SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zakopiański reporter RMF FM prowadzi audycję w lokalnym Radiu Alex

W niedzielę na antenie zakopiańskiego Radia Alex zadebiutowała audycja "Niedzielne posiady". Jej prowadzącym jest Maciej Pałahicki, reporter RMF FM z Zakopanego. - Moja macierzysta rozgłośnia wyraziła na to zgodę - tłumaczy nam dziennikarz.

Maciej Pałahicki, fot. RMF FM Article

Pierwsze wydanie audycji "Niedzielne posiady w Radio Alex" słuchacze tej zakopiańskiej stacji (nadaje na 105,2 MHz) mogli usłyszeć w niedzielę, 2 października tuż po godz. 8. Do słuchaczy mówił Maciej Pałahicki. To dziennikarz Radia RMF FM, związany z tą stacją od 1995 r. Jest korespondentem z Zakopanego.

- Do współpracy z Radiem Alex zaprosił mnie jego prezes Andrzej Mielimonka, z którym znamy się od wielu lat - wyjaśnia w rozmowie z nami Maciej Pałahicki. - Moja macierzysta rozgłośnia wyraziła na to zgodę. Do tej pory na antenie Radia Alex ukazywały się moje materiały reporterskie. Bardzo się cieszę z tej współpracy, bo tworzenie radia lokalnego od lat było moim marzeniem i tęsknotą.

Dziennikarz przypomina, że w latach 1995-2000 był dyrektorem zakopiańskiego oddziału Radia RMF FM. W tym czasie tworzył razem z kilkuosobowym zespołem lokalny program w ramach tzw. "rozszyć", na które stacja otrzymała zgodę od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wraz z koncesją w 1994 r. (straciła je w 2001 r. wraz z otrzymaniem nowej koncesji). - Bardzo się cieszę z nowej funkcji i nowych zadań. Są dla mnie wyzwaniem, ale też dają okazję do mówienia o regionie, który nieustannie mnie zachwyca, frapuje i inspiruje - mówi Pałahicki. - Nie kończę przygody z RMF FM, którą mogę już śmiało nazwać przygodą życia. Po 28 latach pracy jako reporter stacji nie wyobrażam sobie życia bez biegania z żółto-niebieskim mikrofonem. Będę więc łączył pracę w obu rozgłośniach i będę się starał robić to jak najlepiej.

Czym są "Niedzielny posiady w Radio Alex"?

Co oznacza nazwa nowej audycji, którą prowadzi w Radiu Alex? - Posiady to forma spotkań towarzyskich u górali, okraszonych muzyką - wyjaśnia Pałahicki. - Audycja jest poświęcona góralskiej tradycji, regionowi, przyrodzie, kulturze, a także kuchni lokalnej. Jak to w przypadku posiadów bywa są to rozmowy z ciekawymi ludźmi przerywane muzyką. Pierwszymi gośćmi rozmów byli: Krzysztof Trebunia-Tutka, znany muzyk, pedagog i autor pierwszego podręcznika nauki muzyki góralskiej "Muzyka skalnego Podhala", Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego, Emilia Pomiankiewicz-Wagner z Muzeum Tatrzańskiego oraz najbardziej znana blogerka kulinarna na Podhalu, słynąca z ciętego języka i niezwykłego poczucia humoru - Lady Kitchen, czyli Agnieszka Epler.

Jak się dowiadujemy, audycja "Niedzielne posiady w Radio Alex" będzie nadawana w każdą niedzielę w godz. 8-13.

Zmiana koncepcji Radia Alex

Radio Alex to jedna z najstarszych rozgłośni w Polsce. Uruchomiono ją 10 marca 1990 r. (niecałe dwa miesiące wcześniej - 15 stycznia 1990 r. - ruszyło krakowskie Radio RMF). Pół roku temu stacja całkowicie zmieniła swój profil muzyczno-programowy. Wcześniej na antenie sporo miejsca zajmowały audycje religijne (m.in. transmisje mszy św., nabożeństwa czy modlitwy), a playlista była zdominowana przez góralski folklor.

Teraz stacja gra głównie pop, muzykę taneczną i przeboje sprzed lat, od czasu do czasu prezentując lokalnych wykonawców. W ramówce są długie pasma prezenterskie, w których można usłyszeć dziennikarzy, którzy prowadzą jednocześnie programy w RMF Maxx i Radiu 90. Właścicielem tej drugiej stacji jest Andrzej Mielimonka (związany od lat z Grupą RMF), który od kwietnia 2022 r. jest również redaktorem naczelnym Radia Alex.

Poprzednim był Piotr Sambor, który zakładał Radio Alex. Jednak w 2001 r. część udziałów sprzedał Radiu 90, a kilka lat później resztę firmie Polamer z Chicago, która ma rozgłośnie polonijne w Stanach Zjednoczonych. Na początku tego roku doszło do odwołania Sambora z funkcji prezesa spółki zarządzającej radiem. Teraz założyciel Radia Alex nadaje w internecie. Jego stacja - Radio Aleks - emituje zbliżony program do tego, który obowiązywał na zakopiańskiej częstotliwości 105,2 MHz jeszcze przed kwietniową zmianą.

Dołącz do dyskusji: Zakopiański reporter RMF FM prowadzi audycję w lokalnym Radiu Alex

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DrVictór
Będą jakieś podcasty z tych audycji?
3 0
odpowiedź
User
HrubyBaca
Będą jakieś podcasty z tych audycji?
tak już są https://radioalex.com.pl/niedzielne-pos ... dycja.html
5 0
odpowiedź
User
Baca
"Moja macierzysta rozgłośnia wyraziła na to zgodę..." dobre, bo od pewnego czasu radio Alex oficjalnie należy do Grupy RMF, a programy dla tej stacji tworzą również dziennikarze RMF MAXX, oraz z radia GRA Toruń.
13 0
odpowiedź