SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jakub Wątły zawieszony, „Krzywe zwierciadło” i „Suma tygodnia” znikają z Superstacji

Zarząd Superstacji tymczasowo zawiesił Jakuba Wątłego, wskutek czego prowadzone przez dziennikarza programy „Krzywe zwierciadło” i „Suma tygodnia” zniknęły z anteny kanału - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Ten styl krytyki wykracza poza wszelkie przyjęte powszechnie standardy życia publicznego - oceniła KRRiT słowa Wątłego o dziennikarzach TVP.

Jakub Wątły, fot. SuperstacjaArticle

Ostatnie jak na razie wydanie „Krzywego zwierciadła” zostało wyemitowane w Superstacji w poniedziałek. Normalnie program był pokazywany od poniedziałku do piątku o godz. 18:45.

Według ustaleń portalu Wirtualnemedia.pl, program zniknął z ramówki, ponieważ prowadzący go Jakub Wątły został bezterminowo zawieszony przez zarząd stacji. - Wszystkie programy prowadzone przez Kubę Wątłego są tymczasowo zawieszone i nie produkujemy nowych odcinków. Nie ma konkretnej daty ich odwieszenia. Taka jest decyzja zarządu - potwierdza w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Ramona Lenartowicz, sekretarz programowa Superstacji.

Wątły prowadził też w stacji program „Suma tygodnia” emitowany w niedziele o godz. 13:45. W ostatnich dniach zamiast „Krzywego zwierciadła” pokazywana była powtórka programu „Polska w kawałkach”, a w niedziele w miejsce „Sumy tygodnia” ma być emitowany program „Dookoła świata”.

Burza po słowach Jakuba Wątłego o dziennikarzach TVP

Przypomnijmy, że w wydaniu „Krzywego zwierciadła” z wtorku 14 lutego br. Jakub Wątły porównał dziennikarzy Telewizji Polskiej do „brudnych, śmierdzących gnid” oraz istot pijących i jedzących odchody. Dwa dni później TVP wyraziła oburzenie tą wypowiedzią oraz poinformowała, że podjęła w tej sprawie działania prawne. Prezes Superstacji przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że poprosił Jakuba Wątłego, żeby w swoich programach nie wypowiadał się już o TVP.

W piątek 17 lutego zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich skrytykował słowa Wątłego w liście otwartym do Zygmunta Solorza-Żaka, współwłaściciela Superstacji, oraz zaapelował do niego o „doprowadzenie do wyciągnięcia daleko idących konsekwencji z tej niszczącej jakąkolwiek debatę publiczną audycji”. Z kolei zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy RP ocenił, że Jakub Wątły z powodu tej wypowiedzi powinien stracić prawo do występowania w mediach.

Dziennikarz Superstacji w piątek 17 lutego zwrócił uwagę, że równie mocne opinie w ub.r. wyrażali m.in. Marcin Wolski i Jan Pietrzak, związani z Telewizją Polską. - Ci, którzy służą obecnej władzy, nazywając się dziennikarzami, wielokrotnie akceptowali i akceptowali wypowiedziane przeze mnie „brudne, śmierdzące gnidy”. Jeśli ktoś z państwa czuje się urażony, to oczywiście przepraszam - powiedział.

Zarząd Superstacji przeprasza dziennikarzy TVP i widzów

W piątek po południu zarząd Superstacji w oświadczeniu poinformował, że emisja „Krzywego zwierciadła” została wstrzymana do zakończenia wewnętrznego postępowania wyjaśniającego. Przeprosił też za słowa Jakuba Wątłego na temat dziennikarzy TVP.

- Zarząd Superstacji pragnie przeprosić wszystkich tych, którzy mogli poczuć się urażeni słowami użytymi w programie, w tym w szczególności dziennikarzy TVP. Przeprosiny są kierowane również do widzów, gdyż nie może być zgody w debacie publicznej na używanie podobnego słownictwa. Zarząd Superstacji pozostając otwartym na krytykę, zgłasza przy tym postulat zainicjowania dyskusji na temat poziomu debaty publicznej w Polsce, tak aby wspólnie podnieść jakość mediów i dziennikarstwa i wypracować jak najwyższe standardy, które będą obowiązywały wszystkie media w Polsce - czytamy w oświadczeniu kierownictwa stacji.

KRRiT: słowa Wątłego o dziennikarzach TVP to język nienawiści

W piątek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała oświadczenie w odpowiedzi na skargi przesłane do niej w sprawie stwierdzeń Jakuba Wątłego o dziennikarzach TVP. Według KRRiT te wypowiedzi, „pełne agresji i nienawiści”, były „próbą poniżenia, napiętnowania ich w oczach opinii publicznej, budowały fatalny obraz ich zawodowych działań i kompetencji oraz prowadziły do pogłębienia podziałów społecznych”.

- Zdaniem KRRiT, ten styl krytyki wykracza poza wszelkie przyjęte powszechnie standardy życia publicznego; żadnym mediom w obszarze prawnym RP nie wolno wykorzystywać języka nienawiści i agresji w sporze publicznym, również w sytuacji najostrzejszej nawet krytyki - podkreśliła KRRiT.

Zaznaczyła, że zgodnie z procedurą po otrzymaniu stanowiska Superstacji przeanalizuje, czy słowa Jakuba Wątłego w „Krzywym zwierciadle” naruszyły ustawę o radiofonii i telewizji.

„Krzywe zwierciadło” znów znika z anteny Superstacji

„Krzywe zwierciadło” wróciło na antenę Superstacji w grudniu ub.r., po ponad półrocznej przerwie. W maju ub.r. program zniknął z ramówki kanału, ponieważ Jakub Wątły nie porozumiał się z kierownictwem kanału co do dalszej współpracy. Ze stacją jest związany od ośmiu lat.

Według danych Nielsen Audience Measurement w styczniu br. udział Superstacji w rynku oglądalności wyniósł 0,26 proc.

Zawieszenie Wątłego to kolejna tego typu sytuacja w telewizji w ostatnim okresie. Po tym jak Maciej Pawlicki pod koniec stycznia w „Studiu Polska” w TVP Info prowokacyjnie podał nieprawdziwą informację o zatrzymaniu Ryszarda Petru pod zarzutem szpiegostwa (co oburzyło polityków Nowoczesnej i część komentatorów), został odsunięty od dalszego prowadzenia programu. Pawlickiego w roli gospodarza zastąpił Jacek Łęski, jednocześnie współprowadzącą została Magdalena Ogórek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jakub Wątły zawieszony, „Krzywe zwierciadło” i „Suma tygodnia” znikają z Superstacji

149 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
NIE dla PiS
Szkoda. A kiedy zawieszą emisję dziennika telewizyjnego? Tam są emitowane gorsze rzeczy i pomimo wielu skarg jakoś nie ma decyzji o zawieszeniu emisji...
odpowiedź
User
szok
Szkoda. A kiedy zawieszą emisję dziennika telewizyjnego? Tam są emitowane gorsze rzeczy i pomimo wielu skarg jakoś nie ma decyzji o zawieszeniu emisji...

niektórzy nadal mentalnie w PRL (od 1989r nie ma Dziennika Telewizyjnego- ale szok dla NdP- zastąpiły go Fakty TVN )
odpowiedź
User
Ban
Pisowskie sukininkoty...
odpowiedź