SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

T-Mobile i Orange wyłączają sieci 3G. Co zrobią Plus i Play?

Operator Orange Polska kilka dni temu przypomniał do kiedy będzie jeszcze utrzymywać sieć 3G. Firma T-Mobile Polska już część nadajników sieci 3G wyłączyła. Z kolei operatorzy Play i Plus cały czas nie deklarują konkretnej daty wyłączenia sieci działającej w starej technologii.

fot. materiały prasoweArticle

Orange Polska przypomniało klientom, że przymierza się do wyłączenia sieci działających 3G. - Starsze technologie radiowe 2G i 3G są przez Was coraz mniej wykorzystywane. Rekordy bije zapotrzebowanie na transmisję danych. Taka jest natura rozwoju. Przychodzi nowe, a znika starsze. Czas na zmiany - napisał Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

Ponad 96 proc. danych w sieci mobilnej Orange płynie przez LTE, a tylko 3 proc. przez 3G. Na rynku jest też niewiele urządzeń, które działają tylko w sieci 3G, więc technologia praktycznie sama zostaje wypchnięta z rynku.

- W USA, Europie i Polsce niektórzy operatorzy ogłosili już swoje plany wyłączenia starszych technologii. Również i my przymierzamy się do tego kroku – właśnie rozpoczęliśmy przygotowania. Nie mamy jeszcze ustalonej dokładnej daty wyłączenia 3G. Planujemy, że dla poszczególnych regionów Polski będą to lata 2024 - 2025 - napisał Jabczyński.

Z siecią 2G nie jest już tak łatwo. To ona jest często podstawową metodą łączności. Korzystają z niej m.in. bankomaty, terminale płatnicze czy inteligentne liczniki wody lub energii elektrycznej. Jej wyłączenie wymaga przeprowadzenia bardzo szeroko zakrojonej akcji wymiany sprzętu. Terminu wycofania 2G przez Orange, ale także przez T-Mobile, na razie nie ma

Wiadomo jednak, że T-Mobile Polska w przyszłym roku całkowicie przestanie wykorzystywać technologię 3G. - Proces wyłączenia sieci 3G w warstwie U2100 T-Mobile Polska zakończyła w całej swojej sieci w trzecim kwartale ubiegłego roku, a w celu pełnego uzyskania zasobów do rozwoju sieci nowszych generacji przeprowadziliśmy również całkowite pilotażowe wyłączenie sieci 3G (w warstwie U900) w powiecie ostrowieckim, starachowickim i opatowskim - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe T-Mobile.

- Proces wyłączania sieci 3G w tych powiatach został już zakończony. Analizujemy obecnie przebieg tego projektu i na tej podstawie przygotowujemy plan stopniowego wyłączania sieci w kolejnych regionach, tak by proces zakończyć na terenie całego kraju do końca 2023 roku. - dodaje firma.

. Plany odejścia od 3G na rzecz nowszych technologii komunikujemy szeroko od niemal półtora roku (rozpoczęliśmy to jesienią 2020 r.) w mediach oraz komunikując się bezpośrednio z klientami, m.in. poprzez wiadomości SMS, które są szczególnie ważne dla klientów korzystających z aparatów i kart SIM starszych generacji.  W przypadku pierwszych trzech powiatów objętych projektem przeprowadziliśmy także kampanię informacyjną w lokalnych tytułach, portalach informacyjnych, stacjach radiowych oraz wysłaliśmy specjalne wiadomości geotergetowane do osób, których mogła dotyczyć ta zmiana - opisuje T-Mobile Polska.

Plus i Play nabierają wody w usta

Plus nie mówi nic o wyłączeniu sieci 2G i 3G. - Obecnie tego nie planujemy, a gdy będziemy mieli coś konkretnego na ten temat do przekazania, to na pewno poinformujemy o tym opinię publiczną i naszych klientów - podał nam Arkadiusz Majewski z biura prasowego Polkomtelu.

Podobną odpowiedź dostaliśmy od operatora Play. - Play będzie dostosowywać strategię w tym zakresie w zależności od dostępności nowych zasobów częstotliwości i zarządzania dotychczasowymi wykorzystywanymi w tych technologiach. O decyzjach w tym zakresie będziemy informować stosownymi komunikatami. Taki ruch musi być zaplanowany z wyprzedzeniem oraz poprzedzony akcją edukacyjną - powiedziała nam Ewa Sankowska-Sieniek z sieci Play.

Co muszą zrobić klienci sieci komórkowych?

Wojciech Jabczyński zapewnia, że firma Orange pamięta osobach, które ciągle korzystają ze starej sieci. Po wyłączeniu sieci 3G część klientów będzie musiała wymienić kartę SIM lub telefon, aby móc dalej korzystać z internetu. Nowy telefon będą musiały kupić osoby, które korzystają ze starszych urządzeń, nieobsługujących połączeń w technologii VoLTE lub sieci 4G/LTE.

Niektórzy użytkownicy będą musieli wymienić kartę SIM, jeśli ta obsługuje wyłącznie sieci 2G i 3G. Większość operatorów, w tym Orange, w takiej sytuacji wyda nowy egzemplarz karty bez żadnych opłat. Warto jednak wspomnieć, że po wyłączeniu sieci 3G klienci nadal będą mieli możliwość wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości SMS.

- Klienci nie stracą możliwości korzystania z telefonów, ponieważ na obszarach, na których częstotliwości 3G przeznaczamy na budowę sieci nowszych generacji, pozostaną stacje bazowe 2G, które umożliwią im korzystanie z usług głosowych, SMS/MMS a nawet dostępu do internetu, choć z bardzo ograniczoną prędkością - podaje biuro prasowe T-Mobile.

Częstotliwości idą na budowę nowych sieci

Dlaczego sieci wyłączając 2G i 3G? Bo to stare technologie, a telekomy muszą znaleźć więcej częstotliwości na dalszy rozwój nowoczesnych sieci 4G/LTE i 5G.

T-Mobile w lutym informował, że gdy technologia 3G zostanie całkowicie wyłączona, sieć przeznaczy pozyskane częstotliwości z zakresu 900 MHz na zwiększenie pojemności sieci LTE i 5G, co przełoży się na możliwość osiągnięcia wyższych prędkości transferu danych w tych sieciach. Nawet o ponad 10 proc.

Dołącz do dyskusji: T-Mobile i Orange wyłączają sieci 3G. Co zrobią Plus i Play?

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hertz
Zwykłe LTE to też 3G. To co w końcu wyłączają?
odpowiedź
User
MHz
@Hertz
LTE to 4G, nie 3G.
odpowiedź
User
GHz
@Hertz
LTE to 4G, nie 3G.
Dopiero LTE-Advanced spełnia wymogi 4G
odpowiedź