SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

31 maja mija termin wpłaty nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Przedsiębiorcom został tydzień na zasilenie obowiązkowego ZFŚS pierwszą transzą środków. W związku ze zmianą przepisów, w tym roku potencjalnie mniej firm będzie musiało dokonać przelewu. Zmieniły się też wysokości odpisów - wzrosły o 8%, średnio o 51 zł.

fot. Shutterstock.com Article

Część przedsiębiorców wraz z początkiem roku musi tworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (subkonto bankowe), z którego może zaspokajać socjalne potrzeby pracowników. Ze środków ZFŚS można m.in. finansować zwrotną lub bezzwrotną pomoc na cele mieszkaniowe oraz dopłacać do urlopów pracowników i letnich kolonii dzieci pracowników. Co ważne, wysokość dopłat uzależnia się od indywidualnej sytuacji życiowo-materialnej każdego podwładnego.

Tegoroczna granica to 50 etatów
Jeszcze rok temu ZFŚS obligatoryjnie zakładali pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia minimum 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Od tego roku obowiązek ten ciąży na zatrudniających co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Reszta przedsiębiorców może utworzyć Fundusz dobrowolnie. W firmach z załogą pomiędzy 20 a 50 pracowników, o ile działa w nich zakładowa organizacja związkowa, może ona złożyć wniosek o utworzenie Funduszu (art. 3 ust. 1 i 1c ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).

W 2017 r. do ZFŚŚ trafi więcej środków
Zasobność Funduszu jest uzależniona od liczby pracowników i warunków wykonywanej pracy. Z kolei maksymalną wysokość odpisu za jednego pracownika oblicza się w oparciu o przeciętne wynagrodzenie miesięczne (pwm) z lat ubiegłych. W latach 2012-2016 wynosiło ono 2917,14 zł (podstawą obliczenia było przeciętne wynagrodzenie miesięczne z drugiego półrocza 2010 r.). Od 1 stycznia 2017 r. równe ono jest 3161,77 zł – przeciętnemu wynagrodzeniu miesięcznemu z drugiego półrocza 2012 r. (art. 5f ww. ustawy). Aktualne wartości podstawowych odpisów na jednego pracownika zawiera poniższa tabela.

Sposób obliczenia wartości odpisu na ZFŚŚ

Wartość odpisu na ZFŚŚ

2017 r.

2016 r.

pracownik zatrudniony w normalnych warunkach pracy

37,5% pwm

1185,66 zł

1093,93 zł

pracownik wykonujący prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych

50% pwm

1580,89 zł

1458,57 zł

pracownik młodociany w:

- I roku nauki

- II roku nauki

- III roku nauki

 

- 5% pwm

- 6% pwm

- 7% pwm

 

- 158,09 zł

- 189,71 zł

- 221,32 zł

 

- 145,86 zł

- 175,03 zł

- 204,20 zł

Przelewy w maju i we wrześniu
W przypadku przedsiębiorców zobowiązanych do tworzenia Funduszu obliczoną zgodnie z powyższą tabelą kwotę należy wpłacić w dwóch transzach w ciągu roku, tj. do końca maja i do końca września. Przynajmniej 75% kwoty odpisów należy przelać na rachunek bankowy Funduszu już do 31 maja tego roku, tj. do przyszłej środy. Pozostałą część pracodawca musi przekazać do 30 września tego roku. Wysokość majowej transzy odpisu dla 50-ciu pracowników zatrudnionych w normalnych warunkach pracy to kwota rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

O powyższe terminy nie muszą się martwić ci pracodawcy, którzy utworzyli ZFŚS dobrowolnie. Zgodnie z art. 6 ust. 2a ww. ustawy w ich sytuacji nie stosuje się terminów wpłat odpisu do 31 maja i 30 września, zatem o momencie przekazania środków decydują sami.

Wyższa podstawa to wyższe koszty
Wartość środków przekazywanych na konto ZFŚS może być zaliczona do kosztów firmowych. Dla przedsiębiorców, którzy dotrzymają terminu pierwszej wpłaty, będzie ona kosztem maja, gdyż zaliczenia dokonuje się w miesiącu, w którym pieniądze faktycznie wpłynęły na rachunek bankowy Funduszu. Tegoroczny wzrost podstawy obliczenia odpisów oznacza także wyższe koszty firmowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 31 maja mija termin wpłaty nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl