SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT krytykuje TVP za agitację. "Media publiczne zobowiązane do rzetelnego ukazywania zjawisk”

Były prezes TVP i członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun skierował skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na sposób relacjonowania kampanii wyborczej przez media publiczne. W odpowiedzi organ wystąpił do Telewizji Polskiej przypominając, że „publiczne media są zobowiązane do rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu opinii publicznej”.

Danuta Holecka, fot. TVP Article

Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun w marcu br. złożył skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie relacjonowania kampanii prezydenckiej przez media publiczne.

W swoim piśmie nawoływał, aby organ zaapelował do mediów publicznych o stworzenie sztabom wyborczym kandydatów na prezydenta, możliwość swobodnego prezentowania ich programów w audycjach telewizyjnych i radiowych. Apel miał związek z ograniczeniami spowodowanymi zagrożeniem koronawirusem.

- Media publiczne, a w szczególności Telewizja Polska, nie tylko nie informują bezstronnie o wydarzeniach związanych z wyborami, ale przeciwnie, stanowią element machiny propagandowej jednego z kandydatów - urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, stwarzając tym samym zagrożenie dla procedur demokratycznych - pisał Juliusz Braun w piśmie do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

KRRiT: obowiązek rzetelnego ukazywania wydarzeń

Po zakończeniu kampanii Braun otrzymał odpowiedź na swoje pismo. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski poinformował, że przeprowadzono postępowanie wyjaśniające. - Przeprowadzona analiza wykazała pominięcie informacji na temat złożenia do PKW podpisów pod kandydaturami Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Szymona Hołowni (w „Wiadomościach” z 13 marca br.), a także pominięcie krytycznych ocen ze strony organizacji reprezentujących duże grupy przedsiębiorców, co do skuteczności rozwiązań zawartych w firmowanym przez rząd oraz prezydenta Andrzeja Dudę pakiecie ustaw w ramach tzw. tarczy antykryzysowej (materiał „212 miliardów złotych na pomoc Polakom” - Wiadomości z 20 marca br.) - wymienił.

W ocenie Krajowej Rady - w kontekście ówczesnej kampanii wyborczej - tego rodzaju sytuacje „mogą być podstawą do stawiania zarzutów nierównego traktowania zarówno kandydatów, jak i wspierających ich ugrupowań politycznych”. - Biorąc pod uwagę wskazane wyżej wyniki analizy do nadawcy skierowane zostało wystąpienie, w którym podkreślono konieczność przestrzegania, przy realizacji materiałów informacyjnych TVP przepisów zawartych w art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, zobowiązujących publiczne media do rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu opinii publicznej - odpowiedział Witold Kołodziejski na pismo Juliusza Brauna.

Członek Rady Mediów Narodowych złożył także skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na brak równości czasu kandydatów na prezydenta RP podczas pierwszej z debat prezydenckich w Telewizji Polskiej. Chodziło o wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy tuż po jej zakończeniu. Dodatkowo zastrzeżenia wzbudza też brak dopuszczenia do tego wydarzenia dziennikarzy spoza mediów publicznych.

Czytaj więcej: Wygraj 10 tys. dolarów

TVP1 i TVN na czele w I półroczu

Nowym liderem oglądalności w pierwszym półroczu br. została TVP1, która wyprzedziła Polsat, w grupie 16-49 na pierwsze miejsce awansował TVN. Duże wzrosty odnotowały stacje newsowe TVP Info, TVN24 i Polsat News. Największą widownię zgromadziły dziennik „Teleexpress”, finał TCS i serial „M jak miłość”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT krytykuje TVP za agitację. "Media publiczne zobowiązane do rzetelnego ukazywania zjawisk”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hmm
Czy KRRIT POtępiła jak Komorowska chciała cenzury wywiadu czy KRRIT interweniowała kiedy na TVN24 gościem była Janda i publicznie przeklinała
13 40
odpowiedź
User
widz555
Taka ściema, jak musztarda po obiedzie. Gdzie byliście, kiedy trwała kampania. Czasu i okazji było aż nadto.
33 4
odpowiedź
User
Xo
Julek dziadku przestań już nudzić.
18 14
odpowiedź