SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marcin Ornass-Kubacki: 1,5 mln osób może mieć problem z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej

Prawie 500 tys. Polaków ma problemy z dostępem do ogólnopolskich kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, kolejny milion nie może odbierać programu regionalnego TVP. Rozwiązaniem problemu może być udostępnienie sygnału satelitarnego – jak ma to miejsce w innych krajach Europy.

Marcin Ornass-Kubacki, prezes zarządu ASTRA CEE

Marcin Ornass-Kubacki, prezes zarządu ASTRA CEE

– W większości krajów europejskich, gdzie proces cyfryzacji również się zakończył lub trwa, kanały radiowe i telewizyjne nadawane naziemne są replikowane na satelicie. Dzięki takiemu rozwiązaniu w Polsce przeciętny Kowalski, jeśli miałby problemy z odbiorem naziemnym, bo mieszka w Tatrach albo na ścianie wschodniej, gdzie są zakłócenia sygnału, wystarczy, że zamontowałby niedużą antenę satelitarną i wtedy te same kanały lub dodatkowo jeszcze inne mógłby odbierać za pomocą satelity – podkreśla Marcin Ornass-Kubacki, prezes zarządu Astra Central Eastern Europe.

W wyniku procesu cyfryzacji, zakończonego w lipcu ubiegłego roku, wiele gospodarstw domowych w Polsce utraciło możliwość prawidłowego odbioru kanałów telewizyjnych. Z ekspertyzy Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że utrudnienia dotknęły w sumie nawet 1,5 mln osób.

– To prawie 3 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju, które po zakończeniu procesu cyfryzacji naziemnej mają ograniczony dostęp do regionalnych i ogólnopolskich stacji telewizyjnych – zwraca uwagę na skalę problemu Marcin Ornass-Kubacki.

Utrata sygnału dotyczy mieszkańców m.in. województw dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

– Jest to związane z czynnikami geograficznymi, takimi jak np. górzyste ukształtowanie terenu. Docierają do nas jednak informacje, że podobne problemy mają także mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego oraz ściany zachodniej – informuje Ornass-Kubacki.

Jego zdaniem problemu tzw. białych plam można było uniknąć, prowadząc proces cyfryzacji dwutorowo i oferując widzom możliwość wyboru dwóch platform cyfrowych – satelitarnej i naziemnej.

– Sygnał satelitarny jest dostępny na terytorium całego kraju z jednakową mocą, czynniki geograficzne nie stanowią dla niego przeszkody – argumentuje prezes zarządu Astra CEE i jako przykład wymienia Czechy, gdzie widzowie mają do wyboru dwie platformy cyfrowe. – Tamtejsza telewizja publiczna uznała, że chce uczestniczyć w procesie cyfryzacji naziemnej, ale równocześnie, żeby wymagać opłat abonamentowych od swoich odbiorców, musi być również dostępna w wersji satelitarnej – wyjaśnia Ornass-Kubacki.

W jego ocenie takie rozwiązanie powinno zostać wdrożone również w naszym kraju, szczególnie w kontekście planowanego wprowadzenia przez rząd opłaty audiowizualnej. Marcin Ornass-Kubacki uważa, że priorytetem powinno być zapewnienie wszystkim Polakom technicznej możliwości odbioru telewizji.

– Trudno wymagać od obywateli ponoszenia tego rodzaju opłaty w sytuacji, gdy mają oni problem z dostępem do podstawowych kanałów telewizyjnych – argumentuje prezes Astra CEE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marcin Ornass-Kubacki: 1,5 mln osób może mieć problem z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
toni
Baranom z tvp liczy się tylko kasa za prawie nic,mieszkam na jurze krakowsko-częstochowskiej i mam właśnie problem z odbiorem sygnału ntc,1-mux jako tako,2-mux raz jest raz nie ma,3-mux nie ma wcale.1 i 2 mux odbieram z Cz-wy,,Wręczyca" ale sygnał ma wiele do życzenia chociaż szczególnie 2 pomimo że jest z nadajnika 100kW,3-mux nadaje z Cz-wy,,Błeszno" 80kW u mnie i nie tylko niema wcale,odbiór z Katowic jest wręcz niemożliwy z powodu słabych nadajników,a tak trąbili na cały świat co to nie będzie,wiele ludzi zostało nabitych w butelkę ponieważ zakupili dekodery,telewizory, anteny,różne wzmacniacze,kable i to wszystko jest teraz do kitu,ale co tu dużo gadać w Polsce oszust siedzi na oszuście.
odpowiedź