SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marzena Paczuska formalnie nadal jest szefową „Wiadomości”. „Prezes Kurski przeprosił za ten styl”

Marzena Paczuska formalnie pozostaje szefową „Wiadomości” TVP1 do chwili swojego powrotu z urlopu. Później zarząd zaproponuje jej do wyboru dwa wysokie stanowiska w strukturach telewizji - taką informację przekazał Radzie Mediów Narodowych prezes TVP Jacek Kurski. Członkowie Rady krytycznie ocenili sposób przeprowadzania zmiany na stanowisku kierownika „Wiadomości”.

Kurski stawił się osobiście na wtorkowym, pierwszym po wakacjach posiedzeniu Rady. Został na nie zaproszony przez przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego, którego zaniepokoiły medialne doniesienia o trybie odwołania Paczuskiej. Miała ona dowiedzieć się o swojej dymisji z twitterowego wpisu szefa TAI, Klaudiusza Pobudzina. - Oczywiście jeśli to prawda, byłby to zły sygnał, nie świadczący o dobrych obyczajach korporacyjnych. Jeżeli tak by było, poprosimy o dodatkowe wyjaśnienia, dlaczego do tego doszło - mówił nam przed spotkaniem szef RMN.

Na początku sierpnia br. Paczuska została oddelegowana przymusowo na dwutygodniowy urlop. Nadzór nad redakcją "Wiadomości" w tym okresie przejęło kierownictwo TAI. W połowie miesiąca szefowanie „Wiadomościami” powierzono Jarosławowi Olechowskiemu, i o tym właśnie poinformował na Twitterze Pobudzin. Marzena Paczuska natychmiast mu odpowiedziała: - Etatowych dziennikarzy, pracowników TVP - zwalniają na TT... -:) Super.

Chociaż - jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie - członkowie Rady Mediów Narodowych spodziewali się na swoim posiedzeniu samego Klaudiusza Pobudzina, stawił się i on i - osobiście - prezes Jacek Kurski. Wyjaśnił członkom Rady, że szefową „Wiadomości” pozostaje Marzena Paczuska - ale tylko do końca urlopu. Gdy wróci z niego (przedłużyła go do 6 września), dostać ma dwie propozycje wysokich stanowisk w strukturach TVP. Prezes nie sprecyzował jednak, jakie to mają być stanowiska. Opinię o braku zmiany na stanowisku kierownictwa „Wiadomości” podzielił także podczas posiedzenia Klaudiusz Pobudzin. Sprecyzował, że swoimi tweetami próbował załagodzić zaognioną sytuację, sądząc, że w tamtym momencie liczy się szybki czas reakcji.

- Przekazaliśmy jednogłośnie, jednomyślnie, jednym chórem, naszą opinię kierownictwu TVP, że bardzo źle się stało. To było wizerunkowo bardzo niekorzystne wydarzenie dla TVP, choć oczywiście nie kwestionujemy prawa kierownictwa Telewizji do decyzji kadrowych, ale sposób przeprowadzania tej zmiany szefostwa "Wiadomości" uważamy za niedobry - podkreślił Krzysztof Czabański.

Czabański zaznaczył, że kierownictwo TVP przyjęło uwagi RMN do wiadomości; wyraził nadzieję, że wyciągnie z nich wnioski, aby podobne sytuacje nie zdarzały się w przyszłości. - Styl w tej sprawie był niedobry i tego się nie da usprawiedliwić, za to trzeba przeprosić. Prezes Kurski za ten styl, choć nie on był autorem tego stylu, przeprosił i mam nadzieję, że też zarząd i dyrekcja TVP wyciągną wnioski na przyszłość, żeby to się nie powtarzało - dodał przewodniczący RMN.

- Rada stoi na stanowisku, że nie zajmuje się sprawami decyzji personalnych, zaś sposób załatwiania tej sprawy jednogłośnie i jednomyślnie został oceniony krytycznie. Taką też informację przekazaliśmy prezesowi Jackowi Kurskiemu – mówi dla Wirtualnemedia.pl członek RMN, Juliusz Braun.

Juliusz Braun podkreśla też błędną - jego zdaniem - decyzję Pobudzina w sprawie tweetowania o tak ważnej zmianie. - Miało to załagodzić konflikt, a stało się zupełnie odwrotnie: konflikt rozlał się i nabrał nieoczekiwanego obrotu - powiedział.

Pytana przez portal wPolityce.pl o swoją dymisję, Paczuska powiedziała: "mamy do czynienia z jakimś przesileniem wewnątrz obozu prawicowego". - Tak to odczytuję: z różnych wypowiedzi da się dostrzec zakusy różnych stron, by "ustawić" także media publiczne, ich anteny, a nawet konkretne programy. Typowe przesilenie po dwóch latach rządów. To się odbija także na Telewizji Polskiej - oceniła.

Szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Klaudiusz Pobudzin, pytany w połowie sierpnia o zmianę na stanowisku szefa "Wiadomości", powiedział, że chodzi o "zmianę strategii w TAI-u", a współpraca z Marzeną Paczuską "nie wyglądała tak, jak powinna".

Według danych Nielsena w pierwszym półroczu br. „Wiadomości” TVP1 oglądało 2,65 mln widzów.

Dołącz do dyskusji: Marzena Paczuska formalnie nadal jest szefową „Wiadomości”. „Prezes Kurski przeprosił za ten styl”

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
ta TVP to jakiś fenomen na skalę światową.....
odpowiedź
User
sin
Czyżby zwolnienie nie zostało skutecznie dostarczone? ROTFL
odpowiedź
User
YKK
Ta buta i arogancja świeżo przytytych misiów to znak szczególny ludowej rewolucji Kaczyńskiego.
odpowiedź