SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kelu Chao zwalnia szefów rozgłośni nadających programy za granicę, w tym Radia Wolna Europa

Pełniąca obowiązki dyrektora generalnego Amerykańskiej Agencji na rzecz Światowych Mediów (USAGM) Kelu Chao zwolniła szefów rozgłośni radiowych nadających programy za granicę. Wśród osób pozbawionych stanowiska znalazł się szef Radia Wolna Europa/Radia Swoboda Ted Lipien.

Kelu ChaoArticle

Chao zwolniła szefów Radia Wolna Europa/Radia Swoboda, Radia Wolna Azja oraz rozgłośni nadającej programy na Bliski Wschód (Middle East Broadcasting Network). Są to technicznie instytucje prywatne i niekomercyjne, finansowane przez USAGM. Ich szefów mianował w drugiej połowie grudnia ub.r. poprzednik Chao, Michael Pack.

Amerykańskie radio publiczne (NPR), które powiadomiło o zwolnieniach, zaznaczyło, że USAGM odmówiła skomentowania ogłoszonej w piątek decyzji.

W czwartek pozbawieni zostali swych funkcji także dyrektor Głosu Ameryki (VOA) i jego zastępca oraz szefa nadającej na Kubę rozgłośni Office of Cuba Broadcasting. Rozgłośnie te są własnością rządu federalnego.

„Pack w ciągu siedmiu miesięcy sprawowania urzędu zainicjował taktykę spalonej ziemi wobec sieci radiowych rozgłośni, mówiąc konserwatywnym mediom, że musi +osuszyć bagno+, a jego redakcje są pełne dziennikarzy sprzeciwiających się Trumpowi” – oceniło NPR dodając, że Pack zrezygnował pod presją ekipy Joe Bidena w dwie godziny po objęciu urzędu przez nowego prezydenta.

Z kolei "New York Times" pisał, że we wrześniu na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów parlamentarzyści obu partii oskarżyli Packa o podważanie misji USAGM, która obejmuje zwalczanie dezinformacji w takich krajach jak Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran i Białoruś.

„Kadencja pana Packa w Amerykańskiej Agencji na rzecz Światowych Mediów była naznaczona znacznymi wstrząsami. Po objęciu stanowiska zwolnił dyrektorów generalnych czterech podległych mu serwisów informacyjnych wraz z ich radą zarządzającą” – napisał nowojorski dziennik.

Według NPR zwolnienia, które miały miejsce w minionym tygodniu, zmierzały do usunięcia osób lojalnych wobec prezydenta Donalda Trumpa. Podkreśliło, że Lipien jako jedyny nie miał powiązań z żadną partią. Wcześniej sprawował funkcję zastępcy dyrektora Głosu Ameryki, a w latach 1981–1993 szefa sekcji polskiej. Od roku 2003 do 2005 był dyrektorem wydziału Eurazji. Miał wieloletnie doświadczenie w pracy w amerykańskich rozgłośniach międzynarodowych.

"Jako były słuchacz programów sekcji polskiej Radia Wolna Europa w PRL-u uzyskałem dostęp do informacji, których reżimowa cenzura chciała nas pozbawić. RWE odmieniła bieg mojego życia i życie milionów ludzi” – mówił PAP w grudniu po otrzymaniu nominacji.

W opinii NPR Lipien na dwóch blogach występował wcześniej jako ostry krytyk USAGM, Głosu Ameryki i podobnych stacji.

Dołącz do dyskusji: Kelu Chao zwalnia szefów rozgłośni nadających programy za granicę, w tym Radia Wolna Europa

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
Gdzie jest Agora, TVN, i Axel Springer? Dlaczego nie krzyczą o zagrożonej wolności słowa? Tam odbywają się polityczne czystki!
odpowiedź
User
psch
Gdzie jest Agora, TVN, i Axel Springer? Dlaczego nie krzyczą o zagrożonej wolności słowa? Tam odbywają się polityczne czystki!


Bo tu się odbędą podobne, jak upadnie ta oszołomska wladza. Bo to nie zagrozenie wolności słowa, tylko ratunek dla wolnosci słowa, gamoniu bez szkoły
odpowiedź