SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarosław Mikołajewski z włoskim odznaczeniem

Tłumacz, pisarz i publicysta, dziennikarz Radia Nowy świat, Jarosław Mikołajewski otrzymał jedno z najważniejszych włoskich odznaczeń, przyznawanych przez instytucję Societa’ Dante Alighieri, promującą włoską kulturę i język: złoty medal pierwszej kategorii Dantego Alighieri. Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym tym odznaczeniem.

Fot. Radio Nowy ŚwiatFot. Radio Nowy Świat

Dziennikarzowi przyznano medal za popularyzację języka i kultury włoskiej, ze szczególnym uwzględnieniem ubiegłorocznego przekładu „Boskiej Komedii”. W uroczystości wręczenia odznaczenia udział wzięli m.in. Adam Michnik, Paweł Deląg oraz tenor Sergio Bettas. - Przekład „Boskiej Komedii”, zajął mi 31 lat. Mogę powiedzieć, że była to praca tak samo fascynująca, co wymagająca, której poświęciłem połowę swojego życia - przyznaje Jarosław Mikołajewski.

Odznaczony jest poetą i tłumaczem, ale związany jest także z Radiem Nowy Świat, gdzie od 2021 roku prowadzi w każdą środę autorski program „Słowo daję” (21:00-22:00).  - W ostatnim czasie mamy wiele powodów do dumy. Wyróżnienie dla Weroniki Boczek za podcast „A tutaj klasyka” w konkursie Kreatura 2022. Wcześniej nagroda specjalna Nowa Jakość, przyznana przez ekspertów marketingu, którzy docenili model funkcjonowania Radia Nowy Świat. A teraz złoty medal i nominacja dla Jarka Mikołajewskiego. Gratuluję wszystkim z całego serca. To ogromna radość, zwłaszcza że każda z tych nagród czy nominacji jest tak różna i podkreśla różnorodność naszego radia i naszego zespołu - mówi Magda Jethon, redaktorka naczelna Radia Nowy Świat.

Kim jest odznaczony?

Jarosław Mikołajewski jest poetą, lecz również eseistą, reportażystą, tłumaczem i dramaturgiem. Jako reportażystę i eseistę interesuje go głównie problematyka śródziemnomorska, czego owocem są m.in. książki „Wielki przypływ” (Nagroda im. Beaty Pawlak za reportaż roku), poświęcona Lampedusie i uchodźcom, i „Terremoto” (nominacja do Nike). „Rzymska komedia” (nominacja do Nike) – sto esejów o Rzymie pozostających w dialogu z „Boską Komedią” - i „Syrakuzańskie” – reportaż eseistyczny z wędrówek po Syrakuzach. Na początku 2021 ukazał się „Czerwony śnieg na Etnie”.

Dziennikarz przez długie lata (1998 – 2016) był związany z „Gazetą Wyborczą”. Wykładał też w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie. W 2016 roku w ramach zwolnień grupowych stracił pracę w Agorze.

Dołącz do dyskusji: Jarosław Mikołajewski z włoskim odznaczeniem

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PiSarro
Gratulacje. Ale to narcyz, kogo nie zaprosiłby do audycji w RNŚ (np. Lubańskiego), robi ją o sobie
odpowiedź
User
Marty
Gratulacje.
odpowiedź