łącznie 1,95 mld zł rekompensaty dla TVP, Polskiego Radia i publicznych rozgłośni regionalnych, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec stycznia.

Dołącz do dyskusji: Integracja serwisów streamingowych TVP. „Aplikacje w Android TV zaplanowane”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Zamiast integrować niech rozwiną, wrzuca wszystko do GO a VOD przy aktualizacji zmieni się na.go lub komunikat zainstaluj GO
odpowiedź
User
TxT
A co ze wsparciem dla urządzeń AppleTV? Polsat, TVN, C+ mają tu swoje aplikacje... tylko TVP nie.
odpowiedź
User
Kurski
A co ze wsparciem dla urządzeń AppleTV? Polsat, TVN, C+ mają tu swoje aplikacje... tylko TVP nie.

A niby dlaczego ktoś miałby kupować Apple TV? Przcież to czyste frajerstwo. ;)
odpowiedź