SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kina, hotele i większość sklepów w centrach znów zamknięte w całym kraju, minister apeluje o pracę zdalną

Od najbliższej soboty przez trzy tygodnie ponownie zamknięte będą hotele, kina, teatry i inne placówki kulturalne oraz zdecydowana większość sklepów niespożywczych w centrach handlowych. W klasach I-III szkół podstawowych wraca zdalny tryb nauki - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski na konferencji prasowej, fot. KPRMArticle

Na konferencji prasowej w środę po południu Adam Niedzielski wyjaśnił, że bardziej restrykcyjne obostrzenia, które kilka tygodni temu wprowadzono w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim, okazały się niewystarczające. Od zeszłego poniedziałku takie ograniczenia obowiązują też w województwie mazowieckim i lubuskim.

Dlatego zdecydowano, że od soboty 20 marca do piątku 9 kwietnia identyczne obostrzenia będą w całym kraju.

Które placówki znów będą zamknięte?

W komunikacie kancelarii premiera wyliczono, że od 20 marca do 9 kwietnia zamknięte będą musiały być:
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
- stoki narciarskie;
- kluby fitness i siłownie;
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Apel o pracę zdalną i ograniczenie mobilności

Adam Niedzielski wskazywał, że "nie ma już przestrzeni" do wprowadzania obostrzeń lokalnych, a jedynym wyjściem jest objęcie obostrzeniami całej Polski.

- Jeżeli chodzi o sytuację, z którą mamy do czynienia, to przede wszystkim też martwi nas mobilność, czyli intensywność przemieszczania się - stwierdził Niedzielski.

Zaapelował do pracodawców, również instytucji publicznych, urzędów administracji, wszystkich organów reprezentujących państwo, aby w miarę możliwość przejść na pracę zdalną.

- To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny - powiedział.

Zaznaczył, że bardzo ważne jest ograniczenie mobilności, a w konsekwencji transmisji wirusa, dlatego należy "w maksymalnej skali powrócić do pracy zdalnej"

Minister na konferencji prasowej był pytany o możliwe kolejne decyzje rządu, gdyby liczba zakażeń nadal dynamicznie wzrastała, mimo wprowadzonych obostrzeń. Szef MZ wskazał, że obecnie każdy powinien zastanowić się, co może zrobić, aby zapanować nad pandemią.

- Czyli nie mnożenie regulacji, a raczej nasze dobre przestrzeganie nie tylko regulacji, ale też podstawowego reżimu sanitarnego - zaznaczył.

- Myślmy przede wszystkim jak zabezpieczyć siebie, naszą rodzinę, bliskich, bo szanowni państwo idą trudne czasy. Mamy w tej chwili 25 tys. zachorowań i 40 proc. dynamiki wzrostu. Jeżeli byśmy sobie powielali te dynamiki na kolejne tygodnie, to za tydzień możemy przekroczyć 30 tys. (zakażeń), a być może szybciej. To są liczby, które stanowią zagrożenie dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej - powiedział Adam Niedzielski.

Niedzielski: musimy podjąć zdecydowane kroki

- Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem przekroczenia kolejnej bariery psychologicznej, jeśli chodzi o liczbę nowych dziennych zachorowań, wszyscy już wiemy, że ta liczba przekroczyła 25 tys. i, co najważniejsze, dynamika zachorowań w ostatnich dniach przyspiesza - powiedział Niedzielski.

Przypomniał, że w kolejnych dniach obserwujemy dynamikę zakażeń zdecydowanie wyższą od obserwowanej w poprzednim tygodniu. - Oznacza to, że mimo że byliśmy już w poprzednim tygodniu na poziomie ponad 20 tys. zachorowań, to wcale tempo wzrostu nie maleje, tylko niestety trzecia fala przyrasta i przyspiesza - zaznaczył.

- Wobec tej sytuacji musimy podjąć zdecydowane kroki - oświadczył minister zdrowia.

W środę przed południem Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że przez ostatnią dobę wykryto zakażenie koronawirusem u 25 052 osób, a 453 zakażone osoby zmarły (350 z nich miało choroby współistniejące).

