SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa moneta w obiegu: NBP upamiętnia agresję ZSRR na Polskę

Od wtorku, 5 września, na rynku dostępna jest nowa moneta kolekcjonerska: Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę, upamiętniającą zbrojną agresję ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r.

Fot. NBPFot. NBP

Moneta wyemitowana przez NBP  ma nominał 20 zł i jest wykonana ze srebra o próbie Ag 925. Jest oksydowana, ma średnicę 38,61 milimetra i masę 28,28 grama. Została wyemitowana w nakładzie do 12 tys. sztuk. 

Rewers symbolicznie przedstawia wydarzenia z 17 września 1939 r. – polskiemu żołnierzowi walczącemu z niemieckim najeźdźcą wbija nóż w plecy czerwonoarmista. Napis na awersie głosi: „We wrześniu 1939 napadnięci przez armie niemiecką i bolszewicką – my Polacy – ofiarą krwi broniliśmy wolności ludów, honoru i religii". 

Wizerunki wykorzystane w projekcie monety pochodzą z medalu „Rok 1939", którego autorem jest Józef Gosławski (1908–1963). Projekt tego medalu nie był wprowadzony do publicznego obiegu za życia artysty. Dopiero w 2009 r. rodzina zdecydowała się na jego upublicznienie. Kolekcjonerską monetę „Sowiecka agresja na Polskę – 17 IX 1939 r." można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner w cenie 290 zł.

Pod koniec sierpnia br. Narodowy Bank Polski wraz ze swoim odpowiednikiem: Narodowym Bankiem Ukrainy wspólnie wyemitowali srebrne monety kolekcjonerskie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, który przypadał 24 sierpnia. Pieniądze z ich sprzedaży polski bank przekazał Ukraińcom w ramach humanitarnego wsparcia. Monety dostępne mają być zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie, ich nominał - odpowiednio - 10 złotych i 10 hrywien. 

 

Dołącz do dyskusji: Nowa moneta w obiegu: NBP upamiętnia agresję ZSRR na Polskę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl