SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Twórcy kampanii "Mata przejmuje Maka": artysta przejął u nas markę bardziej niż w USA Travis Scott

Jak powstała kampania McDonald's "Mata przejmuje Maka", o której od kilku dni mówi cała Polska? O tym opowiadają tylko w Wirtualnemedia.pl Małgorzata Majcher, strategy & business director z agencji DDB Warszawa odpowiedzialnej za kreację i Tomasz  Dębowski, CMO McDonald's Polska.

McDonald's od początku tygodnia ma młodą twarz rapera Michała "Maty" Matczaka, który reklamuje limitowany "Zestaw Maty", dostępny tylko w aplikacji mobilnej sieci barów szybkiej obsługi.

Co w "Zestawie Maty"

W cenie za 18 zł złotych fani autora "Patointeligencji" mogą kupić sygnowany marką rapera zestaw, w skład którego wchodzą potrójny cheeseburger (Potrójny Ch33sburger), średnie frytki oraz Vanilla Matcha Latte (Matchak Latte).

Oprócz "Zestawu Maty", raper wspólnie z siecią restauracji przygotował limitowaną kolekcję ubrań, łączącą estetykę Maty oraz McDonald’s. Merch Maty będzie można wygrać w ramach konkursu, który wystartuje jeszcze w tym miesiącu. Szczegóły dotyczące aktywacji już wkrótce zostaną opublikowane na Instagramie McDonald’s.

- Zainteresowanie [akcją] jest ogromne. Nie tylko zakupem zestawu (w pierwszym dniu kampanii liczba unikalnych użytkowników w aplikacji wzrosła trzykrotnie), ale i samą kampanią. Wywołaliśmy dyskusję w mediach i social mediach - mówią portalowi Wirtualnemedia.pl Małgorzata Majcher, strategy & business director z agencji DDB Warszawa odpowiedzialnej za kreację kampanii i Tomasz  Dębowski, CMO McDonald's Polska.

Twórcy kampanii: McDonald's jest dla każdego

Jakie insighty wykorzystano do przygotowania kampanii McDonald's z Matą? - U podstaw myślenia leżą dwa elementy, które nie są niczym nowym w strategiach marketingowych. Z jednej strony fakt, że McDonald's jest dla każdego, jest inkluzywny i demokratyczny, co sprawia, że nawet sławni ludzie mają tam swoje ulubione produkty w menu, po które chętnie do nas wracają. Drugi element to fakt, że konsumenci w oczywisty sposób są pod wpływem swoich bohaterów i idoli - zdradzają portalowi Wirtualnemedia.pl Małgorzata Majcher z DDB Warszawa i Tomasz  Dębowski z McDonald's Polska.

- My pogłębiliśmy wiedzę o młodej grupie docelowej, zdiagnozowaliśmy wartości, którymi się kierują i są dla nich ważne, a następnie w wyniku badań znaleźliśmy osobowość, która personalizuje te wartości i wprowadza je w życie - mówią twórcy kampanii  

Agencja DDB Warszawa wykorzystała do kampanii strategię  „Cultural relevance". Małgorzata Majcher mówi, że podejście to "zakłada, że marka uczestniczy w tworzeniu kultury w sposób niedyrektywny". Co to znaczy w praktyce? -  Czyli nie narzuca swojej narracji, tylko stara się współtworzyć treści w kulturze, które są ważne zarówno dla jej twórców, jak i dla ich odbiorców. Strategicznym podejściem było założenie szczerej kooperacji pomiędzy brandem, a artystą, która opiera się wspólnie podzielanych wartościach. To nie jest zwykły endorsement, gdzie „przykleja" się znaną twarz do produktu i podpisuje „polecam" - opowiadają Małgorzata Majcher i Tomasz Dębowski. 

Mata mocno zaangażowany w kampanię McDonad's

Małgorzata Majcher na pytanie, w jakim stopniu Mata współuczestniczył w przygotowaniu kampanii, odpowiada, ze w "znaczący". - Od początku zaangażowaliśmy artystę do teamu kreatywnego. Chcieliśmy, aby to co wspólnie zrobimy było kolejną z serii inicjatyw artystycznych, które budują tę postać. Jednocześnie jest to podejście, w którym McDonald's nie tylko korzysta z popkultury, ale ją współtworzy razem z tymi, którzy mają na nią ogromny wpływ - komentuje dla Wirtualnemedia.pl ekspertka DDB Warszawa.

- Rolą artysty jest tworzenie, więc chcieliśmy, żeby Mata kreował z nami segment dla młodych w McDonald's, zachowując pełną wiarygodność i swój unikalny styl. Dlatego "oddaliśmy" Macie Maka, aby zarządził nim po swojemu. Obdarzyliśmy go zaufaniem, bo to on najlepiej zna preferencje szerokiej grupy młodych ludzi i współtworzy współczesną kulturę. Mata nie tylko akceptował wszystko co stworzyliśmy, ale też miał wpływ na kształt kampanii i materiałów kreatywnych - zdradzają nam twórcy kampanii "Mata przejmuje Maka".

Mata jak Travis Scott

Wielu komentatorów zwracało uwagę na podobieństwo konceptu "przejęcia Maka" przez Matę z akcją amerykańskiej centrali fastfoodu, której twarzą był Travis Scott. Jak mówią nasi rozmówcy, dla polskiego oddziału była to inspiracja, lecz z mocnym akcentem na odniesienia lokalne.

- Stąd powstała idea „Mata przejmuje Maka", która odnosi się do rzeczywistych elementów (np.: zestaw, limitowana kolekcja ubrań) jak i do samej aplikacji, dzięki której można zakupić autorski zestaw Maty. Ten rodzaj przejęcia marki przez artystę jest dużo szerszy niż kampania ze Stanów - opowiadają Małgorzata Majcher i Tomasz Dębowski. 

Drugi album Maty, zatytułowany "Młody Matczak", pojawił się w sprzedaży z początkiem października, już w trakcie przedsprzedaży zyskał status kilkukrotnej platyny. 2 października Mata zagrał koncert na warszawskim Bemowie, który zgromadził ok. 42 tys. widzów.

Dołącz do dyskusji: Twórcy kampanii "Mata przejmuje Maka": artysta przejął u nas markę bardziej niż w USA Travis Scott

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
genialna kampania
odpowiedź
User
Masza
genialna kampania
A co w niej genialnego? Pytam bez sarkazmu.
odpowiedź
User
Rafik
Gratulacje za fajny pomysł i swietna kampanie. To ze mówi o niej cała Polska to ogromny sukces
odpowiedź