SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Luka w systemie Windows 10. Łatka Microsoftu pojawiła się dopiero po jakimś czasie

Do sieci wyciekły informacje o luce, która może być zagrożeniem dla komputerów z systemem Windows 10. Przez błąd cyberprzestępcy mogli przejąć kontrolę nad urządzeniem i wykraść dane. Na szczęście Microsoft szybko udostępnił łatkę na swojej stronie internetowej.

Fot. PixabayArticle

Szczególnie wrażliwe na atak mogły być komputery PC, które działają jako serwery. Microsoft odkrył błąd w systemie i udostępnił na swojej stronie łatkę, która usuwa lukę. Możliwe jest również skorzystanie z automatycznej aktualizacji systemu. Producent oprogramowania opublikował też poradnik, który ostrzegał klientów przed potencjalnym zagrożeniem. W artykule umieszczono informacje dotyczące zabezpieczeń, jakie klienci powinni stosować, aby utrudnić cyberprzestępcom wykorzystanie luki w sieciach korporacyjnych.

Jak twierdzą specjaliści od bezpieczeństwa systemów komputerowych, błąd mógł być szczególnie niebezpieczny dla firm, które w swoich serwerach wykorzystują Windows 10. W związku z “wyciekiem” informacji na temat CVE-2020-0796 firma musiała “ratować swoje dobre imię”. W tym celu opublikowano poradnik, który ostrzegał klientów przed potencjalnym zagrożeniem. W artykule umieszczono informacje dotyczące zabezpieczeń, jakie klienci powinni stosować, aby utrudnić cyberprzestępcom wykorzystanie luki w sieciach korporacyjnych.

Wormable niebezpieczne dla systemów operacyjnych

- Na szczęście Microsoft szybko wydał łatkę, która naprawiła błąd CVE-2020-0796. Co prawda komputery konsumenckie były mniej zagrożone, jednak mogły być potencjalnymi nosicielami wormable. Miejmy nadzieję, że w przyszłości takie luki będą wykrywane szybko, a Microsoft nie pozwoli sobie na wycieki informacji na ich temat - komentuje Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender.

Wormable może być bardzo niebezpieczne dla systemów operacyjnych korporacji. Za sprawą tej infekcji komputer może zarazić pozostałe maszyny pracujące w sieci i haker może przejąć nad nimi kontrolę. Tak było z WannaCry, który zainfekował około dwieście tysięcy komputerów. Miały one niezaktualizowany system Windows.

Windows 10 w miliardzie urządzeń na świecie. Dwa lata opóźnienia

Koncern Microsoft poinformował, że system Windows 10 jest obecnie wykorzystywany w miliardzie aktywnych urządzeń na całym świecie. Wśród nich są komputery stacjonarne, notebooki, konsole Xbox oraz gogle HoloLens. Pierwotnie zakładano, że próg miliarda instalacji Windows 10 zostanie osiągnięty w 2018 roku.

Pomógł koniec Windows 7?

Informując o przekroczeniu bariery miliarda urządzeń z Windows 10 Microsoft podaje, że z systemu korzysta obecnie 100 proc. firm z listy Fortune 500. Firma dziękuje użytkownikom za wybór systemu podkreślając jednocześnie unikalne cechy Windowsa 10.

Rosnąca popularność Windowsa 10 może być związana nie tylko z podkreślanymi przez producenta zaletami systemu, ale także z faktem że Microsoft od dłuższego czasu starał się nakłonić użytkowników Windowsa 7 do przesiadki na nowy system. Ostateczny krok w tym kierunku miał miejsce w połowie stycznia br., gdy Microsoft całkowicie zakończył wsparcie techniczne dla Windowsa 7.

W zakończonym 30 września 2019 r. kwartale Microsoft zanotował zysk netto w wysokości 10,68 miliarda dolarów, w porównaniu do 8,82 miliarda dolarów zysku dwanaście miesięcy wcześniej (wzrost o 21 proc.). W omawianym okresie wyraźnie zwiększył się także przychód koncernu z Redmond - o 14 proc., z 29,08 miliarda dolarów do 33,06 miliarda dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Luka w systemie Windows 10. Łatka Microsoftu pojawiła się dopiero po jakimś czasie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl