SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Magdalena Wolińska-Riedi wróciła do „Wiadomości”

Po prawie ośmiu miesiącach przerwy w „Wiadomościach” ponownie pojawiła się Magdalena Wolińska-Riedi, była korespondentka TVP we Włoszech. Relacjonuje kryzys migracyjny na włoskiej wyspie Lampedusa.

Na Lampedusę przybywały w ostatnich dniach rekordowe liczby migrantów, próbujących łodziami przedostać się z północnej Afryki do UE. Prowadzony przez Czerwony Krzyż ośrodek rejestracji i identyfikacji migrantów na wyspie, tzw. hotspot, jest znacznie przepełniony. W czwartek rano media informowały o prawie 4,5 tys. ludzi wewnątrz ośrodka.

W głównym wydaniu „Wiadomości” pojawiła się krótka relacja Magdaleny Wolińskiej-Riedi na ten temat - prowadząca program Edyta Lewandowska połączyła się z reporterką, która z Lampedusy opisała sytuację.

To pierwsza relacja Wolińskiej-Riedi w „Wiadomościach”, po tym jak pod koniec stycznia została odsunięta od pracy w Telewizji Polskiej. W połowie czerwca dziennikarka zaczęła współpracę z magazynem katolickim „Między ziemią a niebem”, emitowanym w niedziele w TVP1.

Dlaczego Magdalena Wolińska-Riedi zniknęła z TVP

Magdalena Wolińska-Riedi została odsunięta od pracy przez kierownictwo Telewizji Polskiej pod koniec stycznia br. po tym, jak w twitterowej dyskusji o wojnie w Ukrainie napisała: „Czyli stygmatyzujemy cały rosyjski naród za szaleństwo Putina i spółki. Chyba tylko my Polacy, którzy wyssaliśmy nienawiść z mlekiem matki, możemy to tak interpretować”. Pod wpływem krytyki szybko dodała kilka twitterowych wpisów z przeprosinami i wyjaśnieniami.

Mimo to Telewizja Polska zakomunikowała oficjalnie, że jest „oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów”. - Telewizja Polska nie identyfikuje się z wypowiedziami, które wpisują się w rosyjską propagandę - podkreślono. Nadawca poinformował także, iż korespondentka została odsunięta od wykonywania obowiązków służbowych.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wiosną tymczasowo wydarzenia z Rzymu dla TVP relacjonowała Anna Ołdakowska-Somaini. Z kolei w maju jako korespondentka TVP we Włoszech zadebiutowała Urszula Rzepczak, która po kilku latach odeszła z Polsatu.

Magdalena Wolińska-Riedi to dziennikarka i pisarka na stałe mieszkająca w Watykanie. W marcu 2014 roku wraz Piotrem Adamczykiem była współautorką dokumentalnego cyklu „Polacy w Rzymie i Watykanie”, nadawanego w TVP1. Wtedy właśnie kierownictwo TVP zwróciło na nią uwagę, co zaowocowało tym, że od 2015 roku Magdalena Wolińska-Riedi była korespondentką publicznego nadawcy z Rzymu i Watykanu. Ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, historię kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz Akademię Dyplomatyczną PISM w Warszawie.

„Wiadomości” ogląda 2 mln widzów

Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,11 mln osób, z czego 1,46 mln w TVP1, 614,1 tys. w TVP Info i 38,6 tys. w TVP Polonia. Rok do roku wynik programu wzrósł o 4,9 proc.

Od kilku lat Telewizja Polska ze względu na treści emitowane w TVP Info i programach informacyjnych jest wśród najgorzej ocenianych mediów w kraju. W niedawnym sondażu państwowego instytutu CBOS działalność Telewizji Polskiej negatywnie oceniło 45 proc. Polaków, a dobrze 39 proc. TVP i Radio Maryja jako jedyni nadawcy zanotowali więcej ocen krytycznych niż pozytywnych, dużo lepiej zostali ocenieni TVN i Polsat.

W marcowym sondażu Ipsos 69 proc. Polaków uznało, że "Wiadomości" TVP nie pokazują prawdy o wydarzeniach w kraju. Program najbardziej wiarygodny jest dla zwolenników PiS, osób w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym. Z kolei w badaniu na potrzeby raportu Reuters Institute 47 proc. Polaków stwierdziło, że nie ma zaufania do informacji z Telewizji Polskiej, a przeciwną opinię wyraziło 28 proc. TVP wypadała najgorzej w zestawieniu obejmującym czołowych nadawców telewizyjnych, radiowych, marki prasowe i internetowe.

Dołącz do dyskusji: Magdalena Wolińska-Riedi wróciła do „Wiadomości”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
No i super
To dobra wiadomość. Rzepczak jest bardzo słaba i ma takie parcie na szkło...


odpowiedź
User
Edyta
Nikt przyzwoity w tvp nie pracuje. Brawo Magda, to ważne żeby umieć się określić
odpowiedź
User
Kasia
Co mnie obchodzą rotacje kolaborantów udających dziennikarzy w TVPis Propaganda i Dezinformacja
odpowiedź