SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak zamazać lokację w Google Street View? Poradnik

Google Street View umożliwia dokładne zlokalizowanie miejsc na mapie. Funkcja aplikacji Google Maps pozwala, chociażby na zlokalizowanie konkretnych budynków. Co, jednak gdy ktoś sobie nie życzy, by jego dom był wyświetlany?

Fot. PixabayArticle

Prawdopodobnie nie każda osoba byłaby szczęśliwa gdyby dowiedziała się, że jej dom mógł być oglądany przez miliony internautów. Nie każda osoba jest również świadoma, że funkcja Google Street View umożliwia właśnie sytuację opisaną powyżej.

Żyjemy w czasach, w których prywatność zaczyna być postrzegana jako nieodwracalnie utracone dobro osobiste. Przyczyniły się do tego aplikacje, z których korzystają setki milionów użytkowników. Powszechną wiedzą jest już fakt, że popularne apki śledzą praktycznie każdy ruch osób z nich korzystających, co dodatkowo napędza marketing spersonalizowany. Czy musimy się jednak na to godzić?

Mapy Google powstają dzięki procesowi tzw. “mapowania”. Gigant technologiczny używa pojazdów wyposażonych w specjalistyczne kamery, które dokładnie nagrywają całą trasę. Uzyskane w ten sposób obrazy są następnie przetwarzane przez sztuczną inteligencję i rzutowane na wirtualną mapę.

Okazuje się jednak, że firma umożliwia wymazanie danego obszaru z mapy po spełnieniu określonych warunków. Z opcji tej korzystają często osoby publiczne, które nie chcą, by ich dom stał się atrakcją turystyczną. Po wypełnieniu odpowiedniego formularza, Google umożliwia “zamazanie” konkretnego miejsca, co może dawać użytkownikom namiastkę prywatności.

Co zrobić, by usunąć swój dom z Google Street View?

  1. Wyszukaj swój adres domowy w Google Maps
  2. Najedź na ikonkę pomarańczowego ludzika i przeciągnij go pod domowy adres na mapie
  3. Kliknij “Zgłoś problem” w prawym dolnym rogu ekranu
  4. Wypełnij formularz. W nim można zaznaczyć część obrazu, która ma być zamazana. Google dodatkowo prosi o informacje opisowe, takie jak, chociażby kolor i model samochodu pod domem. Warto dodać również notkę, że masz obawy związane ze swoją prywatnością w sieci.

Ważna uwaga - tego procesu nie można cofnąć. Po podaniu swojego adresu e-mail oraz wypełnieniu odpowiedzi na wszystkie pytania z formularza nastąpi okres oczekiwania na decyzję ze strony Google.

Niestety, zamazanie swojego domu na mapach Google nie jest równoznaczne z “odzyskaniem” prywatności. Usunięta lokacja nadal będzie widoczna na innych internetowych mapach należących, chociażby do Apple.

Należy również dodać, że usunięcie lokacji na mapie Google Earth (widok z lotu ptaka) może być niezwykle trudne do wykonania. Google wykupuje takie obrazy od firm zewnętrznych, a co za tym idzie,` w celu zamazania konkretnej lokacji należy kontaktować się z firmą odpowiedzialną za konkretne zdjęcia satelitarne.

Google współpracuje z Wielką Brytanią w sprawie Privacy Sandbox. Są nowe deklaracje

Google prowadzi z rządem brytyjskim konsultacje w kwestii planowanego rozwiązania dotyczącego blokady cookies w Chrome i wprowadzenia systemu o nazwie Privacy Sandbox. Koncern przedstawił Wirtualnemedia.pl aktualizację swojego stanowiska dotyczącą między innymi zobowiązań procesowych, wykorzystania danych oraz harmonogramu wprowadzenia Privacy Sandbox.

Google zapłaci w Irlandii 218 mln euro podatków

Koncern Google zawarł z władzami Irlandii ugodę, zgodnie z którą zapłaci w tym kraju kwotę 218 mln euro podatków. W 2020 roku spółka Google Ireland zanotowała obroty przekraczające 48 mld euro.

Dołącz do dyskusji: Jak zamazać lokację w Google Street View? Poradnik

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl