SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Jarosław Kuźniar: Szkoda, że mamy takie głuche prawo. „Bez uzasadnienia dla nieprzyznania obywatelstwa”

Decyzja prezydenta o nieprzyznaniu obywatelstwa Salarowi Farsiemu nie wymaga uzasadnienia. Irańczyk może jednak raz jeszcze złożyć dokumenty i ponownie rozpocząć procedurę ubiegania się o nie - tak brzmi odpowiedź Kancelarii Prezydenta RP na list, który wysłał Jarosław Kuźniar. - Szkoda, że mamy takie głuche prawo - mówi dla Wirtualnemedia.pl Kuźniar.

Jarosław Kuźniar, fot. onet Article

Jarosław Kuźniar, prowadzący program „Onet Rano” (na portalu Onet.pl), gościł u siebie 14 kwietnia Salara Farsiego - 26-letniego Irańczyka, prowadzącego w Warszawie „Brunet Kafe”, będącego ofiarą ataków na tle rasistowskim. Zwierzy się wówczas, że wnioskował o polskie obywatelstwo, ale ono nie zostało mu przyznane. Powodów nie podano. Dziennikarz zobowiązał się publicznie, że zapyta Kancelarię Prezydenta RP o powody.

25 kwietnia napisał i opublikował list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy. - Chciałbym uprzejmie zapytać, jakie były powody odrzucenia jego wniosku o polskie obywatelstwo? - docieka Jarosław Kuźniar. Dodaje też, że będzie zobowiązany „choćby za słowo wyjaśnienia”.

Pod koniec kwietnia kancelaria odpowiedziała emailem na zapytanie Jarosława Kuźniara. - Podejmowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia w sprawach o nadanie obywatelstwa polskiego należą do prerogatyw Głowy Państwa i nie zawierają uzasadnienia - czytamy w odpowiedzi. Dalej następuje informacja, że postanowienia takie są ostateczne i nie służy od nich odwołanie, a samo rozstrzygnięcie prezydenckie ma charakter uznaniowy. - Jednocześnie pragniemy zauważyć, że otrzymanie odmownego postanowienia nie wyklucza możliwości ponownego ubiegania się o nadanie obywatelstwa polskiego. W takim przypadku procedurę dotyczącą nadania obywatelstwa polskiego należy jednak rozpocząć od nowa, od złożenia ponownego wniosku we właściwym urzędzie wojewódzkim - konkluduje Kancelaria Prezydenta.

List - opatrzony dużym czerwonym wykrzyknikiem - wrzucił na swojego Facebooka program Onet Rano, podał go dalej sam Jarosław Kuźniar. - Prezydent odpisał. Nie musi się tłumaczyć, że nie dał komuś obywatelstwa - brzmi wprowadzenie listu.

Po tym, jak Jarosław Kuźniar zapytał prezydenta Andrzeja Dudę o powody odmowy przyznania obywatelstwa Salarowi Farsiemu, z tym samym pytaniem do Kancelarii zwróciła się prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz Waltz. -  Salar Farsi jest otwartym, wartościowym człowiekiem. Od dawna jest mieszkańcem naszego miasta, dlatego uważam, że powinien dostać obywatelstwo. Udzielimy mu każdego możliwego wsparcia, by pomóc mu je uzyskać– zadeklarowała w rozmowie z portalem Onet.pl prezydent stolicy.

Jarosław Kuźniar w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl mówi, że liczył na „większą intelektualną finezję” odpowiedzi. -  Odpowiedź z Kancelarii Prezydenta jest uprzejmym powiedzeniem: nie daliśmy mu obywatelstwa i co nam zrobicie. Urzędniczka Kancelarii przypomina paragrafy, mówiące, że prezydent nie musi się z niczego tłumaczyć. Niestety, nie musi. Szkoda, że mamy takie głuche prawo. Salar Farsi został zaproszony do ponownego złożenia wniosku. Czekać na odmowę kolejny rok? Nie sądzę by miał siłę nadstawiać drugi policzek - podsumowuje dziennikarz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jarosław Kuźniar: Szkoda, że mamy takie głuche prawo. „Bez uzasadnienia dla nieprzyznania obywatelstwa”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
michal
Oglądałem wczoraj "Czarno na białym" o tej spawie i to jest skandal. Brawo dla Kuźniara, że nagłośnił sprawę. Szkoda, że pan Duda tak dużo mówi o patriotyzmie, a kiedy ktoś naprawdę pokochał ten kraj i znalazł tu swoje miejsce na ziemi, odmawia się mu tego prawa przez czysty rasizm i uprzedzenia.
15 45
odpowiedź
User
Marian
Co by nie mowic --- Duda dobrze zrobil. Ta droga idzie zniana kulturowa konczaca sie tym co jest we Francji. A Polak to nie ten co ma paszport tylko ten , ktory moze wykazac przybaleznosc polska obojga biologicznych rodzicow od co najmniej 150 lat. Ta daznosc do bezprawnego nadawania dobie przynaleznosci do innego niz swoj narodu wynika z braku poczucia dumy ze swojego pochodzenia
45 15
odpowiedź
User
Paliak
W którym to kraju jest takie prawo, które wymaga uzasadnienia w przypadku odmowy przyznania obywatelstwa?
Ambasada USA np. nie poda nawet przyczyny odmowy wydania wizy, a co dopiero przyznania obywatelstwa. Odmowa i koniec, bez komentarza, tak jest na całym świecie.
42 12
odpowiedź
User
She
Brawo Duda. Tylko czemu tłumaczy się motłochowi?....
45 13
odpowiedź
User
Mirek
Urzędnicy nie maja prawa dawać obywatelstwa. Polakiem się rodzi, jeśli chce azylu to znajdzie go na zachodzie.
Polacy są biali i nie są islamistami.
Prezydent Warszawy jest żydówka wiec nie ma prawa zabierac głosu
37 14
odpowiedź