SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT nałożyła kary na TVP i Polsat

KRRiT zdecydowała o nałożeniu kar w wysokości 35 tys. zł na TVP i Polsat w związku z autopromocją imprez sylwestrowych w programach informacyjnych. Rzecznik komercyjnej stacji w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapowiada, że jego firma od decyzji regulatora będzie się odwoływać.Tego samego nie wyklucza TVP, która sugeruje, że mamy do czynienia z „wybiórczym” traktowaniem nadawców.

Prowadzący „Wiadomości” Michał Adamczyk 29 grudnia 2021 rokuArticle

Pod koniec grudnia ub.r. „Wiadomości” TVP1 dużo czasu antenowego poświęcały „Sylwestrowi marzeń” w Zakopanem. Dwa dni przed wydarzeniem zrealizowano nawet specjalne wydanie z tego miasta. Sztandarowy program informacyjny Telewizji Polskiej przypominał magazyn muzyczny, bo zbliżającej się imprezie poświęcono aż 18 minut. „Wiadomości” rozpoczęły się od newsa o występie Jasona Derulo. W „Gościu Wiadomości” Michał Adamczyk przeprowadził rozmowę z Zenonem Martyniukiem i Rafałem Brzozowskim.

KRRiT długo zastanawiała się nad karą

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wówczas napłynęły skargi. Stali za nimi m.in. byli przewodniczący tego gremium Jan Dworak i Juliusz Braun, były członek KRRiT Krzysztof Luft oraz były prezes TVP, obecnie zasiadający w radzie programowej nadawcy publicznego Janusz Daszczyński. - Trwający 18 minut (ponad połowę całego programu) blok materiałów poświęconych audycji, która będzie emitowana na innej antenie tego nadawcy, w istocie był przekazem handlowym dotyczącym produktu, jakim jest program telewizyjny. Celem tego przekazu było zachęcenie widzów do obejrzenia promowanej audycji. Został precyzyjnie podany termin emisji promowanej audycji (31 grudnia 2021 r. godz. 20:00). Na koniec „Wiadomości” temu tematowi poświęcono kolejny materiał i rozmowę, co w sumie dało ponad dwie trzecie czasu programu informacyjnego - napisali w skardze. Dworak, Braun, Luft i Daszczyński zwrócili też uwagę, że w tym dniu padł rekord zgonów w trakcie czwartej fali pandemii, a tematu koronawirusa w tym wydaniu nie poruszono.

- Analiza treści programowych przedstawionych we wskazanych audycjach wykazała naruszenie przepisów ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2020 r. poz. 805, z 2021 r. poz. 1676), w zakresie: - art. 16c pkt 1 ustawy, poprzez emisję ukrytego przekazu handlowego w rozumieniu art. 4 pkt 20 ustawy, w którym zamiar reklamowy nadawcy polegał na promocji zabawy sylwestrowej oraz jej transmisji w audycji „Sylwester Marzeń z Dwójką”, której emisję zaplanowano w programie TVP 2, w dniu 31 grudnia 2021 roku; - art. 16a ust. 6 pkt 1 ustawy, poprzez przerwanie serwisów informacyjnych w celu nadania reklamy; - art. 16a ust. 7 ustawy, poprzez przerwanie audycji w celu nadania reklamy w programie nadawcy publicznego; - art. 17a ust. 1 pkt 1, poprzez ulokowanie w serwisach informacyjnych znaku graficznego PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA oraz belki „Audycja zawiera lokowanie produktu”. W związku z powyższym wszczęte zostało postępowanie w sprawie ukarania Spółki  Telewizja Polska SA karą pieniężną na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy - poinformował na początku kwietnia przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

„Informowaliśmy o istotnym z punktu widzenia społecznego wydarzeniu”

Jeszcze pod koniec sierpnia informowaliśmy, że KRRiT nie zdecydowała o wymiarze kary. Decyzja zapadła dopiero w ostatnich dniach. - Przewodniczący KRRiT wydał 2 decyzje  w związku z promowaniem przez nadawców własnych imprez sylwestrowych w audycjach informacyjnych (co jest emisją ukrytego przekazu handlowego): na TVP SA została nałożona kara pieniężna w wysokości 35 tys. zł w związku z autopromocją „Sylwestra Marzeń” w audycji „Wiadomości” (29 i 31 grudnia 2021 r.), na Telewizję Polsat Sp. z o.o. została nałożona kara pieniężna w wysokości 35 tys. zł w związku z autopromocją „Sylwestrowej Mocy Przebojów” w audycji „Wydarzenia” (30 grudnia 2021 r.) - informuje Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Nadawca komercyjny nie kryje zaskoczenia po decyzji regulatora. - Należy stanowczo podkreślić, iż materiał umieszczony w tym wydaniu „Wydarzeń", a dotyczący „Sylwestra Szczęścia" nie miał komercyjnego charakteru, a jedynym zamiarem, jakim się kierowaliśmy, była chęć poinformowania w programie informacyjnym o tym istotnym z punktu widzenia społecznego wydarzeniu - komentuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy Telewizji Polsat.

