SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były rzecznik Episkopatu w radzie programowej TVP

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Mediów Narodowych wybrała nowych członków rad programowych Telewizji Polskiej, TVP3 Kraków i Radia Gdańsk. W skład tej ostatniej wszedł ks. dr hab. Józef Kloch, w latach 2003-2015 rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Józef Kloch, fot. episkopat.plArticle

Kandydaturę swojego wieloletniego rzecznika prasowego, Konferencja Episkopatu Polski zgłosiła w związku ze śmiercią ks. prof. dr. hab. Michała Drożdża, dziekana Wydziału Nauk Społecznych UPJPII.

- Żywię nadzieję, że ks. Kloch podejmie aktywne działania w pracach Rady, jako osoba o znaczącym dorobku naukowym oraz wieloletnim doświadczeniu w sferze kultury i mediów. Posiada on kompetencje zawodowe, rzetelny warsztat dydaktyczno-naukowy, na dobrym poziomie merytorycznym, a ponadto walory osobowościowe. Cechuje się wysoką kreatywnością i otwartością, z łatwością nawiązuje kontakty i z zaangażowaniem podejmuje kolejne wyzwania oraz powierzone zadania - napisał w uzasadnieniu kandydatury biskup Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Kloch poinformował o odejściu ze stanowiska rzecznika Episkopatu w marcu 2015 roku. - 12 lat pracy jako rzecznika to tyle czasu, ile trwa edukacja w szkole - od pierwszej klasy do matury! Po tych 12 latach jest już trzeci Papież i trzeci Przewodniczący KEP; czwarty Prymas i czwarty Sekretarz Generalny! Czas na nowego rzecznika - zażartował na Twitterze duchowny.

Bez zatwierdzenia nowej szefowej TVP3 Kielce  

Do rady programowej TVP3 Kraków powołano Katarzynę Drąg, doktor habilitowaną w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. To właśnie ta uczelnia zgłosiła jej kandydaturę.

Zdecydowano również o wyborze nowego członka rady programowej Radia Gdańsk. Został nim Mikołaj Grzanka, rekomendowany przez klub parlamentarny Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści. To asystent społeczny posła Marka Biernackiego oraz nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w jednej z gdańskich szkół podstawowych.

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Mediów Narodowych miała też zatwierdzić powołanie na stanowisko dyrektor TVP3 Kielce Katarzyny Bernat. Zastąpiła ona w kwietniu br. Przemysława Predygiera, który kieleckim oddziałem TVP kierował od 2016 roku. Wniosek prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza nie był jednak rozpatrywany. Zasiadający w RMN Marek Rutka informuje Wirtualnemedia.pl, że stało się tak w związku z wyjazdem Bernat.

Rada Mediów Narodowych została powołana głosami  Prawa i Sprawiedliwości w 2016 roku. Do jej obowiązku należy kształtowanie składów osobowych zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji, a także Polskiej Agencji Prasowej, wyrażanie zgody na powołanie dyrektora oddziału terenowego TVP, powoływanie członków rad programowych, zatwierdzanie minimalnego udziału audycji tworzonych przez terenowe oddziały TVP na antenach ogólnopolskich, zmiany w statutach publicznych mediów oraz pozostała działalność uchwałodawcza. W skład RMN wchodzą politycy związani z PiS-em (przewodniczący Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka, Piotr Babinetz),  a także związani z opozycją (Robert Kwiatkowski, Marek Rutka). 

W 2022 roku  Rada Mediów Narodowych kosztowała podatników 968, 9 tys., czyli o blisko 40 tys. więcej niż w 2021 roku.

Dołącz do dyskusji: Były rzecznik Episkopatu w radzie programowej TVP

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
16 października 2023 wszyscy wylecą z hukiem z TVP i innym mediów publicznych (obecnie rządowych).
odpowiedź
User
DrozyznaTVP
Przyjmują swoich kolaborują TVP księża katecheci a młodzieży nic....co za dno koniec TVP
odpowiedź
User
Stasia
16 października 2023 wszyscy wylecą z hukiem z TVP i innym mediów publicznych (obecnie rządowych).

to tak nie działa w państwie demokratycznym.
Są kadencje tych wszystkich rad, ustawy, zostanie prezydent. KRRiT, RMN, "trybunał konstytucyjny". Nawet jeśli PiS staroci większość sejmową, to okopali się wszędzie tak, że trudno będzie się ich pozbyć, niestety.
odpowiedź