SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marketing w wyszukiwarkach: co przyniesie 2019 rok, jaki był 2018

W kolejnej odsłonie naszego cyklu podsumowań minionego roku w różnych segmentach rynku mediów i reklamy zajmujemy się marketingiem w wyszukiwarkach internetowych. Branżę tę analizują przedstawiciele czołowych agencji SEO/SEM.

Bartosz Studenny, kierownik działu SEO w agencji Artefakt

Wydarzenie roku
Polska: Gdy w restauracji pytasz, do jakiej imprezy okolicznościowej został nakryty stół, a kelner odpowiada, że właściciele nie informują ich z powodu RODO, to znaczy, że coś jest na rzeczy. Tak, stawiam na RODO. 25.05.2018 rozporządzenie Parlamentu Europejskiego mocno narozrabiało w internecie. Mieliśmy nawet przypadki zamykania biznesów, które były powiązane z przetwarzaniem danych osobowych. Szkoda, bo rozporządzenie, rozporządzeniem, ale jego interpretacje w wielu przypadkach były wręcz absurdalne.

Świat: Ciężko zdecydować się na jedno wydarzenie. Jeśli chodzi o samo Google, to wybieram zamknięcie projektu Google+. Niby wszyscy się tego spodziewali, ale jednak trudno zaakceptować fakt, że taka firma pokpiła własny serwis społecznościowy.

A z innej beczki, to uważam, że wielu powinno brać przykład z Rockstar Games, które wypuściło „Red Dead Redemption 2”, nie wydając jednocześnie worków pieniędzy na promocję, nie bombardując game play’ami, bannerami itp..

RDR2 to dowód na to, że dobry produkt obroni się sam. A dzięki właśnie takim produkcjom, postrzeganie gier się zmienia i do wielu dociera, że ta branża powinna być traktowana poważnie. RDR2 w trzy dni zarobiło 725 mln dolarów! I w ten sposób może pochwalić się najlepszym weekendem otwarcia w historii branży rozrywkowej. Czyli „Avengersi” i inne „Gwiezdne wojny” mogą się schować, bo to „gierka o kowbojach” potrząsnęła rynkiem rozrywkowym.

Porażka / rozczarowanie roku
Polska: Mundial i rozczarowanie postawą naszych piłkarzy. Wstyd.

A jeśli mam dać przykład jak nie należy robić e-PRu, to przypomnę Willę Karpatię (z miejscowości Murzasichle) i komentarze właścicieli na profilu FB. Było wesoło i żenująco zarazem.

Świat: Afera Cambridge Analytica czyli Facebook i udział w zmanipulowaniu wyborów prezydenckich w USA. Niby nie ma alternatywy dla tego giganta, ale takie zdarzenia nie umykają jednak użytkownikom. Przynajmniej raz w miesiącu czyta się, że kolejna grupa internautów zmieniła ustawienia aplikacji, zwiększając prywatność, odinstalowując aplikację, a nawet usuwając swoje konta.

Czy FB się kończy? Na pewno nie, ale wciąż nie mogę nadziwić się jak wiele firm ma swoje witryny wyłącznie w postaci fanpage’a na FB. Kiedy się zorientują, że to był zły pomysł?

Człowiek roku
Polska: w branży marketingu nikogo takiego nie widzę (albo kogoś przegapiłem), dlatego wychodzę poza nią i typuję Roberta Kubicę i jego powrót do F1. Mam nadzieję, że facet doczeka się porządnej produkcji w Hollywood na swój temat.

Świat: Prymitywnie pokieruję się pieniędzmi. Jeff Bezos i pierwsze miejsce w rankingu „Forbesa” Najbogatsi Ludzie Świata. Na czołowych miejscach tej listy są również takie postacie jak Bill Gates (Microsoft), Mark Zuckerberg (Facebook), Larry Ellison (Oracle), Larry Page (Google), Serger Brin (Google). To jasno pokazuje w jakiej branży jest naprawdę duża kasa.

Serwis/kampania/projekt roku
Polska: Duża i skuteczna kampania marki About You. Reklamy w internecie, telewizji, radio, prasie na billboardach. Wejście na nasz rynek kosztowało słono, ale myślę, że cel został osiągnięty.

Świat: To co wciąż robi Netflix zasługuje na uznanie. Jeśli mówimy o VOD czy streamingu filmów, to mamy na myśli Netflixa. Dziś jest dostępny w 190 krajach (ponad 137 mln subskrybentów!), a wyniki finansowe zaskakują pozytywnie nawet samych udziałowców (w tym roku znów wzrosty). Netflix dąży do monopolu w swojej branży jaki w wielu krajach prezentuje na przykład Google wśród wyszukiwarek internetowych.