Przedstawiciel stacji Zygmunta Solorza zwraca uwagę na to, że programy newsowe na całym świecie pod koniec roku pokazują m.in. przygotowania do wielkich imprez sylwestrowych. - 31 grudnia – w Sylwestra – najczęściej najważniejszym wydarzeniem, o którym nie sposób nie wspomnieć w programach informacyjnych jest właśnie „Sylwester". Telewizje informacyjne na całym świecie zapowiadają i relacjonują tego dnia zabawy sylwestrowe. Nie zgadzamy się więc z decyzją KRRiT i będziemy się od niej odwoływać - zapowiada Matwiejczuk.

Podjęcia podobnych kroków nie wyklucza nadawca publiczny. - Decyzja dopiero dotarła do TVP i jest analizowana. W związku z tym, że wybiórcze działanie KRRiT względem nakładania kar na nadawców w tym zakresie nasuwa wątpliwości, TVP rozważa złożenie skargi do sądu w celu umożliwienia określenia linii orzeczniczej i standardów w tym zakresie - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Zespół Rzecznika TVP.

Poprzednie kary KRRiT dla TVP i Polsatu

W czerwcu ub.r. informowaliśmy, że regulator nałożył na TVP 30 tys. zł kary za materiał o włoskim serialu i zapowiedzi programowe w „Wiadomościach” z 4 maja 2020 roku. Tego dnia w programie zachwalano propozycje programowe TVP, w tym serial „Włoska rodzina”, kolejne odcinki serialu „Leśniczówka” i programu „Jaka to melodia?”.

- Kara została nałożona za naruszenie art. 16c pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji  i art.16a ust. 6 pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez emisję w serwisie informacyjnym ukrytych przekazów handlowych dotyczących innych, emitowanych przez nadawcę, audycji (tj. przekazami autopromocyjnymi), a także przerywania -  w celu nadania tych przekazów -  serwisu informacyjnego - mówiła wówczas rzecznik KRRiT.

TVP tylko lakonicznie skomentowała sprawę. - Telewizja Polska, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów, w różnych formach informuje o ważnych wydarzeniach antenowych. Taka też była intencja stacji. Interpretacja stosownych przepisów pozostawia wątpliwości, niemniej TVP przyjmuje do stosowania stanowisko wyrażone w wspomnianej decyzji KRRiT - tłumaczył nam Zespół Rzecznika TVP.

W lipcu br. KRRiT nałożyła na Telewizję Polsat 30 tys. zł grzywny za to, że nadawca nie pokazał w telewizji niekodowanej meczu Polska-Niemcy w ramach Mistrzostw Europy w piłce siatkowej kobiet. Według mojej wiedzy, nie składaliśmy odwołania - informował wtedy Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat.

W 2006 roku KRRiT nałożyła na Polsat aż 500 tys. zł kary za program pracującego wówczas w tej stacji Kuby Wojewódzkiego z udziałem Kazimiery Szczuki. Feministka żartowała wtedy z niepełnosprawnej współpracowniczki Radia Maryja. Polsat odwołał się od grzywny. Sprawa trafiła aż do Sądu Najwyższego i nadawca musiał zapłacić karę.

Z danych Nielsena wynika, że w sierpniu br. udział w rynku Wiadomości w TVP1 i TVP Info wyniósł 19,97 proc., a Wydarzeń w Polsacie, Polsacie News i w kanale Wydarzenia24 15,07 proc.

Dołącz do dyskusji: KRRiT nałożyła kary na TVP i Polsat

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Beata z pisó
Te katy są niezgodne z konstytucją więc je się anuluje.
odpowiedź
User
Gie
"o nałożeniu kar w wysokości 35 tys. zł"

Oby tylko nie upadli przez tak dotkliwe kary.
odpowiedź
User
Ninter
„Jedynym zamiarem, jakim się kierowaliśmy, była chęć poinformowania w programie informacyjnym o tym istotnym z punktu widzenia społecznego wydarzeniu”.
Hahahahaha, dobre! Rzeczywiście, bardzo istotne. Nie rób Pan z ludzi de bili.
odpowiedź