SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kaufland przestaje używać plastikowych butelek

Centrala sieci sklepów Kaufland w Polsce zdecydowała się zrezygnować z korzystania z butelkowanej wody mineralnej. Będzie korzystać z dystrybutorów filtrujących wodę przez co ograniczy zużycie plastikowych butelek o ok. 90 tys. butelek.

Podjęta właśnie decyzja centrali Kauflandu jest jednym z działań sieci mających na celu ograniczenie zużycia i produkcji opakowań z tworzywa sztucznego.

We wrocławskiej siedzibie centrali firmy butelkową wodę mineralną i dystrybutory plastikowe zastąpiono dystrybutorami filtrującymi wodę kranową. Dotychczas woda butelkowana w półlitrowych butelkach wykorzystywana była m.in. na różnorodnych spotkaniach w firmie, dziennie zużywano ich ok. 360. firma szacuje, że teraz dzięki dystrybutorom uda się ograniczyć zużycie plastikowych butelek o około 90 tysięcy rocznie.

Kaufland zobowiązał się, ze do 2025 roku w marketach sieci zużycie tworzywa sztucznego zostanie zredukowane przynajmniej o 20 proc. W tym okresie zaplanowano m.in. wprowadzenie takich opakowań marek własnych, które będzie można poddać recyklingowi.

Kwestia wpływu plastikowych opakowań i naczyń stosowanych w codziennym życiu od kilku tygodni jest jednym z wiodacych tematów, do którego ustosunkowują się kolejne firmy, instytucje, samorządy itp.

Kraków postanowił je wycofać ze wszystkich miejskich urzędów, ich używania zakazały też władze Wałbrzycha.

Z używania plastikowych naczyń zrezygnował mBank, a sieć sklepów Biedronka zapowiedziała ograniczenie plastiku w opakowaniach produktów marek własnych

Zakaz sprzedaży jednorazowych produktów

Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie do 2021 r. zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu.

Do 2021 r. zakazem sprzedaży w UE zostaną objęte następujące produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego: sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, a także tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Państwa członkowskie będą miały czas do 2029 r. na osiągniecie poziomu 90 proc. recyklingu plastikowych butelek. Nowe butelki będą też musiały być wytwarzane przynajmniej w 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu przed 2025 r. Do 2030 r. odsetek ten powinien sięgnąć 30 proc.

 

 

Dołącz do dyskusji: Kaufland przestaje używać plastikowych butelek

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nick
Dobry ruch, teraz pora na zbieranie butelek plastikowych sprzedawanych w sklepach - najpierw pod marką własną a potem innych Cisowianek, muszynianek i Żywców
odpowiedź
User
a
Na spotkaniu biznesowym to ja bym wolał dostać wysokiej jakości wodę źródlaną czy mineralną w szklanej butelce. Tak pare zł zaoszczędzą o czym nikt nie powie.
odpowiedź