SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT krytykuje TVP za agitację. "Media publiczne zobowiązane do rzetelnego ukazywania zjawisk”

Były prezes TVP i członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun skierował skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na sposób relacjonowania kampanii wyborczej przez media publiczne. W odpowiedzi organ wystąpił do Telewizji Polskiej przypominając, że „publiczne media są zobowiązane do rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu opinii publicznej”.

Danuta Holecka, fot. TVPArticle

Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun w marcu br. złożył skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie relacjonowania kampanii prezydenckiej przez media publiczne.

W swoim piśmie nawoływał, aby organ zaapelował do mediów publicznych o stworzenie sztabom wyborczym kandydatów na prezydenta, możliwość swobodnego prezentowania ich programów w audycjach telewizyjnych i radiowych. Apel miał związek z ograniczeniami spowodowanymi zagrożeniem koronawirusem.

- Media publiczne, a w szczególności Telewizja Polska, nie tylko nie informują bezstronnie o wydarzeniach związanych z wyborami, ale przeciwnie, stanowią element machiny propagandowej jednego z kandydatów - urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, stwarzając tym samym zagrożenie dla procedur demokratycznych - pisał Juliusz Braun w piśmie do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

KRRiT: obowiązek rzetelnego ukazywania wydarzeń

Po zakończeniu kampanii Braun otrzymał odpowiedź na swoje pismo. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski poinformował, że przeprowadzono postępowanie wyjaśniające. - Przeprowadzona analiza wykazała pominięcie informacji na temat złożenia do PKW podpisów pod kandydaturami Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Szymona Hołowni (w „Wiadomościach” z 13 marca br.), a także pominięcie krytycznych ocen ze strony organizacji reprezentujących duże grupy przedsiębiorców, co do skuteczności rozwiązań zawartych w firmowanym przez rząd oraz prezydenta Andrzeja Dudę pakiecie ustaw w ramach tzw. tarczy antykryzysowej (materiał „212 miliardów złotych na pomoc Polakom” - Wiadomości z 20 marca br.) - wymienił.

W ocenie Krajowej Rady - w kontekście ówczesnej kampanii wyborczej - tego rodzaju sytuacje „mogą być podstawą do stawiania zarzutów nierównego traktowania zarówno kandydatów, jak i wspierających ich ugrupowań politycznych”. - Biorąc pod uwagę wskazane wyżej wyniki analizy do nadawcy skierowane zostało wystąpienie, w którym podkreślono konieczność przestrzegania, przy realizacji materiałów informacyjnych TVP przepisów zawartych w art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, zobowiązujących publiczne media do rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu opinii publicznej - odpowiedział Witold Kołodziejski na pismo Juliusza Brauna.

Członek Rady Mediów Narodowych złożył także skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na brak równości czasu kandydatów na prezydenta RP podczas pierwszej z debat prezydenckich w Telewizji Polskiej. Chodziło o wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy tuż po jej zakończeniu. Dodatkowo zastrzeżenia wzbudza też brak dopuszczenia do tego wydarzenia dziennikarzy spoza mediów publicznych.

Czytaj więcej: Wygraj 10 tys. dolarów

TVP1 i TVN na czele w I półroczu

Nowym liderem oglądalności w pierwszym półroczu br. została TVP1, która wyprzedziła Polsat, w grupie 16-49 na pierwsze miejsce awansował TVN. Duże wzrosty odnotowały stacje newsowe TVP Info, TVN24 i Polsat News. Największą widownię zgromadziły dziennik „Teleexpress”, finał TCS i serial „M jak miłość”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT krytykuje TVP za agitację. "Media publiczne zobowiązane do rzetelnego ukazywania zjawisk”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hmm
Czy KRRIT POtępiła jak Komorowska chciała cenzury wywiadu czy KRRIT interweniowała kiedy na TVN24 gościem była Janda i publicznie przeklinała
odpowiedź
User
widz555
Taka ściema, jak musztarda po obiedzie. Gdzie byliście, kiedy trwała kampania. Czasu i okazji było aż nadto.
odpowiedź
User
Xo
Julek dziadku przestań już nudzić.
odpowiedź