SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wśród nastolatków najpopularniejszy pop i rap, 97 proc. z nich słucha muzyki

Aż 97 proc. młodzieży deklaruje, że słucha muzyki, a dla 2/3 jest to niemal codzienny kontakt z kulturą. Najpopularniejszy jest wśród nich pop - słucha go 39 proc. młodych Polaków między 12. a 17. rokiem życia - wynika z badania Kantar Polska na zlecenie Narodowego Centrum Kultury.

Article

Z badania „Muzyczne wybory polskiej młodzieży” wynika, że 67 proc. nastolatków słucha muzyki przynajmniej raz w tygodniu, a tylko 3 proc. w ogóle tego nie robi. Dodatkowo, ponad połowa (53 proc.) ogląda filmy lub programy poświęcone muzyce w telewizji i internecie przynajmniej raz w miesiącu.

Niemal połowa czyta o muzyce w prasie lub internecie (49 proc.), ale rzadziej kupują płyty lub wykupują dostęp do serwisów streamingowych bez reklam – co najmniej raz w miesiącu robi to 1/3 nastolatków (35 proc.).

Jaką rolę odgrywa w ich życiu muzyka? Badani w wieku 15-17 lat odpowiadali, że głównie słuchają piosenek dla przyjemności (72 proc. odpowiedziało, że robi to co najmniej raz w tygodniu). Młodsi odpowiedzieli tak w 63 proc. Dodatkowo istotnym czynnikiem na zakup płatnych dostępów do muzyki oraz płyt jest wykształcenie rodziców – im wyższe, tym częściej ich dzieci słuchają nowych utworów dla przyjemności.

Najpopularniejszy pop oraz rap

Większość nastolatków (60 proc.) słucha jednego gatunku muzyki, a co dziesiąty odpowiedział, że słucha różnych rodzajów utworów. Najczęściej w głośnikach młodych rozbrzmiewa pop (39 proc. odpowiedzi), rap (22 proc. ankietowanych), a co piąty słucha rocka. Natomiast disco polo słucha 4 proc. nastolatków, muzyki poważnej i klasycznej również tyle samo, dance i metalu – 3 proc.

Aż 20 proc. nastolatków słucha innej niż deklarowana muzyki: wśród niej jest m.in. k-pop, techno, jazz, muzyka elektroniczna, reggae, r'n'b, folk czy trap.

Wysoki odsetek badanych wymieniających gatunki wskazane przez mniej niż 3% respondentów może wskazywać na rozproszenie gustów, bądź też na zamieszanie terminologiczne, utrudniające opisanie własnych preferencji.

Badanie zrealizowała firma Kantar Polska metodą CAWI na zlecenie Narodowego Centrum Kultury wśród osób od 12. do 17. roku życia. W ankiecie wzięły udział 2002 osoby w dniach od 17 do 29 listopada 2020 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wśród nastolatków najpopularniejszy pop i rap, 97 proc. z nich słucha muzyki

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fryderyk
Od razu widzę, że badanie jest wiarygodne: taki sam procent słucha muzyki poważnej i disco polo.
Szacun dla badaczy!
7 0
odpowiedź
User
Ksenomorf
Ja na co dzień słucham techno, rapu, rocka i muzyki metalowej, natomiast nienawidzę słuchania disco polo, reggeatonu, country, dancehallu i biesiady śląskiej. Tak można opowiedzieć o moich gustach muzycznych.
3 1
odpowiedź
User
Jula
Disco polo tylko 4 %? A wszyscy znają przeboje Zenka i nucą je wszędzie.
8 1
odpowiedź