„Jeżeli ten ruch nie spowoduje wygaszenia epidemii, będziemy zamykać zupełnie wszystko”

Minister zdrowia został zapytany na środowej konferencji prasowej, czy planowane jest zamknięcie przedszkoli.

- Jeżeli rozszerzenie obostrzeń na całą Polskę nie spowoduje wygaszenia epidemii, czy przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to kolejne kroki będą typowym lockdownem, gdzie będziemy zamykać zupełnie wszystko - powiedział Adam Niedzielski.

Ppodkreślił, że w tej chwili obostrzenia, które obowiązywały w czterech najbardziej dotkniętych pandemią województwach, zostają rozszerzone na całą Polskę. Zaznaczył, że obostrzenia te nie obejmują zamknięcia przedszkoli i żłobków.

Obostrzenia wprowadzane od końcówki grudnia zaczęto wycofywać z początkiem lutego - zezwolono wtedy na otwarcie wszystkich sklepów w centrach handlowych.

W połowie lutego działalność mogły wznowić kina, teatry i inne placówki kulturalne, a także aquaparki, baseny, hotele i stoki narciarskie. Początkowo taka decyzja miała obowiązywać przez dwa tygodnie. Głównie z tego powodu swoich kin nie zdecydowali się otworzyć najwięksi operatorzy: Cinema City, Multikino i Helios.

Działalność wznowiło natomiast wiele kin niezależnych i studyjnych.

To czwarty ogólnopolski lockdown

Podobne ograniczenia wprowadzano już w całym kraju trzykrotnie od wybuchu epidemii wiosną ub.r. Pierwszy raz obowiązywały od połowy marca, luzowano je stopniowo do początku czerwca.

W związku z drugą falą epidemii sklepy niespożywcze zamknięto od 7 do 27 listopada ub.r. Od 28 grudnia ub.r., początkowo do 17 stycznia 2021 r., zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa - m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia.

Kina i placówki kulturalne były zamknięte nieprzerwanie od początku listopada, a Kluby fitness i siłownie - od drugiej połowy października

Latem ub.r.wszystkie takie placówki mogły działać z zachowaniem wyznaczonych ograniczeń liczby jednocześnie obecnych klientów, przykładowo w kinach mogła być zajęta połowa miejsc, a pod koniec października zmniejszono ten limit do jednej czwartej.

Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać dania na wynos i z dostawą do domu. Od stycznia br. niektóre lokale gastronomiczne i hotele mimo zakazu przyjmowały klientów, zachowując zasady sanitarne. Właściciele uzasadniali, że nie mają innego wyjścia, bo są bliscy upadłości.

Zyskał e-commerce

Wiosenny lockdown w handlu stacjonarnym przełożył się na skokowy wzrost w e-commerce. W marcu i kwietniu oblężenie przez klientów przeżywały zwłaszcza internetowe sklepy z żywnością.

Według danych GUS w kwietniu ub.r. e-commerce zanotował rekordowe 11,9 proc. udziału w handlu detalicznym, wobec 5,6 proc. w styczniu i lutym. W marcu ten udział wyniósł 8,1 proc., w maju 9,1 proc., a w październiku - 7,3 proc.

Wiele dużych sieci handlowych wprowadziło usługi dowozu zakupów do domu, także za pośrednictwem zewnętrznych platform takich jak Glovo, które w kwietniu zaczęło współpracę z Biedronką (w listopadzie usługę uruchomiono w kolejnych miastach) i Carrefourem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kina, hotele i większość sklepów w centrach znów zamknięte w całym kraju, minister apeluje o pracę zdalną

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kacper
***** ***
...i tyle w temacie
odpowiedź
User
wow
skur****. oczywiscie. No jakże to mogło być inaczej.
odpowiedź
User
Teleman
Kacper aleś ty głupi ,w całej Europie jest taka sytuacja i wszyscy jakoś chaotycznie podejmują decyzję ,tak że nie ma różnicy czy rządzi PiS czy kto inny,myślisz że twój idol z KO podejmował by lepsze decyzje
odpowiedź