SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marketing internetowy według agencji: jaki był 2020 rok, co przyniesie 2021?

W kolejnej części podsumowania 2020 roku w reklamie internetowej z perspektywy agencji marketingowych wypowiadają się menedżerowie m.in. z grupy LTTM, Kohe Studio, Eura7 i The Digitals. Jakie były najważniejsze wydarzenia, zjawiska, tendencja i osoby w minionym roku? Co może zmienić się w 2021 roku?

Article

Kamil Ziomek, online advertising specialist w Ideo Force

Wydarzenie roku
Rok 2020 należy do premiery „Cyberpunk 2077” - głównie ze względu na ogromną marketingową pompę, jaką od początku otoczona była ta gra. Na premierę zareagowało wiele znanych marek. O jej popularności i sile świadczy chociażby to, że gadżety z tytułowego Cyberpunk’a możemy nabyć już nawet w salonach operatorów komórkowych, dyskontach spożywczych czy największych sieciach odzieżowych.

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Kampania MediaMarkt pod hasłem „Lato z Zenkiem” to porażka 2020 roku. Z pewnością na miano kryzysu roku zasługuje pandemia COVID-19. Sytuacja związana z bezpieczeństwem zdrowotnym i jej skala wpłynęły na nasze życie w wymiarze osobistym i zawodowym. Skutki gospodarcze obserwujmy już teraz, a nadchodzący rok naznaczony jest znaczną niepewnością.

Trend roku / człowiek roku
Trendem roku nazwałbym wejście w świat marketingu internetowego ogromnej liczby małych, mikro i średnich przedsiębiorstw walczących o utrzymanie na rynku. Wiele z tych firm, gdyby nie aktualna sytuacja gospodarcza, być może nigdy nie zdecydowałby się na ten ruch. Dla wielu pandemia okazała się okazją do przyspieszania i tak czekającej ich transformacji.

Jak pandemia wpłynęła na branżę
Oczywiście część firm w pierwszym odruchu, szukając szybkich oszczędności, zrezygnowała z reklamowania się w internecie. Natomiast aktualnie wszystko wskazuje na to, że reklama w sieci kwitnie. Wiele firm przystosowało swoją działalność pod zmienioną rzeczywistość, wykorzystując właśnie spersonalizowany przekaz reklamowy. Ciekawostką są np. browary kraftowe, które z dużym powodzeniem sprzedają swoje produkty z dostawą do domu.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
W 2021 roku znaczenie będzie miała wieloaspektowość marketingu – połączenie świata online (zwłaszcza crossdevice) z offline’m. Wyzwaniem będzie dopasowanie do kolejnych zmian, jakie może przynieść pandemiczny kryzys oraz tworzenie nieszablonowych przekazów reklamowych charakteryzujących się autentycznością.

 


Michał Bednarczyk, media manager w ContentHouse

Wydarzenie roku
Premiera nowej odsłony Google Analytics 4 odzwierciedla trendy w reklamie internetowej. Rok 2020 to zapowiedzi ograniczenia w funkcjonowaniu plików cookies. Dlatego Google chce uzupełnić lukę w danych przy pomocy maszynowego uczenia. Nowy produkt kładzie mocny nacisk na predykcję konwersji i churn rate (wskaźnik rezygnacji). Łatwa integracja Google Analytics i BigQuery pozwala tworzyć własne modele predykcyjne. Zautomatyzowane śledzenie takich zdarzeń jak scrollowanie, kliknięcia, czy też interakcjeę z video, sprawi, że część marketerów zacznie bardziej zwracać uwagę jakość ruchu.

Rozczarowanie roku
Blokowanie Messenger marketingu przez Unię Europejską. Facebook usuwa w Europie dostęp do niektórych funkcji. Oczywiście przepisy unijne stoją na straży prywatności swoich obywateli, jednak w tle mamy po prostu wojnę gospodarczą pomiędzy USA i Europą.