Premiera, nowość roku
Zarówno w Polsce jak i na świecie Google wprowadziło nowe Google Search Console (początek roku) oraz po 18 latach zmieniło nazwę „Google AdWords” na „Google Ads”. Użytkownicy GSC po raz kolejny musieli się przyzwyczajać do nowych funkcji i nowego interfejsu. Użytkownicy GA musieli tylko przywyknąć do nowego logo.

Trend roku
W Polsce i na świecie podobnie. Jeśli chodzi o SEO, to bez zaskoczenia - content marketing. To jest trend, który od lat obowiązuje i wciąż nabiera na wartości. Z efektywnym pozycjonowaniem musi iść w parze dobrej jakości treść. Dla jednych stron jest to kilkadziesiąt tysięcy znaków, a dla innych limitów brak. Ważne, że właściciele stron rozumieją, iż trzeba dostosować się do rynku i coraz chętniej inwestują w content marketing.

Dorzucę jeszcze Mobile First Index, czyli osobny algorytm do oceny witryny w wersji mobilnej. Kto się spóźnił z dostosowaniem witryny do urządzeń mobilnych, musi to zrobić, jeśli chce być widoczny w wynikach wyszukiwania na tych urządzeniach.

Prognoza na 2019
Prognoza na kolejne 12 miesięcy dla SEO czyli wróżenie z fusów to:
- nadal content marneting;
- rosnące znaczenie Mobile First Index;
- dalsze zmniejszanie obszaru wyników naturalnych;
- jeszcze większa geolokalizacja wyników.

 


Paweł Gontarek, SEO director w Fabryce Marketingu

Wydarzenie roku
Wszystkie wydarzenia, które pozwalają na wymianę doświadczeń, są ważne. Szczególnie netowrking i możliwość wysłuchania branżowych newsów. Z polskich wydarzeń za cenne uważam Festiwal SEO, organizowany przez Artura Strzeleckiego w Katowicach, oraz SemKRK, który organizowany jest przez Krzyśka Marca w Krakowie. Z zagranicznych - BrightonSEO.

Sukces roku
Moim zdaniem największym sukcesem jest to, że coraz częściej firmy polskie pokazują się na świecie w ramach różnorodnych wydarzeń, związanych zarówno z SEO, jak i SEM. Bluerank czy Elephate doskonale prezentują Polskę na arenach międzynarodowych.

Porażka / rozczarowanie roku
Porażka to zmiana interfejsów w GSC i Ads - co prawda niby są lepsze, bo wyświetlają się na urządzeniach mobilnych, ale przyzwyczajenie do „starego” bierze górę. W dodatku nowości są mocno niedopracowane.

Człowiek roku
Człowiek roku na świecie? Aleyda Solis. W Polsce? Artur Strzelecki oraz Krzysztof Marzec - to osoby, które non stop krzewią wiedze SEO i organizując wartościowe konferencje.

Serwis / kampania / projekt roku
Trudno mi wyznaczyć najlepszy serwis, kampanię czy projekt, ponieważ nie obserwuję rynku pod tym kątem.

Premiera, nowość roku  
Z ciekawością śledzę zagadnienia softów SEO na rynku Polskim, gdzie rozrasta się Senuto (szybciej z tymi nowościami!), Semstorm, ale również nowe narzędzia w postaci SurferSEO. Nowością jest również konferencja SearchConference, organizowana przez Roberta Niechciała w Sopocie - jeszcze nie brałem w niej udziału, ale liczę, że jest to coś ciekawego, innego, niż mieliśmy do tej pory.

Trend roku
Jak zwykle - trendem utrzymującym się jest (i będzie) wzrost ruchu z urządzeń mobilnych i nieustający nacisk na działania onsite na serwisach internetowych. Fakt, która może wywołać szeroki uśmiech - linki to już jedynie dodatek. Optymalizacja treści i serwisu ma coraz większe znaczenie w SEO.

Prognoza na 2019 rok
Coraz większa wagę należy przywiązywać już nie tylko do samego czystego SEO, ale znaleźć wspólną drogę z UX. Synergia Seo i UX być musi - mimo że dość często stoją do siebie w opozycji.

  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: Marketing w wyszukiwarkach: co przyniesie 2019 rok, jaki był 2018

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
a
wszyscy powiedzieli to samo :(
odpowiedź
User
pavv
Znowy bełkot!
odpowiedź
User
spostrzegawczy
czytam to i ma wrażenie, że lepiej byłoby tego nie czytać co to za amatorszczyana... chyba przed udzieleniem komentarza czytali google w języku angielskim i to są eksperci serio? WM spada na same dno publikując taki bełkot.
odpowiedź