SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT będzie inaczej mierzyć głośność reklam

26 stycznia zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczące pomiaru poziomu głośności reklam telewizyjnych i telesprzedaży. Zastąpi ono przepisy obowiązujące od czerwca 2011 roku.

KRRiT będzie inaczej mierzyć głośność reklam

Nowe rozporządzenie KRRiT zmienia przede wszystkim techniczne parametry i procedury mierzenia głośności reklam i telesprzedaży. Wykorzystywana do tego będzie nowa platforma pomiarowa porównująca głośność reklam i audycji. W efekcie pomiary mają opierać się na czytelnych kryteriach oraz nie być uciążliwe ani też szczególnie kosztowne dla nadawców.

KRRiT wprowadza rozporządzenie, żeby dostosować polskie przepisy do zaleceń Europejskiej Unii Nadawców i Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Rada podkreśla, że nowe zasady będą łatwiejsze do egzekwowania niż kryteria z poprzednio obowiązującego rozporządzenia, z czerwca 2011 roku, które - jak czytamy w komunikacie KRRiT - „były bardzo rygorystyczne oraz w wymiarze technicznym, niezwykle trudne do wdrożenia przez nadawców”.

Niezmienne pozostają najważniejsze przepisy: bloki reklamowe nie mogą być głośniejsze od programów, przy których są emitowane.

KRRiT przeprowadziła już kilka pomiarów głośności. W 2011 roku okazało się, że spoty były nawet dwa razy hałaśliwsze niż audycje, którym towarzyszyły, w 43 z 58 skontrolowanych kanałach (przeczytaj o tym więcej). Rada wezwała nadawców tych stacji do zaprzestania takich praktyk. Zgodnie z prawem może na nich nałożyć karę pieniężną w wysokości do 50 proc. rocznej opłaty za używanie częstotliwości (która w przypadku kanałów ogólnopolskich wynosi ok. 10 mln zł).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT będzie inaczej mierzyć głośność reklam

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
imię
Reklamy są bardzo głośne i nikt nic z tym nie robi, zdaje się.
14 10
odpowiedź
User
kasia działkowska
jeszcze dlugosc i ilosc niech sprawdza
12 9
odpowiedź
User
lisicki
mam wrazenie ze temat jest walkowany od paru dobrych lat. I teraz nagle koniec ma być?
9 10
odpowiedź
User
ia
Do pomiaru głośności reklam proponuję użyć takiego przyrządu, który nazywa się ucho.
11 11
odpowiedź
User
oglądacz
I tak nikt tego nie będzie przestrzegał !
10 10
odpowiedź