Messenger zasłynął dużą efektywnościom efektywnością swoich notyfikacji. CTR takich wiadomości porażały skutecznością na tle e-mail marketingu. Eldorado marketerów skończyło się wraz z zakazem wysyłania sponsorowanych wiadomości. Nawet powiadomienia One-time notyfication zostały usunięte z funkcjonalności dostępnych w UE. Ten typ wysyłki w żaden sposób nie wydaje się być zagrożeniem dla prywatności użytkownika, ponieważ jest to jednorazowe zamówienie notyfikacji na interesujący odbiorcę temat. Trudno jednak o logikę przy większości zmian. Przyciski i galerie w chatbotach będą dostępne tylko w wersji mobilnej. Dlaczego nie będą dostępne na desktopie? Ryzyko absurdalnych decyzji zwiększa niepewność przy inwestycji w działalność na Messengerze. A szkoda, bo wciąż warto. Niebawem pojawią się chatboty na Instagramie. Jednak w pełni wszystkimi funkcjonalnościami Messenger API będą cieszyć się marketerzy wszędzie, tylko nie w Europie.

Trend roku
Maszynowe uczenie odmieniane jest przez wszystkie przypadki. W reklamie internetowej materializuje się od dawna w formie targetowania i optymalizacji celów. Słynne modele lookalike audience są coraz bardziej skuteczniejsze. Nowe możliwości w zakresie emisji reklamy daje również rozpoznawanie obrazu. Format reklamowy In-Image Ads pozwala wyświetlić reklamę na zdjęciu redakcyjnym. Lokowanie produktu w ramach działań content marketingowych staje się coraz bardziej wysublimowane. Rozpoznawanie obrazu klatka po klatce przeanalizuje materiały video, dzięki czemu reklamodawcy mogą emitować komunikaty przy filmach, gdzie pojawia się logo konkurencji.

Z kolei przetwarzanie języka naturalnego pozwala nadać konwersacyjny charakter kampanii reklamowych. Chatboty na landing page’ach śrubują współczynnik konwersji w górę. Po boomie na podcasty, zaczęły się pierwsze przełomowe realizacje związane z interaktywną reklamą audio. Konwersacyjny format reklamowy audio używa serwis streamingowy Pandora. Popularyzacja smart speakerów sprawi, że tego typu reklamy w radiu i serwisach streamingowych będą powszechne. 2020 rok zdecydowanie wyznaczył kierunek zmian formatów reklamowych w stronę konwersacji.

Jak pandemia wpłynęła na branżę
Duży nacisk na efektywność działań sprawił, że reklama w wyszukiwarce zyskała najbardziej w trakcie pandemii. Precyzyjne działania w oparciu o intencje użytkowników to remedium na kryzys. Ten kto odrobił lekcję z content marketingu i był obecny w wyszukiwarce, miał największą szansę spać spokojnie. Dużym wyzwaniem była szybka cyfryzacja procesów, stąd też wzmożone zainteresowanie chatbotami i marketing automation.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
1. Data driven i zwinność organizacji. W niepewnych czasach szczególnie warto chronić się przed przepalaniem budżetów. W wirze zmian prawnych i technologicznych należy dobrze sobie radzić z blokerami, tak aby nie niszczyć kreatywności, która napędza skuteczność reklamy.

2. Większy nacisk na life time value. Pozyskiwanie nowych klientów jest najczęściej droższe niż lojalizacja. Warto dobrze gruntownie opracować komunikację remarketingową dla swoich obecnych klientów i uzupełnić ją dobrą strategią marketing automation.

3. Nie zginąć w tłumie. W 2020 większość firm postawiła na cyfrowy marketing. Dodatkowo branża eCommerce e-commerce rozrasta się w szybkim tempie. Dużym wyzwaniem będzie wyróżnienie się w internecie. Dlatego warto postawić na formaty treści, które będą zwiększały zaangażowanie, ale takie które przełoży się na sprzedaż.

Cykl: Podsumowania 2020 roku i prognozy na 2021

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marketing internetowy według agencji: jaki był 2020 rok, co przyniesie 2021?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl